Fermuarlardaki YKK Yazısı Ne Manaya Geliyor?

ahmetbeyler

Yeni Üye
Ceket, kot pantolon yahut çanta… Giydiğimiz kıyafetlerin ya da kullandığımız eşyaların birçoklarının fermuarında yer alan ‘YKK’ sözü, çoğumuzun dikkatini çekmiştir.

Ne olduğu merak edilen bu söz, aslında ismini üreticisinden alıyor.

YKK, merkezi Japonya’da bulunan bir fermuar üreticisi

YKK’nın Kurucusu Tadao Yoshida

YKK, Tadao Yoshida tarafınca 1934 yılındaJaponya’da kurulan fermuar üreticisi bir firma. bir epeyce firmanın isminde de denk gelebileceğimiz üzere, Toshida da bu firmaya kendi ismini vermiş: Yoshida Kogyo Kabushikikaisha (Yoshida Limited Şirketi). İşte ‘YKK’ kısaltması, ismini bu firmanın baş harflerinden alıyor.

Dünyadaki fermuar üretiminin yüzde doksanını karşılıyor

52 ülkede faaliyet gösteren YKK’nın, bu ülkelerde 206 tane fabrikası bulunuyor. Bu fabrikalarda 9500 renk fermuar üretimi yapılıyor. YKK, bu sayılarıyla dünyadaki toplam fermuar üretim hacminin yüzde doksanını karşılıyor. Türkiye’deki faaliyetlerine ise 1991 yılında başlayan şirket, ülkemizde de bir fabrikaya sahip.

Öte yandan YKK yalnızca fermuar üreten bir firma da değil. Mimari eserler, plastik ve hırdavat materyalleri de üretiyorlar.

Pekala onların fermuarlarını başka firmalardan ayıran ne?

Fermuar piyasasındaki bu hisselerinin niçini tesadüf değil. Muvaffakiyetin ve istikrarlı büyümelerinin niçini üretim kapasiteleri ile üretim çeşitliliğinden geçiyor. bir hayli farklı materyal ve renklerle fermuar üretiyorlar. Giysi firmalarına sundukları bu çeşitlilik yardımıyla de tercih niçini oluyorlar.

bununla birlikte ürettikleri fermuarlar sudan da etkilenmiyor. Sudan etkilenmeyen fermuarları üretmek ve tasarlamak; olağan fermuarlara bakılırsa daha kıymetli bir iş. Bu da tercih edilmelerinin gerisindeki bir başka sebep.