Fırında Sebzeli Köfte

Aslıhan2312

Co-Admin
Fırında Sebzeli Köfte Tanımı İçin Materyaller

Köftesi için:

• 600 gr orta yağlı kıyma
  • 1 adet yumurta
  • 1 adet soğan rendelenmiş
  • 2 diş sarımsak rendelenmiş
  • 1 çay bardağı galeta unu
  • 4-5 kısım ince kıyılmış maydanoz
  • 1 tatlı kaşığı tuz
  • 1 tatlı kaşığı salça
  • 1/2 (yarım) çay kaşığı karbonat
  • Pulbiber, kimyon ve karabiber
  • 2-3 yemek kaşığı su
Zerzevatları için:

• 2 adet orta uzunluk patates
  • 2 adet orta uzunluk patlıcan
  • 2 adet orta uzunluk kabak
  • 8-10 adet çeri domates
  • 4-5 diş sarımsak
Kızartmak için:

• Sıvı yağ
Sosu için:

• 1 yemek kaşığı salça
  • 5-6 yemek kaşığı domates sosu yahut 2 adet domates rendesi
  • 2 yemek kaşığı kızartmadan artan yağdan
  • 2 su bardağı sıcak su
  • 1,5 çay kaşığı tuz
  • 1/2 (yarım) çay kaşığı karabiber
Fırında Sebzeli Köfte Tanımı Nasıl Yapılır?

Not EkleTanımı Yazdır

Herkese sağlıklı güzel iftarlar diliyorum. Bugün sizlerle lezzetli mi lezzetli, konuk için bereketli sebzesiyle, köftesiyle nefis bir yemek tanımı vermek istiyorum.

1. Öncelikle köftesi için geniş bir kaba kıyma ve başka gereçleri koyarak uygunca yoğuralım üzerini kapatıp buzdolabında dinlendirelim.
  2. Patlıcanı alacalı soyup tuzlu suda biraz bekletelim ki kızartırken çok yağ çekmesin.
  3. Patates ve kabakları soyup iri küp küp doğrayarak kızartıp fırın tepsisine koyalım, patlıcanı da tıpkı biçimde doğrayıp kızartarak ek edelim.
  4. Dinlenen köfteliğimizden cevizden küçük modüller alarak elimizi ıslatarak yuvarlayalım ve zerzevatları kızarttığımız tavada az yağda yavaşça sallayarak kızartıp sebzelerin üzerine koyalım.
  5. Çeri domatesleri dilimleyip köftelerin üzerine koyalım sarımsakları ikiye bölüp ek edelim.
  6. Sosu için kızartma tavasına 1 yemek kaşığı salça, 4-5 yemek kaşığı domates sosunu tuz ve karabiberi ek edip karıştıralım.
  7. Sıcak suyu ek ederek bir taşım kaynatıp yemeğimizin üzerine gezdirelim.
  8. Hamur pişirme kağıdını ıslatıp sıkarak açıp, yemeğimizin üzerine koyalım önce ısıtılmış 190 derece fırında 20-25 dakika kadar pişirelim, son 5 dakikasında üzerini açalım.
  9. Fırından çıkarıp sebzeleriyle köfteleri fazla ezmeden karıştırıp sıcak sıcak servis yapalım.Yemeğimiz olağanüstü oldu afiyet olsun.
Not:* dilek eden zerzevatları kızartmadan fırın tepsisine koyup yarım çay bardağı sıvı yağ tuz ve baharat ek ederek 20 dakika fırında pişirebilir.

• *galeta unu yerine ben bayatlayan ekmeklerimi kurutup rondodan geçirerek kullanıyorum.
Fırında Sebzeli Köfte Tanımı Fotoğraflı Yapılışı