Kamp Ateşi Nasıl Yakılır?

ahmetbeyler

Yeni Üye
Bu sene herkes için hayli sıkıntı geçti ve kısa da olsa bir tatil her insanın hakkı. Otel fiyatları malum lakin niye illa bir otelde tatil yapmak zorundasınız ki? Alın çantaları sırtınıza ve tabiatın kalbinde kamp yapın. Ancak kamp yapmak sinemalarda gördüğümüz kadar kolay bir iş değil. Yemek pişirmek, su kaynatmak, öteki canlıları kamp alanından uzak tutmak ve tahminen de en değerlisi akşamları ısınarak hoş bir ambiyans yaratmak için kamp ateşi yakmanız gerekir.

Şayet daha evvel bu biçimde bir tecrübeniz olmadıysa kamp ateşi nasıl yakılır bilmiyor olabilirsiniz. Tasa etmeyin, kamp ateş yakma konusu uzmanlık gerektiren bir iştir ve her insanın hakim olması beklenmez. Lakin yakarken de bir o kadar dikkatli olunması gerekir. Bu niçinle birtakım temel adımları bilmeniz gerekiyor. Kamp ateşi nasıl yakılır gelin yakından bakalım ve en inançlı ateş yakma biçimlerini gorelim.

Kamp ateşi nasıl yakılır?

Adım #1: Kamp ateşi için özel bir çember oluşturun
Adım #2: Odun ve gibisi yakacak materyalleri toplayın
Adım #3: Odunları kamp ateşi için uygun bir biçimde dizin
Adım #4: Ateş yakın
Adım #5: Kamp ateşini söndürün
Adım #6: Kamp ateşini yaktığınız alanı temizleyin

Adım #1: Kamp ateşi için özel bir çember oluşturun:

Kamp ateşi yakmanın birinci şartı olarak o bölgenin ateş yakmaya uygun olduğundan emin olmalısınız. Kamp yapmak için özel bir alandaysanız buradaki yetkililerden bilgi alabilirsiniz. Özel bir kamp alanında değilseniz bölgeyi internet üzerinden araştırarak ateş yakmaya uygun olup olmadığını öğrenebilirsiniz. Zira birtakım bölgelerde, bilhassa yaz aylarında ateş yakmak son derece tehlikeli olduğu için yasaktır.

Kamp yaptığınız alanda daha evvel ateş yakıldıysa hazır ateş çemberleri bulabilirsiniz ya da yetkililer tarafınca hazırlanmış özel alanlar olabilir. Şayet bu biçimde bir şey yoksa kısa müddette kendi çemberinizi oluşturmak için yapraksız kuru bir alanda yavaşça bir çukur kazın. Çukurun etrafını büyük taşlarla çevirin. İşte kamp ateşi yakmak için gerekli kamp çemberiniz hazır. Bu taşların diziliminin tam bir duvar üzere bulunmasına gerek yok. Ateşin hava alması için ortalarında biraz boşluk olması da son derece değerli.

Kamp çemberini oluşturduğunuz yani ateş yakacağınız yerin çadırlara yakın olmadığından emin olun. Birebir biçimde ağaçlardan ve bilhassa çalılardan uzak bir alan olmalı. Taş çember ateşi denetim altında tutacaktır lakin ufak bir rüzgar bile alevin istikametini süratle değiştireceği için tutuşma ihtimali olan objelerden uzakta bulunmasına dikkat etmelisiniz.

Adım #2: Odun ve gibisi yakacak materyalleri toplayın:

Kamp ateşi için yakacak toplarken birinci kural; asla lakin asla canlı ağaçları kesmeyin ve ağaç kuru bile görünse asla kollarını koparmayın. Kuru bir ağaç gözünüze değersiz görünebilir fakat ormanların kendine özel bir sistemi var. Kıymetsiz üzere görünen kuru kollar bile kuşlara ve gibisi canlılara yuva olabilir. Bu niçinle asla onlara dokunmayın.

Kamp ateşi yakmak için üç temel yakacak tipine gereksiniminiz var; kav, çıra ve yakacak odun. Kav için küçük kısımlar, kuru yapraklar ve kuru iğne yapraklar kullanabilirsiniz. Çıra için işaret parmağınız kalınlığında ince uzun çubuklar kullanabilirsiniz. Odun için kamp ateşinizin ne kadar mühlet yanmasını istiyorsanız o kalınlıkta odunlar kullanmalısınız.

Kampçılara özel bir alanda bulunuyorsanız bu tıp yakacakları orada bulamayabilirsiniz. Bu niçinle yanınızda getirmeniz ya da oradan satın almanız gerekebilir. Fakat özel bir kamp alanında değilseniz etrafta kucak kucak yakacak gereç bulmanız mümkün. bir daha de kav ve çıra üzere temel yakacakları işinizi garantiye almak için evvelde temin etmeyi düşünebilirsiniz.

Adım #3: Odunları kamp ateşi için uygun bir biçimde dizin:

Ateş çemberini oluşturup yakacak gereçleri de toplandıktan daha sonra bunları üst üste yığarak ateş yakmak pek de mümkün değil. Dediğimiz üzere, ateş yakmak ustalık gerektirir. Kavın, çıranın ve odunların yanlışsız bir sırayla, hava alacak biçimde ve inançlı tekniklerle dizilmesi gerekir. Odunları koni, kabin ya da pramit halinde dizebilirsiniz.

Koni biçimi için kavı ve çıraları ortaya yığın. Bunların etrafına odunları üst noktada birleşecekleri bir çadır formunda dizin. Kav ve çıralar alev aldığı vakit odunlar da yavaş yavaş yanmaya başlayacaktır. Güzelce alev aldıktan daha sonra büyük kütükler var ise üzerine koyabilirsiniz.

Kabin biçimi için bir daha kavı ve çıraları ortaya yığın. Bunların üstüne odunları yatay biçimde ancak ortalarında birer odun boşluğu kalacak biçimde dizin. Bu sıranın üstüne dikey biçimde ve bir daha ortalarında birer odun boşluk kalacak biçimde bir sıra daha odun dizin. bu türlü iki sıra daha dizin. Boşlukları odun genişliğine göre ayarlayabilirsiniz.

Pramit biçimi için en alta yatay olarak en büyük odun ve kütükleri dizin. Üstüne dikey olarak daha küçük odunları dikey olarak dizin. bu türlü üste hakikat küçüle küçüle bir pramit biçimi oluşturun ve en üstüne kavı ve çıraları yığın. Bu yığını üstten yaktığınız vakit yavaş yavaş aşağı gerçek alevin ilerdiğini bakılırsaceksiniz.

Adım #4: Ateş yakın:

şüphesiz günümüzde artık sayısız ateş yakma aracı var, bu niçinle kuvvetli prosedürler kullanmak yerine yanınızda her vakit birkaç kibrit ve çakmak bulundurun. Dizdiğiniz odun sırasındaki kavı ve çıraları kibrit ya da çakmak kullanarak yakın. Denetimli bir biçimde ateşin yayılmasını izleyin. Uzun bir odunla ateşi denetim altında tutmak için düzenlemeler yapabilirsiniz.

Adım #5: Kamp ateşini söndürün:

Ateşinizi yaktınız, kampınızı yaptınız ve sıra oradan ayrılmaya geldi. Sönmüş görünse bile ateşi kendi halinde bırakmayın. Kamp ateşinin üstüne kucak dolusu su dökerek söndürün. Kamp ateşinden geriye kalan alana elinizi rahatça değebileceğiniz kadar soğuk olana kadar su dökmelisiniz. Birtakım bölgelerde ateşi toprakla söndürmek önerilmiyor. Bölge hakkında özel bir araştırma yaparak bunu öğrenebilirsiniz.

Adım #6: Kamp ateşini yaktığınız alanı temizleyin:

Kamp ateşini söndürseniz bile ister istemez geride birtakım izler kalacaktır. Bilhassa ateşin içine büsbütün yok olmayan kimi şeyleri cümbüş olsun diye attıysanız kesinlikle geride iz kalır. Sadece odun yaktıysanız bile kimileri büyük modüller halinde kalabilir ve bunlar, bir orman yangınında yakacak nazaranvi bakılırsabilir. Bu niçinle kamp ateşi yaktığınız alanı güzelce temizlemeyi ve artık objeleri çöpe atmayı ihmal etmeyin.

Yemek pişirmek, geceleri ısınmak ya da keyifli bir ambiyans yaratmak için kamp ateşi nasıl yakılır sorusunu yanıtlayarak kamp ateşi yakmak için uygulayabileceğiniz en inançlı yollardan bahsettik. Tecrübeli olsanız bile kamp ateşi yakarken ve söndürürken son derece dikkatli olmanız gerektiğini tekrar hatırlatalım.