ChatGPT’ye Yanıt: Sekiz federal eyalet yapay zeka ile bir öğrenme bulutu planlıyor

Aramizda

Aktif Üye
Yapay zekayı (AI) kendi silahlarınızla yenmek, görünüşe göre sekiz federal eyaletin eğitim, kültür ve okul bakanlarının ilkesidir. Çevrimiçi uzman hizmet Table.Media’nın bildirdiğine göre, yaz tatilinden önce yapay zeka destekli bir öğrenme bulutu oluşturmaya başlamak istiyorlar.

İlk adım olarak, planlanan yeni okul bulutu, bir öğrenim birimindeki öğrencilerin performans düzeyini teşhis etmelidir. Yapay zeka destekli sistem daha sonra onlara, kendilerine göre uyarlanmış görevler atar. Uygulamalı bir testte, daha yavaş öğrencilerin öğrenme sonuçlarını neredeyse ikiye katlamayı başardıkları söylenir. Halihazırda daha yüksek performansa sahip olan öğrenciler yeniden önemli ölçüde artabilirdi. Table.Media, TU Dresden tarafından hazırlanan bir araştırma raporuna atıfta bulunarak, bir prototipin pratik testinin de buna uygun olarak başarılı olduğunu yazıyor.

“Bireysel ihtiyaçlara göre uyarlanmış”

Merkezi Kopenhag ve Boston’da bulunan ve Leipzig’de bir Alman şubesi işleten sağlayıcı Area 9 Lyceum’dan bir çözüm kullanıldı. Şirket kendisini “uyarlanabilir öğrenme sistemleri için pazar lideri” olarak tanımlıyor. Kendi öğrenme platformu, “her bireyin bireysel ihtiyaçlarına göre uyarlanmış” bilginin edinilmesini sağlar. Rapora göre şirket, öğrenme birimleri oluşturmak için artık ChatGPT üretken dil modelini de kullanıyor. Bununla birlikte, AI öğrenme bulutu için yakında yapılacak ihale çağrısı bağlamında, yeniden başvurması gerekecek. Table.Media’ya göre, ulusötesi projeler için bütçeden toplam 55 milyon avro sistemin geliştirilmesine akacak. Brandenburg, Hessen, Mecklenburg-Batı Pomeranya, Kuzey Ren-Vestfalya, Rheinland-Pfalz, Saksonya-Anhalt ve Saarland, Saksonya önderliğinde yer aldı.

Yeni Brandenburg Eğitim Bakanı Steffen Freiberg (SPD) şimdiden hevesli: “Eğer bu proje başarılı olursa, o zaman her öğrenciye bireysel olarak en iyisini sunma şeklindeki büyük eğitim vaadi ilk kez yerine getirilmiş olacaktır.” Potsdam’daki yakın tarihli bir konferansta Freiberg, yapay zekanın sınıfa daha fazla dahil edilmesini zaten savunmuştu: “Yapay zekanın olanaklarını agresif, yapıcı ve derinlemesine düşünen bir şekilde ele almak okullarda, özellikle 5. sınıftan itibaren bir ilke haline gelmelidir.” vurguladı. Öğrencilere ChatGTP gibi araçları bağımsız olarak değerlendirme ve kullanma becerileri öğretilmelidir. Konferansta, yapay zeka sistemini veya karşılaştırılabilir sohbet robotlarını “bireysel öğrenme yardımcıları”, öğretmenler ve eğitmenler olarak kullanmaktan zaten bahsedilmişti. Ancak, böyle bir yaklaşıma her zaman eğitimciler eşlik etmelidir.

Girişimle birlikte sekiz ülke, görünüşe göre öğrencilerin sınavlarda ve diğer başarı kanıtlarında kopya çekmek için ChatGTP’yi giderek daha fazla kullanmalarına tepki vermek istiyor. Hamburg’da, bireysel lise mezunları, lise sınavları için AI sistemini kullanırken yakalandı. Bir yapay zeka tarafından özel olarak tasarlanan görevlerin, nispeten güçlü bir program tarafından otomatik olarak çözülmesi de daha az kolay olabilir.

Öğrenme bulutları, en geç Corona pandemisinden bu yana birçok eğitim kurumunda yaygın bir uygulama haline geldi. Örneğin Hasso Plattner Enstitüsü (HPI), 2016’dan beri Aşağı Saksonya, Brandenburg ve Thüringen için projeyle ilgili bir okul bulutu geliştiriyor. BT hizmet sağlayıcısı Dataport, 2021’in ortalarında teknik operasyonu ve daha fazla geliştirmeyi devraldı.

(kbe)

Haberin Sonu