Yapay zeka güncellemesinin ayrıntılı incelemesi: Yapay zeka tıbbı değiştiriyor

Aramizda

Aktif Üye
Radyoloji, yapay zekanın (AI) uzun yıllardan beri kullanıldığı tıp disiplinlerinden biridir. Ancak çoğu insan ChatGPT gibi yapay zeka uygulamalarını yeni yeni fark etmeye başlamış olsa da, Prof. Dr. Felix Nensa uzun süredir tıp ve bilgisayar bilimi arasındaki arayüzde yer alıyor. Radyoloji profesörü, Essen Üniversite Hastanesi Tıpta Yapay Zeka Enstitüsü'nün başkanlığını yapıyor.

Reklamcılık

Nensa bir röportajında ”Öğrenim sırasında tıp ile bilgisayar bilimini birleştirmeyi istediğimi açıkça anlamıştım” diye anımsıyor. “Hem heyecan verici buldum hem de programlamayla anlamlı bir şeyler yapmak istedim. Tıpta bu benim için açıktı.” Radyoloji alanında asistan doktor olarak yapay zekanın kendi alanındaki potansiyelini fark etti: “Görüntü tanımada sinir ağlarıyla ilk etkileyici sonuçlar elde edildiğinde, doğru zamanda doğru yerdeydim.”

Araştırma ve hasta bakımı için veri platformu

O zamandan beri çok şey oldu. Nensa ve ekibi, Essen Üniversite Hastanesi'nde araştırma ve hasta bakımına eşit fayda sağlayan merkezi bir bilgi ve veri platformu işletiyor. “Yapay zekanın verilere ihtiyacı var, bu çok açık. Radyolog, “Veri platformu bizim için büyük bir avantaj” dedi. “Fakat artık birçok klinik alanda da kullanılıyor çünkü tamamen yeni olasılıkların önünü açıyor.”

Yapay zeka günümüzde radyolojide çeşitli şekillerde kullanılıyor ve çoğu zaman hastalar bunu fark etmiyor. Nensa, “Modern X-ışını veya MRI makineleri, örneğin görüntüleri daha hızlı gerçekleştirmek, görüntü kalitesini artırmak veya radyasyon dozunu azaltmak için yapay zeka süreçlerini kullanıyor” diye açıklıyor. Öğrenme algoritmaları da görüntü tanıma için giderek daha fazla kullanılıyor. “Örneğin, omurganın MRI görüntülerini otomatik olarak analiz eden ve birleştiren bir sistem geliştirdik. Bir karşılaştırma testinde deneyimli radyologlar, hangi görüntülerin gerçek olduğunu, hangilerinin yapay zeka tarafından hesaplandığını artık ayırt edemiyor.”

Yapay zeka aslında ne kadar akıllı? Üretken yapay zekanın işimiz, boş zamanlarımız ve toplumumuz açısından ne gibi sonuçları var? Haberler'nin “Yapay Zeka Güncellemesi”nde The Decoder ile birlikte size hafta içi her gün en önemli yapay zeka gelişmelerine ilişkin güncellemeleri sunuyoruz. Cuma günleri uzmanlarla yapay zeka devriminin farklı yönlerini inceliyoruz.

Yapay zeka aracılığıyla tıpta daha fazla insanlık

Ama bu sadece başlangıç. Gelecek için Nensa, yapay zeka ve makine öğreniminin uygulanmasında radyolojinin çok ötesinde muazzam bir potansiyel görüyor. Uzman, “Günümüzde tıbbi işlerin büyük bir kısmı belgeleme ve hasta dosyalarındaki bilgileri aramaktan oluşuyor. Aslında doktorların hastalarına daha fazla zaman ayırması gerekiyor” diyor. “Bu tür görevleri yapay zeka sistemlerine devredersek tıp, temel konusu olan kişilerarası iletişime geri dönebilir. Sonuçta bundan herkes faydalanır.”

(igr)

Haberin Sonu