Spor ve İş Hayatında Uyum Nedir, Ne Demek?

ahmetbeyler

Yeni Üye
Uyum nedir üzere soruyla karşılaştığımız vakit hepimizin aklına kimi karşılıklar gelir ve gözümüzün önünde kimi manzaralar canlanır. Bu imgeler ve kanılar herkes için değişiklik gösterse bile sonu birebirdir; muvaffakiyet. İster iş hayatında olsun ister spor ömründe olsun; bir işi tamamlamak için gerekli uyuma sahip olan bireyler ya da kümeler kesinlikle sonunda hedefledikleri muvaffakiyete ulaşacaklardır.

Koordine bir atletin hiç bir kası uyumaz, koordine bir iş kümesinde hiç bir çalışan tembellik etmez. Birebir anda, emsal bir güçle çalışırlar ve olağanda tahminen epey daha sıkıntı tamamlanacak bir nazaranvin üstesinden muvaffakiyetle gelirler. olağan olarak bu o denli kolay bir iş değil, uyum maharetinizi geliştirmek için de özel bir gayret sarfetmeniz gerekiyor. Gelin uyum nedir, ne demek sorusu üzerinden bu eşsiz marifet hakkında bilmeniz gereken ayrıntılara yakından bakalım.

Uyum nedir? Spor ve iş ömründe uyum

Uyum nedir?
Beden uyumu nedir?
Beden uyumu nasıl geliştirilir?
İş ömründe uyum nedir?
İş uyumu sağlama halleri
Planlama uyumu
Örgütlenme uyumu
Kadrolama uyumu
Yönlendirme uyumu
Denetim uyumu

Temelden başlayalım; uyum nedir?

Eşgüdüm ya da eş ahenk olarak da isimlendirilen uyum; belirlenen bir amaca ulaşmak için yapılacak farklı işler içindeki kontağın ve ilginin, sistemli ve uyumlu olmasını sağlamaktır. Ferdî işlerde bu ahengi kişi kendi kendine sağlayabilirken küme ile yapılan işlerde bu ahenk, takımdaki şahıslar ve önder tarafınca sağlanmalıdır.

Hem spor birebir vakitte iş gibisi bir aktivite olduğu için halat çekme oyunundan örnek verelim. 10 kişilik bir küme tüm gücüyle halat çekiyor ve karşı ekibi çamura düşürmeyi hedefliyor. 10 kişilik bu grup, önderin komutları ile tıpkı anda halatı çekerken bununla birlikte iç uyumlarını sağlayarak bacak ve kol kaslarını birebir anda kullanmalıdırlar. İşte uyum tam olarak budur.

Beden uyumu nedir?

Beden uyumu, bedendeki tüm kasların yapılacak hareket için uyumlu bir biçimde çalışması demektir. Yapılacak aksiyona bakılırsa hangi kasların, hangi güçte kullanılacağı ve bir daha sonraki aksiyona hazır olmak için hangi kasların o an dinlendirilmesi gerektiğinin cevabı uyumda batındır.

Beden uyumu gelişmiş bir sportmen, beklenmedik olaylar karşısında itidalli yansılar verebilir. Futbol üzerinden örnek vermek gerekirse tam o an pas atacağınız dostunuzın önü kesildiği vakit topu biraz daha ileri sürüp onun boşa çıkmasını beklemek ya da boşta olan öbür dostunuzı yakalamak, uyum marifeti kararı yapılacak bir harekettir.

olağan olarak beden uyumuna beyin çalışması da dahildir. aslına bakarsan beden uyumunu içselleştirmiş olan bir zihin; sürat, kuvvet, dayanıklılık üzere temel motor maharetleri de fazlaca daha süratli geliştirir. Örneğin imtihan çekmek bile yeterli bir uyum mahareti ile mümkündür zira tıpkı anda hangi kasların çalışacağının karar veren zihniniz, bunu koordineli kas buyrukları yardımıyla gerçekleştirir.

Beden uyumu nasıl geliştirilir?

• sıradan hareketleri uygulamaya çalışarak başlayın.
  • sıradan hareketleri geliştirdikçe karmaşık hareketlere geçin.
  • Özgüveninizi adım adım yükseltin.
  • En sıradan hareketleri bile evvel yavaş yapın.
  • Koordine marifetiniz geliştikçe hızlanın.
  • Bacak ve kolları aykırı taraflara hareket ettirmek üzere zorlayıcı hareketler yapın.
  • Yeni başladıysanız kendinizi fazla yormayın.
  • Setler içinde gereğince dinlendiğinizden emin olun.
  • Günde 15 dakikadan fazla uyum çalışması yapmayın.
  • Uyum çalışmalarına vücudunuz ve zihniniz yorgun değilken başlayın.
Beden koordinasyonunuzu geliştirmek için dikkat etmeniz gereken temel noktalar bu türlü. Yaptığınız spor koluna göre uygulamanız gereken uyum hareketleri farklılık gösterecektir. Bu niçinle bu cins idmanlara geçmedilk evvel o spor kısmında uzman bir bireyden ve gerekirse hekiminizden tavsiyeler almayı ihmal etmeyin.

Artık öteki pencereden bakalım: İş ömründe uyum nedir?

İş uyumu; bir iş yerindeki çalışanların ya da bir proje takımının, ortak bir gayeye ulaşmak emeliyle birlikte ve bir bütün olarak senkronize biçimde çalışmaları demektir. İş uyumu için çalışanların ferdi uğraşları son derece kıymetli olsa da kelam konusu senkronizasyonu sağlayacak olan kişi yönetici ya da grup önderidir.

Takım uyumunu sağlayacak olan kişinin idare, planlama, organize etme, kadrolama, yönlendirme ve denetim üzere temel idare araçlarına son derece hakim olması gerekir. Bu açıdan baktığımız vakit idare demek, aslında uyumu sağlamak demektir. İkisini birbirinden farklı düşünmek son derece güç.

Bir orkestra şefinin koca bir müzik topluluğunu yönetmesini de, küçük bir grubun yeni proje için hazırladıkları sunumu da iş uyumu için örnek verebiliriz. İş uyumu sağlayacak kişinin karşısında farklı yeteneklere, farklı motivasyonlara ve farklı fikirlere sahip beşerler vardır. Tüm bu insanları hakikat maksada yönlendirmek, yeterli bir yöneticinin alameti farikasıdır.

İş uyumu sağlama halleri:

• Planlama uyumu
  • Örgütlenme uyumu
  • Kadrolama uyumu
  • Yönlendirme uyumu
  • Denetim uyumu
Planlama uyumu:

Planlama yoluyla sağlanan uyum sürecinde farklı etmenlerin nasıl bir ortaya geleceğinin modeli yapılır. Son plana ulaşmadan evvel husus hakkında tartışmalar ve fikir alışverişleri yapılarak bir epey farklı plan tek tek elenir ve en sonunda tam bir uyum sağlayacak olan plan üzerinde anlaşılır.

Örgütlenme uyumu:

İş dünyası uzmanlarına nazaran uyum, örgütlenmenin en temel adımıdır. Üst seviyede olan bir yönetici, sorumlu olduğu öbür çalışanları âlâ tanımalı ve onlara, yeteneklerine uygun nazaranvler vermelidir. Kimin, neyi, nasıl, nerede, ne vakit yapacağını bildiği bir kümenin tüm çalışmaları aksamayan bir koordine izleyecektir.

Kadrolama uyumu:

Bir yönetici ya da grup önderi birinci vakit içinderda elindeki yetenekleri keşfetmeli ve gerçek biçimde örgütlemelidir. Lakin fazlaca daha fazlasına gereksinim duyulduğunu anladığı vakit gerekirse takımdakileri dışarı çıkararak yeni şahısları takıma almalı ve aksamayan bir uyum modeli yakalamalıdır.

Yönlendirme uyumu:

Her ne kadar son senelerda yöneticiler çalıştığınız yerin bir iş yeri değil bir aile olduğunu söyleseler de inanmayın. Tüm iş yerlerinde bir ast üst münasebeti vardır. Şayet üst konumda olan kişi, astı olan şahsa rehberlik yaparak ve talimatlar vererek yönlendirmiyorsa o takım ne koordine bir biçimde çalışır ne de hedefledikleri muvaffakiyete ulaşır.

Denetim uyumu:

Koordine çalışma kararı ulaşılacak amaç şayet uzun vadeli bir gaye ise öncesinde daha kısa vadeli maksatlar konularak denetim düzeneği geliştirilmelidir. Yönetici, kısa vadeli amaçlar geliştirmeli ve maratonun her 100 metresinde neler olduğunu denetim etmelidir. Denetim sisteminin ortadan kalktığı durumlarda uyum da aksayacaktır.

İş dünyasında ve spor ömründe muvaffakiyetin kapılarını açan uyum nedir, nasıl geliştirilir üzere merak edilen soruları yanıtladık ve mevzu hakkında bilmeniz gereken ayrıntılardan bahsettik. Uyguladığınız uyum gelişme biçimlerini ve husus hakkındaki fikirlerinizi yorumlarda paylaşabilirsiniz.