Tabu Nasıl Oynanır? Kazanmak İçin İpuçları

ahmetbeyler

Yeni Üye
Tabu isimli kart oyunu birinci sefer 1989 yılında Hasbro tarafınca piyasaya sunuldu. Oyun sıradanti, kimi yasaklı sözleri söylemeden ana kelimeyi karşındaki beşere anlatmaya çalışıyordunuz. Kısa müddette Tabu oyunu süratle tanınan oldu ve Amerika Birleşik Devletleri başta olmak üzere dünyanın dört bir yanında en sevilen kart oyunu haline geldi. bir hayli farklı isimle, bir fazlaca farklı versiyonu çıksa da ana oyun her vakit Tabu ismiyle ve tıpkı kurallarla oynandı.

Biz kültürel olarak daha epeyce iskambil kağıtlarıyla oynanan oyunları severiz. Lakin kalabalık bir grupsanız ve biraz da sohbet üzerine konseyi bir oyun oynamak isterseniz devreye Tabu oyunu girer. Hatta yabancı lisanınızı geliştirmek için İngilizce ya da farklı lisanlarda hazırlanmış versiyonlarından birini bile oynayabilirsiniz. Daha evvel hiç oynamayanlar için gelin Tabu nasıl oynanır yakından bakalım ve oyunu basitçe kazanmanızı sağlayacak kimi ipuçları bakılırsalim.

Tabu nasıl oynanır?

Adım #1: A ve B olarak iki kadroya ayrılın:
Adım #2: A kadrosundaki bir kişi, ekibindeki öbür şahıslara göstermeden kart açsın:
Adım #3: Açtığı kartı, grubuna anlatsın:
Adım #4: Bu sırada B grubu, anlatan kişiyi denetim etsin:
Adım #5: Müddet dolana kadar tıpkı kişi kartları sırayla anlatmaya devam etsin:
Adım #6: Mühlet dolunca sıra karşı gruba geçer:
Adım #7: Oyun sonunda puanlar toplanır ve kimin kazandığı ortaya çıkar:
Adım #8: bu türlü tekrar yine oynanabilir:

Adım #1: A ve B olarak iki ekibe ayrılın:

Tabu oynamak için iki kadro olmak gerekir. Bu ekiplerin kaç kişi olduğu kıymetli değildir lakin her iki kadronun da sayısının eşit olması gerekir. Kadro seçimi büsbütün oyuncuların insiyatifine bağlı bir durumdur. Kızlar – erkekler, çiftler, gençler – yetişkinler üzere farklı formlarda ekiplere ayrılabilirsiniz.

Adım #2: A ekibindeki bir kişi, kadrosundaki başka bireylere göstermeden kart açsın:

Kadro A ve kadro B olarak ikiye ayrıldıktan daha sonra zar atarak, yazı çeşide atarak ya da farklı bir metot ile hangi grubun başlayacağını seçebilirsiniz. A ekibi birinci başlar diyelim. Tabu oyununda ortada 504 kart vardır. Bu kartlar güzelce karıştırılır ve kapalı olarak ortaya temalır. A kadrosundan birinci başlayacak kişi bu kartlardan bir ölçü alır.

Bu noktada bir parantez açmak gerekiyor. Anlatan kişinin sadece anlatacağı kartları görmesi gerekiyor: Bu niçinle eline belirli bir ölçü kart alması önerilir. Bunun yerine kullanılabilen bir daha Hasbro tarafınca geliştirilmiş bir Tabu kart aracı vardır. Bu araç, kartları tek tek açar. bu biçimde bir araç kullanarak da oyunu epey daha keyifli bir hale getirebilirsiniz.

Adım #3: Açtığı kartı, kadrosuna anlatsın:

A ekibindeki kişi kartı açtığı anda müddet başlar ve kişi, kendi grubuna kartta yazan ana kelimeyi anlatmaya başlar. Ana kelimeyi söyleyemeyeceğini aslına bakarsanız anlamışsınızdır. Ana söz ile birlikte onun altında yazan sözleri de söyleyemez. esasen kartta bu sözler olduğu için kişi, grubuna ona göre anlatmalı.

Adım #4: Bu sırada B kadrosu, anlatan kişiyi denetim etsin:

A ekibindeki kişi karttaki ana kelimeyi ya da yasaklı sözleri söylemiş oldu mi diye B ekibindeki bir kişi ya da bireyler anlatıcıyı denetim etmeli. Şayet anlatan kişi, ana kelimeyi ya da yasaklı sözlerden birini söylerse B ekibindeki kişi olaya müdahale eder ve o kart iptal edilerek bir daha sonrakine geçilir. İptal konusunda bir hudut yoktur, kurallara uyulmadığı sürece hepsi iptal edilebilir.

Adım #5: Mühlet dolana kadar birebir kişi kartları sırayla anlatmaya devam etsin:

Anlatıcı, kurallara uygun olarak ana kelimeyi anlattıkça şayet ekibi o kelimeyi bilirse puan olarak o kart haneye yazılır. Şayet kadro, anlatıcının sözünü bilemezse anlatıcı ya anlatmayı sürdürür ya da pas diyerek başka karta geçer. Anlatıcı, pas dediği kartı tekrar o cinste anlatamaz. Kart en alta temalır ve oyun bu türlü devam eder.

Adım #6: Mühlet dolunca sıra karşı ekibe geçer:

Tabu oyunundaki müddet hududu oyuncular tarafınca gevşetilen bir kuraldır. Kimi Tabu kutularından çıkan kum saati kullanılabilir ya da kronometre ile muhakkak bir süre tutulabilir. Tabunun mühlet sonu genel olarak 1 dakikadır. Lakin cins biraz daha uzun olsun isterseniz bu süreyi 2 dakika ya da daha fazla olarak belirleyebilirsiniz. Kıymetli olan, her iki ekibin da eşit mühlet kullanımıdır.

A grubu ile başlayan çeşit, müddet dolunca B kadrosu ile devam eder. Kurallar birebirdir. B kadrosunda bir kişi kapalı kartlardan bir ölçü alır, kartı açınca mühlet başlar, ana söz ve yasaklı sözleri söylemeden ekibine anlatır, A grubundan bir kişi kuralları denetim eder, bilinen kartlar puan olarak sayılır, bilinmeyen pas geçilir ve kural ihlali yapılan kart iptal edilir.

Adım #7: Oyun sonunda puanlar toplanır ve kimin kazandığı ortaya çıkar:

Tabu oyununda oyun sonu da oyuncuların sonucuna nazaran belirlenir. Olağan koşullar altında iki gruptaki her kişi anlattığı vakit oyun biter. Lakin oyuncular her kişinin ikişer kez anlatmasını ya da toplamda mesela 10 çeşit yapılmasını isteyebilirler. Bu durum, oyuncular tarafınca oyun öncesi belirlenir.

Oyun bittikten daha sonra her tıpta bilinen kartların sayısı toplanır. Pas geçilen ve iptal edilen kartlar ne eksi ne de artı olarak sayılır. Bilinen kartların sayısı yani toplam puan hangi ekipte daha fazlaysa o kadro kazanmış olarak kabul edilir. Eşitlik olursa bir tıp daha oynayarak kazanan belirlenir.

Adım #8: bu türlü tekrar yine oynanabilir:

Tabudaki kart sayısı hayli fazla olsa bile bir daha de tekrar oynayacağınız vakit kartları uygunca karıştırmanız öneriliyor. Birebir küme ile tekrar oynanacaksa kadrolar farklı bireylerden oluşturularak oyuna heyecan katılabilir. Kurallar ve oyun sonu puan hesaplamaları birebirdir.

Kazanma garantili Tabu ipuçları:

• Anlatmaya başlamadan evvel tüm kartı süratlice okuyun.
  • Eş manalı ve zıt manaya sahip sözleri kullanın.
  • Ana söz ile kafiyeli sözler kullanın.
  • Üzere diyerek örnekler verin.
  • Ana kelimeyi farklı manaları üzerinden anlatın.
  • Bir karta 15 saniyeden çok vakit ayırmayın.
  • Ana söz tanıdık gelmiyorsa çabucak pas deyin.
  • Çok fazla pas demeden sonları zorlayın.
Dünyanın en tanınan kart oyunlarından biri olan Tabu nasıl oynanır adım adım tüm bilgileriyla anlattık ve kazanma garantili Tabu ipuçlarından bahsettik. Tabu oynuyor musunuz? Niyetlerinizi yorumlarda paylaşın.