Whoop, Wearable’ı ilk kez OpenAI Coach ile birlikte sunuyor

Aramizda

Aktif Üye

1. Whoop, Wearable’ı ilk kez OpenAI Coach ile birlikte sunuyor

Kullanıcının fitness ve sağlık durumunu kaydeden giyilebilir cihaz sıkıntısı yok. ABD şirketi Whoop da buna karşılık gelen bir bileklik sunuyor, günün her saati veri toplamaya güveniyor ve izleyiciyi her şeyden önce genel bir konseptin parçası olarak görüyor (abonelikle): Kullanıcı, diğer şeylerin yanı sıra, kayıt yaptığı günlük bir kayıt defteri tutar. kahve ya da ilaç alıp almadığı, akşamları cep telefonuna bakmaya cesaret edip etmediği ya da cinsel açıdan aktif olup olmadığı.

Reklamcılık

Whoop, ölçülen değerlerden ve kullanıcının bilgilerinden, ilgili uygulama üzerinde yalnızca uyku, dinlenme ve strese ilişkin değerlendirmeler oluşturmakla kalmıyor, aynı zamanda vücudun performansını iyileştirmeye yönelik somut talimatlar da veriyor.

Şimdi Whoop önemli bir güncellemeyi kullanıma sunuyor: Uygulamanın artık 50’den fazla farklı (serbestçe seçilebilen) dilde sağlık ve fitness sorularına ayrıntılı ve bireysel yanıtlar veren sanal bir yapay zeka koçu var. Temel, OpenAI’nin üretken yapay zekasının (AI) mevcut sürümü olan GPT-4’tür. Beta sürümündeki yeni AI işlevini zaten deneyemedim.

AI koçuyla ilk oturumlar

AI işlevinin uygulamaya entegrasyonu olağanüstü: Başlangıç ekranındaki ek bir alan sizi, internet bağlantınız varsa sorularınızı yazabileceğiniz ve kısa süre sonra yanıt alabileceğiniz bir sohbet penceresine götürür. Genel olarak bu işe yaradı, ancak daha karmaşık sorularda sanal koç ilk başta ara sıra bocaladı ve hatta tamamen durdu. Ancak son birkaç gündür burada belirgin bir iyileşme zaten farkedildi.

Her şeyden önce sanal koç, fitness ve sağlıkla ilgili bilgilerin yer aldığı bir veri tabanı olmasının yanı sıra Whoop için “Kalp atış hızı değişkenliği ne anlama geliyor?” gibi soruları yanıtlayan sanal bir destek temsilcisidir. veya “WHOOP’umun yüklenmesi durdu; bana yardım edebilir misin?” yanıtlandı – genellikle doğrudan uygulamada okunabilecek diğer makalelere bağlantılar içerir.

Ancak daha da ilginci, kendi verilerinizi değerlendiren sorular da sorabiliyor olmanız. Örneğin, uyku kalitenizi nasıl artırabileceğinizi sorarsanız, AI koçu yalnızca uyku için zaman planlamak, odayı karartmak veya kafein alımını azaltmak gibi genel tavsiyeler vermekle kalmaz, aynı zamanda kişisel kayıt defterinize de bakarak bunların olup olmadığını kontrol eder. Son birkaç gündür uyuyorsunuz Önerilerde bulunmak için yatakta cep telefonu kullanarak veya belirli hazırlıklar (magnezyum gibi) alarak geçirdiğiniz süre.

Performansınızın “normal aralıkta” olup olmadığından emin değilseniz bunu koçunuza sorabilirsiniz. “Benim yaşımdaki diğer insanlarla karşılaştırıldığında uykum nasıl?” Mesela benim yaşımdaki ortalama bir erkeğe göre uyku ihtiyacımın daha az olduğunu ama öte yandan daha uzun uyuduğumu öğrendim.

Whoop’a göre uyumakta harika bir iş çıkarıyorum! Peki ya hâlâ yorgun hissediyorsam? AI koçuna sordum.

Whoop’a göre yapay zeka koçu, kullanıcıların neden öyle hissettiklerini ve bunun kendi performanslarını tam olarak nasıl etkilediğini öğrenmek için kullanıcıların binlerce kişisel veri noktasını değerlendiriyor. C’t tarafından sorulduğunda şirket, bu verilerin korunmasının en büyük öncelik olduğunu ve bunun OpenAI’nin verileri başka amaçlarla kullanmamasını sağlayacağını açıkladı. Whoop, GDPR uyumlu olduğunu iddia ediyor ancak OpenAI için durum böyle değil.

İstenmeyen halüsinasyonlar

Whoop’a göre yapay zeka koçu, örneğin önümüzdeki ay 24 dakikada tamamlamak istediğiniz 5 kilometrelik bir koşu için özel eğitim planları ve öneriler sunabiliyor. Ancak bu sorularıma istenilen yanıtı alamadım ve üye hizmetlerine yönlendirildim. Whoop’a göre bu sorun biliniyor ve grup için mevcut cihaz yazılımı güncellemesiyle çözülecek. Ancak bu henüz test cihazımda mevcut değil.

Mevcut aygıt yazılımıyla, eğitim planlarıyla ilgili soru yalnızca üye hizmetiyle iletişime geçmek için bir mesaj oluşturur.

Üye hizmetine yapılan atıf, Whoop’un AI sınırlarına ulaştığında çektiği bir acil durum frenidir – görünüşe göre koçluk fonksiyonunun (bazı durumlarda ChatGPT gibi) kaymasını ve halüsinasyona başlamasını önlemek için. Beklendiği gibi, sanal koç öncelikle fitness ve sağlık verilerinin yanı sıra Whoop konseptiyle de eğitildi. Sonuç olarak, “Güney Afrika’nın başkenti nedir” veya “Dünyanın büyüklüğü nedir?” gibi bazı genel sorulara da yanıt veriyor, ancak sohbeti hemen asıl alanına geri getiriyor.

Ön sonuç

Whoop kendisini salt bir giyilebilir cihaz sağlayıcısı olarak görmüyor; bunun yerine tam sağlık ve fitness koçluğu satıyor – ayda 18,50 Euro’dan başlayan fiyatlarla (2 yıllık abonelikle). Genel sağlık ipuçları yerine bireysel koçluk bekleyebilirsiniz. Bu açıdan üreticinin şu anki adımı anlaşılabilir: Her müşteriye bir insan eğitmen sağlanamayacağından, yapay zeka koçu şu anda bir sonraki en iyi seçenek.

Müşteri açısından bakıldığında, AI işlevi her şeyden önce kullanıcı dostudur: Bir terimin ne anlama geldiğini veya performansını nasıl artıracağınızı öğrenmek için herhangi bir sözlüğe veya listeye tıklamanız gerekmez.

Şu anda yanıtlar konusunda biraz kafam karıştı: bunlar şüphesiz bana ve kayıt defterinde sağladığım bilgilere göre uyarlandı, ancak şu ana kadar tavsiyeler genellikle oldukça genel kalıyor. Ancak anlatıldığı gibi eğitim planlarına henüz ulaşamadım. AI koçunun ayrıca birçok temel veriye ihtiyacı var ve benim durumumda Whoop henüz hepsini toplamadı.

Whoop’un yapay zeka koçunun ayrıntılı bir testi yaklaşan bir c’t’de yayınlanacak.

(nij)

Haberin Sonu