Türkiye’ye Sarsıntı Yardımı Yapacağını Açıklayan Şirketler…

ahmetbeyler

Yeni Üye
6 Şubat 04.17 ve 13.17’de meydana gelen 7.7 ve 7.6 büyüklüklerindeki zelzeleler, Kahramanmaraş ve etraf vilayetlerde büyük bir yıkıma yol açtı. Birinci sarsıntının akabinde Türkiye, uluslararası çapta yardım talebinde bulundu.

Yardım talebi kararında bir epeyce ülke Türkiye’ye dayanak takımlarını gönderirken, bu talebe memleketler arası şirketlerden de karşılık geldi. Bugün, dünyanın en büyük lojistik ağlarından birine sahip Amazon da bir açıklama paylaştı.

Amazon’un birinci yardım teslimatı Çarşamba günü bölgeye ulaşacak:

Amazon, Kızılay ve başka yardım kuruluşlarının acil muhtaçlıklarını karşılamak için yardım gereçlerini İstanbul’daki lojistik merkezinden zelzele bölgesine göndereceğini deklare etti. Amazon’un bağışlayacaklarından kimileri şöyle belirtildi:

• Battaniye
  • Çadır
  • Isıtıcı
  • Mama
  • Çocuk bezi
  • Bebek maması
  • İlaç
  • Diğer acil durum eşyaları
Amazon, bölgeye yardım gereçlerini taşıyan birinci tırların bölgeye çarşamba günü varmasını beklediklerini belirtti. Ayrıyeten bu teslimatların Amazon’un yardımlarının birincisi olacağı, önümüzdeki günlerde Amazon’un lojistik ve teslimat ağının da afet yardım kümelerine sunulacağını paylaştı.

THY ve Pegasus’tan zelzele bölgesine özel yardım:

Pegasus, zelzeleden etkilenen vatandaşlar için zelzele bölgesinden çıkış uçuşlarının tamamının fiyatsız olacağını deklare etti. Adana, Diyarbakır, Elazığ, Kayseri, Malatya ve Şanlıurfa çıkışlı uçuşlar, 12 Şubat 2023 tarihine kadar ücretsiz olacak.

Türk Hava Yolları, Adana, Diyarbakır, Şanlıurfa ve Elazığ’dan İstanbul’a yapılacak tüm uçuşlarda bilet fiyatını 13 Şubat’a kadar, vergiler dahil 100 TL olarak sabitlediğini duyurdu.

TikTok, Ahbap ve Kızılay’a 200 bin dolar bağış yaptı:

Denizin en büyük lojistik güçlerinden DFDS de harekete geçti:

DFDS, Pergamon Seaways isimli gemisiyle deprem bölgesine yardım taşımak için DFDS Pendik Terminali’nden İskenderun Limanı’na bu gece yarısı sefer yapacağını duyurdu. AFAD ve DFDS uyumuyla sefer alacak olan gemi ile iş makinası ve yardım materyali göndermek isteyen kişi yahut kurumların sunulan telefon numaraları ile irtibata geçmeleri rica edildi.

• DFDS tarafınca sunulan telefon numaralarına ulaşmak için bu kontağa tıklayabilirsiniz.
Hepsiburada ve Trendyol da yardım açıklamasında bulundu:

Türkiye’nin e-ticaret devlerinden Trendyol da besin, temel gereksinim gereçleri, kıyafet, ısıtıcı ve hijyen eserleri taşıyan tırların AFAD uyumunda afet bölgesine gerçek yola çıktığını deklare etti. Ayrıyeten mahallî idarelerle koordine bir biçimde Trendyol Go aracılığıyla yemek dağıtımlarının başladığı ve Trendyol Express depolarının acil gereksinim gereçlerinin dağıtımı için hazır hale getirildiği de bildirildi.

Hepsiburada, depremzedelere uzaktan yardım etmek isteyenler için eser listesi oluşturdu. Sayfada yer alan eserler, siz satın aldığınızda Hepsiburada tarafınca sarsıntı bölgesine gönderilecek.

• Hepsiburada’nın sayfasına ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz.
normal olarak tek yardım eden şirketler Amazon ve Trendyol değil, ulusal ve milletlerarası bir epey şirket yardım eli uzattı:

Apple CEO’su Tim Cook:
“Türkiye, Suriye ve yıkıcı sarsıntılardan etkilenen herkese niyetlerimizi ve taziyelerimizi gönderiyoruz. Apple, yardım ve kurtarma gayretlerine bağışta bulunacak.”

Google CEO’su Sundar Pichai: “Türkiye ve Suriye’de sarsıntılar daha sonrası büyük kayıplar yaşayan herkesi düşünüyorum. Etkilenenlere ilgili acil durum ayrıntılarını sağlamak için SOS ikazlarını etkinleştirdik ve Google.org ve Google çalışanları, yardım ve kurtarma gayretlerini destekleyecek.”

Türkiye ve dünyada ismini saymakla bitiremeyeceğimiz bir fazlaca şirket, sarsıntı daha sonrasında yardım edeceğini deklare etti. Getir, tüm operatörler, Migros ve daha kaç ulusal şirketin yanı sıra Apple ve Amazon üzere devasa isimler de dayanağını deklare etti.