Dünyaya Baş Tutan Satranç Dehası Yağız’la Tanışın!

ahmetbeyler

Yeni Üye
Garri Kasparov üzere kıymetli bir isim bile “Büyük Usta(Grand Master)” unvanını 16 yaşında alabilmişken, 11 yaşındaki Yağız ise seneye bu vakit içinderda bir dünya rekoru kırarak “bu unvanı en erken yaşta alan satranç oyuncusu” olabilir.

Yağız’ın 75 madalyası, 40 kupası bulunuyor ve “Dünyanın En Genç Milletlerarası Ustası” unvanına sahip. Bu yeteneği daha fazla tanıtmak ve kendisine olan dayanağı arttırmak emeliyle Yağız ve ailesiyle görüştük. Sorduğumuz sorulara verdikleri karşılıklara geçmedilk evvel size bu eşsiz yetenekten biraz daha bahsedelim.

Başta Almanya olmak üzere dünyanın önde gelen bir fazlaca ülkesinden Yağız’a ve ailesine teklif yağıyor.

Bu ülkelerin satranç federasyonları, kendi ülkeleri ismine müsabakası için Yağız’a vatandaşlık hakkı, düzgün kaidelerde eğitim üzere bir fazlaca imkan sunuyor.

Yağız’ın “Dünyanın En Genç Milletlerarası Ustası” unvanına sahip olduğundan bahsetmiştik. Şimdiki maksadı ise “Dünyanın En Genç Büyük Ustası” olabilmek. Bu unvan, bir satranç oyuncusunun ulaşabileceği en yüksek düzey. Dünyadaki milyonlarca satranç oyuncusu içinden sadece 1500 oyuncu Büyük Usta unvanına erişebildi.

Yağız, seneye Ekim ayına kadar bunu başarırsa bir rekor kırarak tarihe geçecek.

Güncel tablo ve rekorlar

Eğer maksadına ulaşırsa şu an 31 yaşında olan Norveçli Magnus Carlsen’in 13.5 yaşındayken ulaştığı bu unvana daha erken yaşta ulaşacak. Yağız’ın bunu başarabilmesi için 2023 Ekim’ine kadar en az 7-8 büyük turnuvada oynaması gerekiyor ancakyurt dışına gitmesi ve orada konaklaması, beraberinde fazlaca fazla masraf da demek.

Bunlar, Yağız’ın memur ebeveynleri Selahattin Erdoğmuş ve Gülsüm Erdoğmuş’un karşılamakta zorlanacağı bütçeler. Bu niçinle Yağız’ın ve ailesinin bu hususta desteğe gereksinimi var.

örneğin 12 yaşındaki Nijerya asıllı Amerikan Teşhis Adewumi için ABD adeta seferber olmuş durumda.

Tani, Yağız’dan 1 yaş büyük ve 250 puan aşağıda bulunmasına karşın en genç Büyük Usta adayı olarak reklamı yapılıyor, önemli takviye veriliyor. Her türlü turnuvada yarışabilmesi için imkanlar sağlanıyor.

Hatta Teşhis için Amerika’da bir bağış kampanyası düzenlenmiş. Maksat 50 bin dolar bulunmasına karşın yalnızca 10 günde 254 bin dolar toplanmış. Ulaşım, konaklama, akademik burs üzere yardımlar da eforu. Sistemli antrenörleri de bulunuyor.

Sizce bu kadar dayanak alan Teşhis, Yağız ile olan müsabakasında başarılı olabilmiş midir?

Tabii ki hayır. Hatta Yağız o epey övülen ve takviye alan Teşhis’i adeta satranca küstürdü. Yağız 17’ye 4 üzere farklı bir skorla Teşhis’i yenmeyi başararak ondan birkaç gömlek üstün olduğunu gösterdi.

Haziran ayında Sırbistan açık turnuvasında üç Büyük Usta yenen Yağız’ın kırmayı hedeflediği rekor, şu anda 12 sene 4 ay 25 günle Hint asıllı Amerikan Abhimanyu Mishra’nın elinde.

Abhimanyu Mishra

Hint asıllı Amerikan Abhimanyu, Nijerya asıllı Amerikan Teşhis… Ailesi, Yağız’ın Türk asıllı Alman olarak anılmasını istemiyor.

Maalesef biliyoruz ki Türkiye’deki yetenekler gereğince dayanak goremedikleri için köreliyor.

Photo Credit: Nikiel Photo

Peki Yağız bunun için yeterince takviye görüyor mu? Önümüzdeki 1 sene ortasında yurt haricindeki turnuvaların masrafları karşılanabilecek mi?

Bunları ve daha fazlasını Yağız’a ve ailesine sorduk:

Satranca ilgin nasıl başladı Yağız?

“Satranç oynamaya 6 yaşında anaokuluna giderken başladım. Daha doğrusu orada bir öğretmenim yardımıyla satrancı sevdim. Konuta geldim, babama “Baba, bizim meskende satranç ekibi var mı?” dedim. O da olmadığını söyleyince epeyce üzüldüm. Babamdan bir satranç ekibi almasını istedim, o da beni oldukça oyaladıktan daha sonra bir satranç kadrosu aldı. Büyük bir heyecanla onu açıp taşları dizdiğimi görür görmez bana satranç oynamayı bilip bilmediğimi sordu. Ben de “Biliyorum.” deyince oturduk, oynadık ve ilk maceramız bu biçimde başladı. daha sonra ben daima konutta annemle, babamla, ablamla etrafımdaki beşerlerle satranç oynamak istiyordum. Konuttaki herkes daima satranç oynama isteğimden bıktığı için babam beni bir satranç kursuna yazdırmaya karar verdi ve biraz araştırma yaptıktan daha sonra beni Bursa Nida Satranç Eğitim Merkezi’ne yazdırdı ve burada birinci eğitimlerimi Ferhat Kuru öğretmenimden aldım.”

Peki satranç tutkun derslerini etkiliyor mu?

“Satranç hayli çalışmayı gerektiren bir spor, daima kendiniz satrançla ilgili bir şeyler yapmanız gerekiyor ve artık olaylar karşısında bakış açım fazlaca değişmişti. Her olay karşısında farklı tahlil formları düşünmeye başlamıştım, bu da okuldaki derslerime olumlu yansıdı. Bilhassa matematik dersini epey seviyorum ve başarılı olduğumu düşünüyorum fakat Büyük Usta olma yolunda satranca epey fazla vakit ayırdığım için okulla ilgili ekstra çalışmalar yapamıyorum.”

Rekoru kırabilmen için 2023 Ekim’ine kadar süren varmış. bu biçimdea kadar neler yapabilirsen “Büyük Usta unvanını en küçük yaşta alan satranç oyuncusu” olabileceksin?

• GM(Büyük Usta) seviyesinde 2600 üzeri iki antrenör ile düzenli eğitimler almam gerekiyor (Hazirandan bu yana ders almadım).
  • 2-3 ayda bir de 2700 üzeri, dünyanın en güzellerinden biriyle en az 7’şer günlük kamplar almam gerekiyor (bu biçimde bir tertibe hiç katılmadım)
  • Ve her ay tertipli en az 1 ya da 2 memleketler arası seviyede kaliteli, ortalaması yüksek kapalı-açık turnuvalarda oynayarak ELO ve NORM(puan çeşitleri) kazanmam gerekiyor. (Ağustos’tan bu yana turnuva oynamadım)
Gördüğünüz üzere Yağız’ın önünde güçlü bir müddetç var. Artık de babası Selahattin Bey’e değerli bir mevzuyu soralım: Yağız, Türkiye’de gereğince dayanak görüyor mu?

“Yağız’ın başarılı olmasını isteyen, bununla ilgili güzel dilek, temennide bulunan, şampiyonalarda hayır dualarını, muvaffakiyet dileklerini eksik etmeyen, Yağız’ı arayıp soran birfazlaca satrançsever ağabeyi, ablası, arkadaşı ve hocaları var. Tüm bunlar da Yağız’a moral, motivasyon oluyor ve başarısına olumlu katkı sağlıyor. Bu hayli hoş lakin eğitim-kamp-turnuva planlamalarını yapabilmek için önemli bir maddi güce sahip olmak gerekiyor ki Yağız memur bir ailenin çocuğu, bu niçinle bu finansal güce sahip değiliz. Bu bağlamda bugüne kadar bu imkanlar Yağız’a çabucak hemen sağlanmadı, gereklilikleri sağlamak ismine Türkiye Satranç Federasyonu ve Spor Bakanlığımızın kurumsal takviyesinin yanında satrançsever iş insanlarımızın da sponsorluk takviyesine gereksinimimiz var.”

Başta Almanya olmak üzere başka ülkeler Yağız’a ne üzere tekliflerde bulundu? Bu içeriği okuyan kimi bireyler “Gitsin, hayatını kurtarsın” üzere yorumlarda bulunacaktır, bu şahıslara yanıtınız nedir?

“Yağız şu ana kadar daima ülkemiz ismine yarıştı. Bursa Büyükşehir Belediyesi atleti beraberinde, farklı kişi/kurumlar aracılığıyla Avrupa ülkelerinin Yağız’la ilgili niyetlerini Yağız’la ilgili yapabileceklerini görüştük, değerlendirdik lakin biz aile olarak farklı bir ülke ismine yarış fikrine hiç sıcak bakmadık. Nihayetinde unutulmamalı ki Yağız çabucak hemen 11 yaşında bir çocuk ve bu ülkede dünyaya gelmiş, büyümüş, yetişmiş ve Yağız Kaan Erdoğmuş olmuş. Bir TÜRK evladıdır, bunun gururunu ailesi ve ülkesine de şampiyonalarda tekraren İstiklal Marşı okutarak yaşatan bir sportmendir. “Gitsin, hayatını kurtarsın.” diyen bireylere de tahminen yanıtımız 11 yaşında bir çocuğun ailesi olmamız niçiniyle biraz duygusal olabilir lakin biz Yağız’ın ağzından farklı bir ülke marşını duymak, sırtında farklı bir ülke bayrağı görmek istemiyoruz. Olacaksa ülkemizde olsun, olmayacaksa da ülkemin de evladımızın da canı sağ olsun.”

Bazı çocuklar için bağış kampanyası düzenleniyor. Yağız’ın yendiği oyunculardan biri olan Teşhis için 254.000 dolar toplanmış. Yağız için de bağış kampanyası düzenlendi mi, düzenlemeyi düşünüyor musunuz?

“Evet, Yağız’ın chess.com tertibinde oynadığı 12 yaşındaki Amerikalı Tanitoluwa Adewumi için Amerika’da bu biçimde bir kampanya yapılmış galiba. Daha evvel de Yağız’ın geçmeye çalıştığı GM(Büyük Usta) Abhimanyu Mishra için yapıldığını duymuştum. Yağız için bu biçimde bir şey yapılmadı, yapmayı da ben şahsen düşünmüyorum. Yapıldığında aslına bakarsanız bu necip milletin Yağız’a sahip çıkacağından hiç kuşkum yok lakin ben Yağız’ın gereksinimlerinin Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Türkiye Satranç Federasyonu başta olmak üzere devletimizin ilgili kurumlarıyla ve hayırsever iş insanlarımızın katkı ve destekleriyle Yağız Kaan’ın Türk ve dünya satrancına damgasını vuracağına inanıyorum.”

Biz de Webtekno olarak Yağız’a ve ailesine bu süreçte muvaffakiyetler diliyoruz.

Umarız ki seneye Ekim ayında kendisinin rekor kırdığı haberini de yapabiliriz.