Elektrik En Az Yüzde 30 Artırım Yolda

ahmetbeyler

Yeni Üye
Geçtiğimiz gün Elektrik Dağıtım Hizmetleri Derneği (ELDER) tarafınca 14’üncüsü düzenlenen ve elektrik dağıtım şirketlerinin üst seviye yöneticilerinin iştirak gösterdiği Sektör Kıymetlendirme Toplantısı’nda elektrik bedelleriyle ilgili yeni talepler sunulmuştu.

Toplantının akabinde yapılan taleplerle ilgili görüş birliğine varıldı. DW Türkçe’nin haberine göre ilerleyen günlerde geçerli olmak üzere elektrik satış bedellerine yeni bir artırım daha geliyor.

Yeni artırım sonucunın 1 Temmuz prestijiyle nihaileşmesi bekleniyor

Geçtiğimiz ay emsal bir haber EPDK’dan gelmiş ve elektriğe yüzde 15 ila 25 oranında yeni bir artırım yapılmıştı. Lakin dağıtım şirketleri yetkilileri kur farkının artması ve artan güç kaynağı maliyetlerinin altını çizerek yeni bir artırım daha yapılmasını talep etti. Yetkililerin talepleri doğrultusunda yüzde 30’luk artırım yapılması için görüş birliğine varıldı.

Ek olarak kelam konusu habere bakılırsa 1 Temmuz prestijiyle yüzde 30’luk artırım sonucunın alınması ve kısa bir süre ortasında yürülüğe girmesi bekleniyor. Yeni artırımlar yürürlüğe girdiği takdirde 2022’nin birinci senelerından itibaren toplam olarak birinci kademe kullanıma yüzde 58, ikinci kademe kullanıma yüzde 137’lik bir artırım yapılmış olacak.

Yeni artırımın gelmesi halinde birinci kademede 230 kWh’lık fatura alt sonu 332 TL’den 430 TL’ye; ikinci kademede ise alt hudut 475 TL’den 760 TL’ye çıkacak.