Ulusal Eğitim Bakanı Özer’den PCR Testi Açıklaması

ahmetbeyler

Yeni Üye
Ulusal Eğitim Bakanı Mahmut Özer, dün gece Ülke TV’de yayımlanan Genç Vizyon programına katılarak gündeme ait gelen soruları yanıtladı. Özer’in öne çıkan açıklamaları içinde öğretmen ve öğrencilerin PCR testi yaptırdıktan daha sonra sonuçlar gelene kadar okula gidip gitmeyecekleri ve LGS’de bir değişiklik olup olmayacağı hakkında cevaplar da bulundu.

Haziran ayında gerçekleştirilecek Liselere Geçiş Sisteminde (LGS) bir değişiklik olup olmayacağı sorusu yöneltilen Özer, LGS’nin bir sıralama imtihanı olduğunu belirtti. Özer, beklenmedik, altyapısı hazırlanmamış yeniliklerle vatandaş ve öğrencilerin huzursuz edilmeyeceğini daha evvel söylemiş olduklerini tabir etti. Bakan, 5 Haziran’da yapılacak LGS’de 2021 yılına nazaran soru ve mühlet mevzuları da dahil hiç bir mevzuda değişiklik olmayacağının altını çizdi.

Test kararı alınana kadar okula gidilmeyecek

Bakan Özer’e yöneltilen bir başka soru da COVID-19 kuşkusuyla test yaptıran öğretmen ve öğrencinin test kararı çıkana kadar okula gidip gitmeyeceğine yönelikti. Özer, Sıhhat Bakanlığı’nın yeni kararlar deklare ettiğını, olay sayısı 2 de olsa, 3 de olsa yüz yüze eğitime hiç bir sınıfta orta verilmeyeceğini belirtti. Özer’in açıklamasının devamı şöyleydi:

“Testi müspet çıkan öğretmen ve öğrencilerimiz kendilerini izole edecekler ve 7 gün daha sonra okula geri dönecekler. 5 gün daha sonra rastgele bir semptom da göstermiyorsa testi negatif çıkması durumunda okula dönecekler. Öğretmen ve öğrenciler, PCR testi yaptırdıktan daha sonra 6-7 saat bekliyorlar. Bu müddette negatif test kararınu almadan okula dönmeyecekler. Onun sonucunı net olarak koymamız lazım.”

PCR testinin yanı sıra Özer, 6 Eylül’de yüz yüze eğitime bir daha başlamanın alınan en kıymetli kararlardan biri olduğunu belirtti ve “Salgından en çok etkilenen eğitim oldu.” sözlerini kullandı. Özer, en varlıklı dijital platformların kullanmasının bile yüz yüze eğitimin yerini alamayacağını, bunu tüm toplumun gördüğünü söylemiş oldu.