David Gilliver’in İnanılmaz Makro Fotoğrafları

ahmetbeyler

Yeni Üye
Makro çekim tekniklerinde ustalaşan bir epey sanatçı bulunsa da, her eser herkese hitap etmeyebiliyor. Örneğin makro çekilmiş böcek ve eklem bacaklı fotoğrafları herkese epey da cazip gelmeyebiliyor. Öte yandan İskoç sanatçı David Gilliver, bayağı objeleri minik beşerlerle birleştirerek eğlenceli işlere imza atıyor.

43 yaşındaki sanatçı, British Photograhpy Award yarışında makro kategorisinde de bu fotoğraflardan biriyle ödül kazanmayı başardı. Fotoğraf, güneşin yerini bir virüsün aldığı, Covid 19 ve tatili birleştiren bir konsepte sahip.

İşte ödüllü fotoğraf

Gilliver, yaptığı açıklamada bu fotoğraf için “Buradaki fikir, önemli bir bahse mevzuyu önemsizleştirmeden eğlenceli bir biçimde yaklaşmaktı.” sözlerini kullandı.

Gilliver’in birinci eserlerinden

Makro fotoğrafçılığı
, dişçideyken pencereden gördüğü bir kazadan esinlenerek uzmanlığı olarak seçen sanatçı, kazanın pencereden oyuncak araçlar çarpışmış üzere gözüktüğünü düşünmüş. Bu da onu, kazayı oyuncaklarla bir daha canlandırmaya itmiş.

Rafadan Tayfa bu değildi sanki

Kafalar rafadan olana kadar güneşlenmek hoş olabilir.

Kankilerimle paten keyfi

Kız figürünün gölgesi disk atmacıların gölgelerine benziyor.

Doktorum bana “Günde yalnız 1 kahve içebilirsin” dedi kahvesi

Sallan yuvarlan bir hayat

Veganlara hitap eden dönerci

Yılda 2 sefer erimiş peynirin dik geldiği krakerhenge

Susam yetiştiriciliğinde yeni bir boyut

Fransa bisiklet cinsinin sondan 0,0006ncı ayağı

Pac Man’ın C vitamini deposu olduğunu biliyor muydunuz?

Bunu irice bir Diyarbakır karpuzu ve gerçek beşerlerle da çekebilirsiniz.

David Gilliver
, genelde tren modelleri yapanlar için üretilmiş olan figürleri çalışmalarında kullanmayı tercih ediyor. Sanatçı, “Figürler hareketsiz, bu yüzden onları bulduğum pozların merhametine kalıyorum. Benim bir sanatçı olarak misyonum, onlara bir sahnede yapacak enteresan bir şeyler bulmak.” sözlerini kullandı.

Başarılı sanatçı, yaptığı işte tekniğin %10, yaratıcılığın ise %90 değere sahip olduğunu belirtti. Siz sanatkarın yapıtlarından en epey hangisini beğendiniz?