Açlık Taşları Tekrar Ortaya Çıktı: “Beni Görüyorsan, Ağla!”

ahmetbeyler

Yeni Üye
Küresel ısınmanın ömrümüze tesirlerinden bir tanesi de kuraklık oldu. Bilhassa de son yıllar, pek kuvvetli geçti. Uzmanlar, gelecek yılların fazlaca daha kuvvetli geçebileceğine karşı da ihtarlarını sürdürüyorlar. Sonumuz nereye varır bilinmez fakat kuraklığın tepesinde olan Avrupa’dan dikkat çeken bir haber geldi. İnsanları kuraklığa karşı uyarıldığı 400 yüzyılllık yazı, bir sefer daha yüzüne çıktı.

Orta Avrupa’da pek büyük bir ırmak var. Elbe isimli bu ırmak, Çekya’dan başlıyor ve Almanya’ya kadar uzanıyor. İşte bu ırmağın kıyısında bulunan ve kuraklık niçiniyle ortaya çıkan “Açlık Taşları” bir daha görünmeye başladı. Pekala geçmişi 1600’lü senelera dayanan o taşların üzerinde ne yazıyordu?

“Beni görüyorsan, ağla!”

Açlık Taşları, Avrupa’nın kimi bölgelerinde var olduğu bilinen yazıtlar olarak karşımıza çıkıyor. Bundan yüz yıllar evvel hayatış insanlar, kuraklık üzere felaketler yaşandığında ırmağın kıyısında yer alan taşlara yazılar yazıyordu. Bu yazılar ihtar maksatlıydı. Çünkü bir daha görülmesi, büyük bir kuraklığın kapıda olduğunun habercisiydi. Bugün bir daha görülmeye başlayan Açlık Taşları’nda ise “Beni görüyorsan, ağla!” sözleri kullanılıyordu. Kuraklığın bir daha zirve yaptığı şu günlerde, bu biçimdesi bir bildiri hiç de şaşırtan değildi.

Açlık Taşları kuraklığın sembolü haline gelmiş olsa da daha farklı belirtiler de var. Örneğin kısa bir süre evvel İtalya’da bulunan ve kuraklık niçiniyle suları çekilen Po Irmağı’nda 1 tonluk bir bomba bulundu. Bu bombanın 2. Dünya Savaşı’ndan kalma olduğu anlaşıldı…