Yüksek Tansiyonu Denetim Altında Tutmak İçin Usuller

ahmetbeyler

Yeni Üye
Tansiyon ölçüsü, kan akışımızın atardamarlarda dolaşırken uyguladığı basıncı tabir eden sayısal bir pahadır. Bireye bakılırsa değişse de sağlıklı büyük tansiyon aralığı 120 – 130, sağlıklı küçük tansiyon aralığı ise 70 – 90 olarak kabul edilmektedir. Kan basıncı bu kıymetin üstünde seyreden bireylere yüksek tansiyon teşhisi konur. Yüksek tansiyon son derece önemli bir rahatsızlıktır ve bu niçinle kesinlikle uzman bir doktorun nezaretinde tedavi edilmelidir.

Yüksek tansiyon hastalarına genel olarak tansiyonu denetim altına tutacak ilaçlar verilir. Lakin ilaçtan da değerlisi kişinin hayat şeklini değiştirmesidir. Zira bir epey durumda yüksek tansiyonun sebebi şahsen hastanın kendisidir. Merak etmeyin, yüksek tansiyonunuzu denetim altına almanıza yardımcı olacak ve rastgele bir yan tesiri bulunmayan kimi prosedürler var. Gelin bunlara yakından bakalım ve bu biçimleri nasıl uygulamanız gerektiğini nazaranlim.

Yüksek tansiyonu denetim altında tutma halleri:

Kilo verin ve bel ölçünüzü denetim altında tutun
Düzenli idman yapın
Daha sağlıklı bir beslenme nizamına geçin
Aldığınız sodyum ölçüsünü azaltın
Alkol tüketimini sınırlandırın
Sigarayı bırakın
Kafein tüketimini azaltın
Stres düzeyinizi denetim altında tutmaya çalışın
Tansiyonunuzu nizamlı olarak denetim edin
Tıbbi tavsiyelere uyun

Kilo verin ve bel ölçünüzü denetim altında tutun:

Son senelerda yapılan çalışmalar gösteriyor ki fazla kilolar, bir hayli hastalığı da birlikteinde getiriyor. Fazla kilo demek, yüksek kan basıncı yani yüksek tansiyon demektir. Fazla kiloların niye olduğu uyku apnesi de yüksek tansiyona yol açar. 1 kilogram bile fazla kilodan kurtulursanız kan basıncınız 1 milimetre düşecektir. Bu son derece değerli bir oran.

normal olarak ne kadar fazla kilonuz var ise bir an evvel verin kurtulun fakat bu fazla yağların nerede olduğu da son derece kıymetli. Örneğin yağlı kalça ve bacaklar sadece makûs bir görünümüne yol açar. Fakat yağlı bir göbek, yüksek tansiyon ve kalp rahatsızlıklarının kapısını ortalar. bir daha bireye göre değişse de adamların azamî bel genişliğinin 102 cm, bayanların azamî bel genişliğinin ise 89 cm olması öneriliyor.

Düzenli idman yapın:

Durun, çabucak gidip bir spor salonuna yazılıp da canınız çıkana kadar çalışmayın. Yüksek tansiyonu denetim altına tutmak hedefiyle yapılan antrenmanda değerli olan, bu sporu sistemli olarak yapmaktır. Haftada 150 dakika ya da haftanın 5 günü 30 dakika sistemli idman yapmak kan basıncınızı 5 ile 8 mm içinde düşürecektir.

hemen çabucak yüksek tansiyonunuz yoksa bir daha bir uzman denetiminde dilediğiniz sporu yapabilirsiniz. Lakin şu an yüksek tansiyonunuz ya da daha berbatı hipertansiyonunuz var ise yürüyüş, yavaşça koşu, yüzme, bisiklete binme ya da dans üzere sizi hareketli tutacak lakin hayli da yormayacak antrenmanlara yönelmelisiniz. Haftada iki defa yapılan ağır idmanın yüksek tansiyonu daha oluşmadan engellediği biliniyor.

Daha sağlıklı bir beslenme tertibine geçin:

Beslenme sisteminizin tansiyonunuz üzerinde tartışılmaz bir tesiri vardır. Tam tahıl, meyve, zerzevat, az yağlı süt ile zenginleştirilerek doymuş yağdan ve kolesterolden uzak bir beslenme nizamı kan basıncını 11 mm düşürecektir. Daha sağlıklı bir beslenme tertibine geçmek için şu tüyoları aklınızdan çıkarmayın;

• Yeme alışkanlıklarınızı öğrenmek için yemek günlüğü tutun.
  • Meyve ve zerzevat yiyerek aldığınız potasyum ölçüsünü arttırın.
  • Satın aldığınız besinlerin etiketlerini kesinlikle okuyun.
Aldığınız sodyum ölçüsünü azaltın:

İşlenmiş besinlerde ve tuzda yüksek oranda sodyum bulunur. Beslenme düzeninizden sodyumu çıkarmasanız bile azaltarak kan basıncınızı 5 – 6 mm düşürebilirsiniz. Yetişkin şahısların günde 1500 mg sodyum almaları kâfi de artar. Aldığınız sodyum ölçüsünü azaltmak için şu tüyoları aklınızdan çıkarmayın;

• Satın aldığınız besinlerin etiketlerini kesinlikle okuyun ve sodyum ölçüsünü öğrenin.
  • İşlenmiş besinlerden uzak durmaya çalışın.
  • Yemeklerinize fazladan tuz eklemek yerine baharat kullanın.
  • Bir anda değil, azar azar bırakmaya çalışın.
Alkol tüketimini sonlandırın:

Alkol bütün kötülüklerin anası olduğu üzere yüksek tansiyonun da en büyük tetikleyicileri içinde. Günlük aldığınız alkol ölçüsünü iki içki ile sınırladığınızda bile kan basıncınız 4 mm düşecektir. Ağır alkol tüketiminden uzak durun.

Sigarayı bırakın:

Sigarayı yakıp da dumanı içinize birinci çektiğiniz andan itibaren tansiyonunuz yükselmeye başlar. Bu durum daima hale geldiği vakit ister istemez parıltı topu üzere bir yüksek tansiyon rahatsızlığınız olur. Bırakın şu mereti gitsin.

Kafein tüketimini azaltın:

Kafein tüketiminin yüksek tansiyon üstündeki tesiri biraz tartışmalı. Zira sık sık kafein tüketmeyen bireylerde kafein alımı kan basıncını 10 mm yükseltiyor. Ancak nizamlı olarak kafein tüketen bireylerde kafeinin bu biçimde bir tesiri olduğu görülmemiştir. Kafein tükettikten daha sonraki birinci yarım saat tansiyonunuzu denetim edin. Şayet yükseliyorsa kafein size yaramıyor demektir.

Stres düzeyinizi denetim altında tutmaya çalışın:

Biliyoruz, gerilimden kaçının cümlesi artık pek ciddiyeti kalmayan bir slogana dönüştü lakin bilimsel çalışmalar bunu gösteriyor. Stres; en az sigara, alkol ve kilo kadar ziyanlı. Yüksek tansiyon başta olmak üzere bir epey rahatsızlığın da ana niçini. Gerilim düzeyinizi denetim altında tutmaya çalışırken şu tüyoları göz önünde bulundurun;

• Hayattan beklentinizi azaltın.
  • Kontrol edemeyeceğiniz şeylere odaklanmayın.
  • Stresinizi arttıran şeylerden uzak durun.
  • Dinlenmeye ve keyif aldığınız şeyleri yapmaya çalışın.
  • Elinizdekilerin pahasını bilin.
Tansiyonunuzu tertipli olarak denetim edin:

bir çok yüksek tansiyon hastası esasen tabip tavsiyesi ile sık sık tansiyonunu ölçüyor ve hatta not alıyor. Bu durumu nizamlı hale getirin. Tansiyonunuzu olağandan daha yükseğe çıkartan durumları ve vakit aralıklarını tespit edin. Eğer doktor tarafınca verilen bir ilaç kullanıyorsanız işe yarayıp yaramadığını da bu türlü görmeniz mümkün.

Tıbbi tavsiyelere uyun:

söylemiş olduğimiz üzere yüksek tansiyon önemli bir rahatsızlıktır. kimi bazı tansiyonunuzun yükselmesi ve düşmesi olağan lakin bu durum kronik hale geldiyse kesinlikle uzman bir tabibe muayene olmanız tavsiye ediliyor. Hekiminize kulak verin, size özel olarak verdiği tavsiyeleri dinleyin ve elinizden geldiği kadar tüm bunlara uymaya çalışın.

Ülkemizde ve dünyada bir epey kişinin muzdarip olduğu yüksek tansiyonu denetim altında tutmak için uygulayabileceğiniz kimi prosedürlerden bahsettik. Anlattıklarımızın sırf bilgilendirme gayeli olduğunu ve en hakikat tavsiyeleri bir daha hekiminizden alacağınızı hatırlatalım.