Rus komedyenlerin işlettiği Bush, ‘NATO’nun genişlemeyeceği’ kelamını niçin tutmadıklarını deklare etti

dunyadan

Aktif Üye
Rus komedyenlerin işlettiği Bush, ‘NATO’nun genişlemeyeceği’ kelamını niçin tutmadıklarını deklare etti
Batılı siyasalları, şöhretleri ve başka önde gelenleri işletmeleriyle tanınan Rus komedyenler Vladimir Kuznetsov (Vovan) ile Aleksey Stolyarov (Lexus), 43. ABD Başkanı’nı Ukrayna Devlet Lideri Vladimir Zelenskiy olduklarına inandırarak konuşturduklarını duyurdu.

NATO’nun doğuya genişlemesinin ikinci dalgasında ve 2004’teki birinci Ukrayna krizinde önemli rol oynayan George W. Bush, Rus komedyenlere, ‘Washington’ın NATO’nun doğuya hakikat genişlemesi konusunda Moskova’ya verdiği kelamı değişen şartlar niçiniyle tutmadığını ve kendi idaresinin her vakit Ukrayna’nın Batı ittifakına katıldığını görmek istediğini’ söylemiş oldu.

‘Putin epey değişti’

Perşembe günü bir Rus eğitim forumunda kısmen yayımlanan röportajda,Rusya’yı NATO’nun hududunda istedim, Ukrayna’yı NATO’ya dahil etmek istedim” diyen Bush, “bir süre Rusya’nın daha işbirlikçi olacağını düşündüm. Ve daha sonra [Vladimir] Putin dramatik biçimde değişti” izlenimini aktardı.

Looks like Vovan and Lexus pranked George W. Bush, convincing him he was speaking to Zelensky

"I felt Ukraine needed to be in the EU and NATO," Bush told them, conceding Bush I's Secretary of State Jim Baker promised Gorbachev not to expand NATO, but that it didn't matter now pic.twitter.com/9qHrbCrrMY

— Max Blumenthal (@MaxBlumenthal) May 20, 2022

‘Esnek olmalı, vakte ayak uydurmalıyız’

“Ukrayna’nın AB’de ve NATO’da olması gerektiğini hissettim” vurgusunu yapan oğul Bush, babasının başkanlığı periyodunun dışişleri bakanı James Baker’ın 1990’da son Sovyet önderi Mihail Gorbaçov’a ittifakın doğuya hakikat genişletmeyeceği kelamını verdiğine dair Moskova’nın savı hatırlatıldığında şöyleki konuştu:

“Bak, vakit değişiyor. Baker’ın babamın dışişleri bakanı olması yıllar önceydi, yani ABD esnek olmalı, vakte ayak uydurmalı. İşte bu yüzden artık ülkenize takviyemizi gösterme uğraşındasınız.”

Kosova’nın taşlarının Donbass’ın yolunu döşemesine şaştı

Ukrayna’daki çatışmanın
aslında Batı-Rusya savaşı olduğu hissiyatına katılıp katılmadığı sorulduğunda, sert biçimde “Evet” yanıtını veren Bush, Kosova’nın kendi yazgısını tayin hakkı üzerinden Sırbistan’dan tek taraflı bağımsızlığının ABD tarafınca tanınmasının, Rusya’nın Donbass’taki cumhuriyetleri tanımasının yolunu açtığı söylenince bir süre afalladı. Akabinde “Eğer galip gelirseniz yahut galip geldiğiniz vakit, bu çeşit sıkıntıların birden fazla masadan kalkar” dedi.

‘Soru şu ki, gereksinimin olan yardımı almaya devam edecek misin?’

Zelenskiy sandığı Rus komedyenlere “gorevin mümkün olduğu kadar epey Rus askerini yok etmek ve soru şu ki, gereksinimin olan yardımı almaya devam edecek misin? Ve katiyen o denli olmasını umuyorum” diye hitap eden 43. Lider, ‘Ukrayna’nın gayelerine ulaşmasına yardımcı olmak için öncülük etmeye devam etmenin ABD için epeyce değerli olduğunu’ lisana getirdi.

Bush’un başkanlık devri olan 2004 yılında Estonya, Letonya, Litvanya Bulgaristan, Romanya, Slovakya ve Slovenya’nın iştirakiyle NATO’nun Soğuk Savaş daha sonrası genişlemesinin ikinci dalgası gerçekleşmişti.

1999 ve 2020 yılları içinde feshedilmiş Varşova Paktı, eski Yugoslavya, eski SSCB’den 14 ülke, NATO’ya dahil edildi. ABD’nin liderliğindeki askeri ittifak, 2008’deki Bükreş doruğunda, Ukrayna ve Gürcistan’ın nihai NATO üyeliği heveslerinin ‘tanındığı’ belirtildi.

10 yıldan uzun müddettir Batı’nın önde gelen isimlerini trolleyen Vovan-Lexus ikilisinin Britanya Savunma Bakanı Ben Wallace ve İçişleri Bakanı Priti Patel’in Londra’nın Ukrayna’ya verdiği zımnî askeri takviyenin gerçek boyutunu ve Rus kodamanlarının Londra’daki mülklerine el koyup onları Ukrayna’nın siyasi seçkinlerine devretme planlarını itiraf ettikleri samimi sohbetlerinin görüntülerini yayımlamalarının akabinde, martta YouTube kanalları kapatılmıştı.

President George Bush tells Vovan & Lexus pretending to be Zelensky, he authorised secret Ukrainian biolabs, explains away NATO promise to Gorbachev, declares Ukrainian heroes, “Slava Vovan & Lexus!” Start at Min 37:42; https://t.co/spuTD6ANcF pic.twitter.com/Z9v9cVZjsy

— Dances_with_Bears (@bears_with) May 20, 2022
Haber Sitelerinden Alıntı Yapılmıştır.