Paşinyan: Rusya Savunma Bakanlığı’nın hududun çizilmesi ile ilgili sunduğu teklifleri kabul ediyoruz

dunyadan

Aktif Üye
Paşinyan: Rusya Savunma Bakanlığı’nın hududun çizilmesi ile ilgili sunduğu teklifleri kabul ediyoruz
Ermenistan hükümetinin bugünkü toplantısında konuşan Paşinyan, Rusya Savunma Bakanlığı’ndan Ermenistan-Azerbaycan hudut çizgilerinin çizilmesi ile ilgili üç teklif geldiğini, tekliflerin üçünün de Erivan için kabul edilebilir olduğunu tabir etti.

Paşinyan, “Dün parlamentoda, Mayıs 2021’den bu yana Rusya’dan Ermenistan-Azerbaycan hududunun çizilmesi ile ilgili üç teklif geldiğini ve tekliflerin üçünün de bizim için kabul edilebilir olduğunu ve o denli kalacağını söylemiş oldum” diye konuştu.

Rusya Savunma Bakanlığı’nın dün ‘sınırları çizme sürecinin hazırlık kademesine ait tekliflerde bulunduuna’ dikkat çeken Paşinyan, “Bu tekliflerin bizim için kabul edilebilir olduğunu teyit ediyorum. (Ermenistan Savunma Bakanı) Sayın Papikyan, Rus mevkidaşınız ile bilgileri netleştirmenizi rica ediyorum, bu teklifleri Rusya’nın teklifleri çerçevesinde ve temelinde uygulamaya çalışacağız” tabirlerini kullandı.

Geçen çarşamba günü Azerbaycan ile sonları çizme sürecini başlatmanın ve tamamlamanın değerli olduğunu belirten Paşinyan, “Daha mayıs ayında sonu belirleme ve çizme sürecinin başlatılması için teklifi imzalamaya hazır olduğumu duyurmuştum. Bu sürecin başlamasını ve tamamlanmasını hayli değerli buluyorum. Rusya üç sefer hudut çizme teklifinde bulundu ve biz, üçünde de bu süreç üzerinden ilerlemeyi kabul etmiştik. Kanaatimce süreç, Azerbaycan’ın geciktirmesinden ya da yanıt olmamasından dolayı ilerlemiyor” diye konuştu.

Ermenistan ile Azerbaycan içindeki hudut sınırında barışçıl tahlilin kıymetli olduğunu söyleyen Paşinyan, Hudut belirleme ve çizme sürecinin başlaması dahil olmak suretiyle tüm tekliflerimiz hala geçerli” vurgusunu yaptı.

Azerbaycan Dışişleri Bakanı Ceyhun Bayramov, Anadolu Ajansı’na dün yaptığı açıklamada sondaki tansiyon bağlamında ‘sınır meselesinin çözülmesi için Ermenistan ile Azerbaycan içinde ortak komite kurulması ve hudutları tanımlama sürecinin başlaması, milletlerarası hudutları hürmet aslına dayalı bir biçimde bu sürecin başlatılması gerektiğini vurgulayarak, “Bu sürecin başlamasıyla sondaki gerginlik te son bulacak” demişti.

Haber Sitelerinden Alıntı Yapılmıştır.