Zaharova: Batı’nın Belarus’a ‘yardımı’ müdahalenin kurumsallaşmasıdır

dunyadan

Aktif Üye
Zaharova: Batı’nın Belarus’a ‘yardımı’ müdahalenin kurumsallaşmasıdır
Zaharova, Almanya, Avusturya, başka kimi AB ülkeleri ve Belarus eski devlet lideri adayı Svetlana Tihanovskaya’nın “Belarus’u nasıl dizayn edecekleri” konusunu ele aldıkları “vahşi bir etkinlik” düzenlediklerini belirtti.

Telegram kanalından açıklama yapan Zaharova, “Bu, hükümran bir devletin iç işlerine müdahalenin kurumsallaşması durumudur. görüşmede gazeteci yoktu. İştirakçilerin niyetini anlamak kolay olsa gerek; Belarusluları ‘yabancılar yardım edecek’ biçimindeki eski bildik fikirlerle ikna etmek. Bir de bir kere daha ‘demokrasi’ için paraya kıyabileceklerini göstermek. Nasıl olsa bunlar, hudutta bahtlarının ne olacağını bekleyen ve yırtık bir euro dahi sarf edilmeyen 3 bin göçmen değil” sözlerini kullandı.

‘Belarus tersi projenin’ AB’nin ülkede barışçıl iktidar geçişini desteklemek için Belarus halkına 53 milyon euro tahsis etmeyi öngördüğüne vurgu yapan Zaharova, Almanya’nın Belarus’ta ‘sivil toplumun gelişimi’ için 21 milyon euro ayırdığını, ABD, Polonya, İngiltere, Kanada, Hollanda, Çekya, Litvanya, Letonya ve Estonya’nın da yardım vaadinde bulunduklarını anımsatarak, şu biçimde devam etti:

“Bunlar olağan olarak, ‘vatanseverleri’ destekleyecek fonların yalnızca küçük bir kısmı. Yabancı ülkelerin Belarus halkına yardımı ‘geleneksel’ biçimde yapacağına dair hiçbir kuşku yok; iktisada hiçbir yatırım yapmadan ülkeyi içeriden sarsmak. Bu yardım usulünü biliyoruz. Bir yerlerden hatırlıyoruz.”

Haber Sitelerinden Alıntı Yapılmıştır.