“Dijital kitaplık”: Rhineland-Pfalz dijitalleştirilmiş öğrenme materyallerini test ediyor

Aramizda

Aktif Üye

1. “Dijital kitaplık”: Rhineland-Pfalz dijitalleştirilmiş öğrenme materyallerini test ediyor

Akıllı telefonlar ve tabletler artık okullarda alışılmadık bir durum değil, ancak çocuklar ve gençler, yıllar önce olduğu gibi hâlâ klasik basılı ders kitaplarını yanlarında taşıyor. Rhineland-Pfalz’da dijital kitaplık kullanımı okul yılının başından beri test ediliyor. Eğitim Bakanı Stefanie Hubig (SPD) projeyi geçen hafta Mainz’daki bir lisede sundu.

Reklamcılık

Daha ucuz ve daha etkileşimli

Hubig, “dijital kitap rafını” diğer federal eyaletlerde bulunmayan gerçek bir “deniz feneri projesi” olarak nitelendirdi. Öğrencilerin sağlığını rahatlatıp kağıt tasarrufu sağlamanın yanı sıra velilerin cüzdanlarını da koruyor. Ülke, dijital öğrenme materyalleri için bireysel son kullanıcıların alabileceğinden daha ucuz fiyatlar sunabilir.

Aksi halde ebeveynler ilgili çocuk için okul kitaplarını kendi hesaplarına satın alırlar veya çocuklar okullardaki kredi programlarına katılırlar; ancak bu onların yalnızca çok yıpranmış kitaplarla çalışabilecekleri anlamına gelebilir.

Hubig, gelecekte dijital tekliflerin “basılı ders kitaplarının dijitalleştirilmiş versiyonundan” çok daha fazlasını sunabileceğini söyledi. Genel olarak platform, “dijital dünyadaki birçok yeni öğrenme fırsatına kolay ve hızlı erişim” sağlıyor. Aynı zamanda tüm veri koruma gerekliliklerine de “doğal olarak” uygundur.

Mantıklı bir karışım elde edin

Dijital kitaplığın geliştirilmesinde önemli rol oynayan Devlet Pedagoji Enstitüsü’nden (PL) Dr. Oliver Gros, dijital kitaplığın, RLP eğitim portalının bir parçası olarak sunulan tek noktadan çözüm sunduğunu açıkladı. ayrıca şu anda başlatılıyor. Öğrenci topluluğu, merkezi bir konum aracılığıyla kendileri için etkinleştirilen öğrenme materyallerine tam olarak erişim sağlar. Ülke, lisansların alınmasını ve materyallerin etkinleştirilmesini ve sağlanmasını düzenlemektedir. Bu, “yalın ve bürokratik olmayan” bir şekilde yapılır. Bu bağlamda bakan, öğrenme materyalleri özgürlüğü ilkelerinin dijital alanda da geçerli olduğunu açıkça belirtti. Sonuç olarak, analog ve dijital öğrenme materyallerinin pedagojik açıdan mantıklı bir karışımını sunmakla ilgilidir.

Hubig’in projeyi daha ayrıntılı olarak sunduğu lisenin müdürü Dirk Müller şunları vurguladı: “Son yıllarda birçok okulda kara tahta veya normal öğrenci not defteri gibi analog medyadan, bilgisayar gibi interaktif medyaya kadar hızlı bir gelişme yaşandı. dijital tahtalar ve Tabletler. Dijital kitaplık ile biz öğretmenler artık bu yolda tutarlı bir şekilde ilerleme ve ders kitaplarını da bu yeni multimedya öğretim düzenine yerleştirme fırsatına sahibiz.”

Yılın ikinci yarısında değerlendirme

Hubig’e göre şu anda toplam 1.600 okuldan 132’si projede yer alıyor. Yaklaşık 33.000 öğrencinin 900’den fazla dijital öğrenme kaynağına erişimi olacak. Milli Eğitim Bakanlığı projeye yaklaşık 1,1 milyon euro yatırım yaptı.

Bakana göre dijital kitaplık bir yıldan kısa bir sürede programlandı ve planlanandan çok önce tamamlandı. Verband Bildungsmedien Service GmbH, Amerika Birleşik Devletleri Medya Enstitüsü, Film, Görüntü ve Bilim Enstitüsü (FWU) gibi ortakların yanı sıra eğitici medya sağlayıcıları ve ders kitabı yayıncıları da bu başarıya katkıda bulundu.

Program öğretim yılının ikinci yarısında değerlendirilecektir. Gelecekte, Rheinland-Pfalz’daki tüm okulların dijital kitaplığa kaydolabilmesi gerekiyor ancak bunun için RLP eğitim portalının bir parçası olarak okul kampüsüne bağlanmaları gerekiyor. DPA’ya göre şu anda 900’den fazla okul var. Şirkete göre okul kampüsü, Mart 2021’den bu yana kademeli olarak ülkedeki tüm okulların kullanımına açıldı.

(kbe)

Haberin Sonu