Zelzeleden Etkilenen Hayvanlarımız İçin Birinci Yardım Bilgileri

ahmetbeyler

Yeni Üye
Yaralılar için birinci müdahale her vakit hayati değer taşır. Alışılmış ki birinci müdahaleyi en hakikat biçimde yapacak kişi veteriner hekimlerdir.

Hekime götürme imkânınızın olmadığı; donma, faydalanma, yanma üzere durumlarda hayvanlar için neler yapabileceğimizi ve birinci yardım çantasında neler bulunması gerektiğini hekimimizden aldığımız bilgilerle derledik. Bilhassa afet periyotlarında büyük kıymet arz ediyor.

Enkazdan çıkarılan insanlara nasıl birinci yardım yapılması gerektiğine buradan ulaşabilirsiniz:

Hayvan dostlarımız için birinci yardım çantasında bulunması gerekenler:

• Steril gazlı bez
  • Sargı rulosu
  • Steril eldiven
  • Yapışkan rulo bant
  • Havlu
  • Makas-tırnak makası
  • Büyüteç
  • Cımbız
  • Şırınga
  • Kan durdurucu sargı
  • Göz yıkama solüsyonu
  • Antiseptik solüsyon
  • Buz kesesi
Yaralı hayvana yaklaşım nasıl olmalı?

Yaralı hayvan saldırgan olabilir. Mümkün olduğunca onu rahatlatmaya yönelik aksiyonlarda bulunmak gerekir. Dizlerin üzerine eğilip sakin bir ses tonuyla konuşarak hayvanın rahatlaması sağlanmalıdır.

Özellikle enkaz altındaki bir hayvanı aniden dışarı çıkartarak paniğe sokulmamalıdır. Bu bununla birlikte iç kanama riskini artırır. Yavaşça bulunduğu ortamdan çıkartılan hayvan battaniye üzere bir şeye sarılarak dış ortamı görmesi engellenmelidir.

Batma faydalanmalarında birinci yardım nasıl olmalı?

Batma faydalanmaları derin ve yüzey olarak ikiye ayrılır. Yüzeysel faydalanmalar küçük bir cam, metal, kıymık batmasını içerir. Batan cismi çıkardıktan daha sonra bölge antiseptik bir solüsyonla temizlenmeli yahut hafifçeçe yıkanmalıdır. sonrasındasında bölge steril bir bezle sarılmalıdır.

Derin batmalarda batan cismin hareket ettirilmesi damarlarda yahut iç organlarda hasara niye olabilir. Bu tıp kanamalarda birinci müdahale kanamanın durdurulmasına yönelik olmalıdır. Bölgeye ani hareketler yapmadan ve baskı uygulamadan steril gazlı bezle kapatılmalıdır.

Kapatılan bölge 5-10 dakikalık aralıklarla daima göz ile kontrol edilmeli, 1 saat ortayla bezin altı denetim edilmeli.

Donma durumunda birinci yardım nasıl olmalı?

Hayvanda sıradan bir beden ısısı düşmesi var ise ve ıslaksa kesinlikle kurulanmalıdır. Bir battaniyeye sarılarak mümkünse fazlaca sıcak olmayan bir sıcak su torbası takviyesi sağlanmalıdır.

Hasta soğuk ortamdan kademeli olarak ılık ortama alınmalıdır ve içi pamuklu/nemi emen, dışı soğuğu geçirmeyecek bir şeyle sarılmalıdır.

Hayvan yemek yiyebilecek durumdaysa yumuşak ve ıslak gıdalarla beslenmelidir. Şuuru kapalıysa serum verilmelidir.

Neler asla YAPILMAMALI?

Soğuk ortamdan sıcak ortama direkt transfer YAPILMAMALI.

Masaj YAPILMAMALI. İç kanamaya yol açabilir.

Yanıklarda birinci müdahale nasıl olmalı?

Yanığa sebep olan husus yakıcı tesirli bir husus ise o bölgenin hemen pak suyla temizlenmesi gerekir. Bu süreç yaklaşık 10 dakika yapılmalıdır.

Yanık yeniyse soğuk suyla temizlenmeli, eskiyse sadece pak suyla temizlenmelidir.

Islak bezle yanık bölge örtülmelidir. yanık bölgesinde faydalanma yahut akıntı var ise enfeksiyon kapmaması için gazlı bezle kapatılmalıdır.

Soğuk yanığında kademeli olarak birinci olarak olağan bir suyla, çabucak sonrasında ılık suyla yıkanmalıdır. ondan sonrasında bölge ısıtılıp sıcak bir örtüyle sarılmalıdır. Kan deveranını arttırmak için ufak masajlar yapılabilir.

İnsanlar için olan yanık kremlerini ve merhemlerini kullanmak uygundur.

Neler asla YAPILMAMALI?

Salça, zeytinyağı, yumurta, bal, yoğurt, diş macunu ve gibisi unsurlar SÜRÜLMEMELİ.

Yanık kreminden/merheminden başka krem ya da merhem SÜRÜLMEMELİ.

Soğuk yanıklarda sıcak su KULLANILMAMALI.