Fobizz: Yapay zeka çoktan sınıflara geldi

Aramizda

Aktif Üye
ChatGPT’nin kullanıma sunulmasından neredeyse bir yıl sonra, öğretim ve eğitim platformu Fobizz, şimdiye kadar öğretimde yapay zekanın kullanımını inceledi. Öğretmenler, Fobizz platformunu kullanarak diğer şeylerin yanı sıra öğretim materyalleri tasarlayabilir ve öğrencilerinin entegre yapay zeka araçlarını kullanmasını sağlayabilir. Fobizz’e göre Mart ve Kasım 2023 arasında oluşturulan 25.000 sanal sınıfın verileri artık değerlendiriliyor. Start-up’ın kurucusu Dr. Diana Knodel şöyle özetliyor: Yapay zeka, Alman okullarındaki sınıflara çoktan girmiş durumda.

Reklamcılık

Fobizz’e göre şu anda 215.000 öğrenci yapay zeka araçlarıyla kendi platformu üzerinden çalışıyor. Araçlar öğretmenler tarafından çeşitli bağlamlarda, özellikle de sıklıkla dil öğretiminde kullanılmaktadır.

Platform şu değerleri belirledi: “Yapay zeka araçlarının giderek daha fazla kullanıldığı öğretim konuları Almanca (yüzde 25,1), İngilizce (yüzde 12,8), biyoloji (yüzde 11), sosyal bilgiler (yüzde 9,9) ve tarih (yüzde 9,4) Uygulama aynı zamanda matematik, fizik, bilgisayar bilimi, kimya, müzik, din ve coğrafya gibi konulara da uzanıyor. Yapay zeka araçları sanat, spor ve diğer konularda da kullanıldı.”

Yapay zeka araçları son aylarda özellikle Almanca ve İngilizce derslerinde kullanılıyor. Bunu biyoloji, sosyal bilgiler, tarih ve matematik takip etmektedir.

(Resim: Fobizz)

Yapay zeka araçlarının kullanımı da farklı okul türleri arasında farklı şekilde dağıtılmaktadır. Yapay zeka en çok liselerdeki öğretimde kullanıldı (yüzde 30,4). Bunu yüzde 19,9 ile meslek okulları ve yüzde 12,5 ile temel eğitim okulları takip ediyor. Değerlendirmede ilköğretim okulları da yüzde 7,8 ile yer alıyor.

Yardımcı kullanım

Fobizz’e göre yapay zeka araçları genellikle soru oluşturma veya yanıtlama, metin ve görüntü işleme veya içerik oluşturma gibi yardımcı görevler için kullanılıyor. Knodel şöyle açıklıyor: “Veri analizi ayrıca yapay zeka araçlarının yalnızca içerik oluşturmak için bir araç olarak değil, aynı zamanda anlayışı derinleştirmek için bir analiz yardımcısı olarak da hizmet ettiğini ve her şeyden önce öğrencilerin aktif katılımını teşvik ettiğini gösteriyor.” Örneğin, iş görüşmeleri sohbet robotlarıyla simüle edilecek, e-posta yazmaya yardımcı olacak veya metinleri iyileştirmek için yapay zeka kullanılacak. Yapay zeka ayrıca metaforlar gibi dilsel unsurların daha iyi anlaşılmasına da yardımcı olur. Fobizz bunu anlayışı derinleştirmek için bir fırsat olarak görüyor.

Veriler ayrıca öğretmenlerin yapay zekanın gerçekte ne olduğunu tartıştığını da gösterdi. Şu soru soruldu: “Yapay zeka nedir?” Spesifik görev şuydu: “Yapay zekanın ne olduğunu tanımlamak için yapay zekayı kullanın. Yapay zekayı kullanmanın olanaklarını ve tehlikelerini listeleyin.”

verilerin değerlendirilmesi

Şirkete göre değerlendirme, bireysel olarak öğretmenlere atanmadan, veri koruma düzenlemelerine uygun olarak gerçekleştirildi. Yalnızca belirtilen iş emirleri analiz edildi. Veri analizi için OpenAI’nin Code Interpreter’ı kullanıldı.

(kbe)

Haberin Sonu