Z Neslinin İktisat ve Eğitimle İlgili Görüşleri Belirli Oldu

ahmetbeyler

Yeni Üye
Özellikle son senelerda ismini sık sık duymaya başladığımız ve haklarında çokça araştırma yapılan Z Jenerasyonu, bazılarına göre bir avuç sorumsuz gençken kimisine nazaranyse dünyayı daha yeterli bir yere getirecek yegâne kuşak olarak görülüyor. Süratle gelişen değişen teknolojinin tam içine doğan bu jenerasyon, bilhassa sosyal medya, eğitim ve çalışma konusunda daha evvelki kuşaklara göre farklı fikirlere sahip olmaları yüzünden sıkça eleştiriliyor.

ABD merkezli bilgisayar ve donanım teknolojileri şirketi Dell tarafınca hazırlanan bir anketse Z jenerasyonunun eğitim, çalışma hayatı ve iktisat hakkındaki görüşlerini ortaya çıkardı.

Z nesline göre hükümetler her şeyi düzeltebilir fakat istemiyor

Dell tarafınca yapılan ve 18-26 yaş aralığındaki 15 farklı ülkeden toplamda 15.000 kişinin katıldığı araştırma; Z neslinin iktisat, eğitim ve çalışma hayatı hakkındaki fikirlerini ortaya çıkardı. Araştırmaya katılan bireylerin farklı cinsiyet, din, lisan ve ırklardan rastgele seçildiği ve tüm bireylerin bu ankete istekli olarak katıldığı açıklandı.

Ankette yer alan bilgilere bakılırsa araştırmaya katılan bireylerin %50’si yaşadıkları ülkenin hükümetinin ekonomik sıkıntıları çözebileceğini fakat kendi çıkarları için çözmemeyi tercih ettiğini düşünürken diğer %50 ise tüm dünyada yaşanan ekonomik krizi, kaçınılmaz bir gerçek olarak kabul ederek uzun vadeli tahlillerle bu meşakkatlerin atlatılabileceğini düşünüyor. Fakat iştiraklerin yalnızca 3’te 1’i mevcut hükümetlerin şu anki ekonomik krizi çözebileceğine inanıyor.

Z nesli, okulda aldıkları eğitimin kıymetli olmadığını düşünüyor

Katılımcılara eğitim alanında sorular sorulduğundaysa verilen karşılıkların pek birçoklarının birbirine emsal olduğunu görüyoruz. Z jenerasyonunun %44’ü okulun onlara yalnızca sıradan bilgiler öğrettiğini belirtirken %37’si ilkokul seviyesindeki eğitimin çocuklara teknolojik bilgi birikimi için taban hazırlamadığını düşünüyor. İştirakçilere nazaran okulda alınan eğitim, onları sanal dünyaya ve teknoloji odaklı iş alanlarına hazırlamıyor hatta tam bilakis bireylerin kendilerine bir taban hazırlamasının önüne geçiyor. Bu niçinle Z neslinden bir hayli birey, okulda verilen eğitimin değerli olmadığını düşünüyor. Ayrıyeten ankete katılanların %40’ı teknoloji odaklı kazanımların gelecekteki potansiyel meslekleri için hayati ehemmiyet taşıdığını düşünüyor.

Çalışma hayatı konusunda da sorular cevaplayan iştirakçilerin 3’te 1’i meskenden çalışmayı tercih ederken 3’te 1’iyse ofiste çalışmanın verimliliklerini arttıracağını düşünüyor. Dell Teknolojileri’nin Memleketler arası Pazarlar Müdürü Aongus Hegarty ise yaptığı açıklamada “Z jenerasyonunun huzurlu bir gelecek için teknolojiyi hayatlarının merkezinde konumlandırdığı bir gerçek. (Teknoloji şirketlerini, hükümetleri ve özel bölüm şirketlerini maksat alarak) Onlarla bir arada çalışıp Z kuşağının başarını arttırmanın ve dijital öğrenmeye basitçe erişmelerini sağlamaksa bizim bakılırsavimiz.” diyerek şirketlerin ve hükümetleri Z neslinin isteklerini dikkate almaları gerektiğini belirtti.

Öte yandan Z jenerasyonuna eğitim veren öğretmenlerin %44’ünün “Şirketlerin ve eğitimlerin teknoloji odaklı eğitimleri arttırmak için ortaklaşa çalışması gerektiğini” düşündükleri raporda yer aldı.