YÖK’ten Ukrayna’dan Gelen Türk Öğrencilere Yönelik Açıklama

ahmetbeyler

Yeni Üye
Rusya’nın Ukrayna’yı işgaliyle birlikte Ukrayna’da bulunan bir epeyce Türk vatandaşı güç duruma düştü. Savaşın birinci günlerinden bu yana vatandaşlarımızı kurtarma uğraşları gösteren Dışişleri Bakanlığı, şu anda kadar binlerce Türk vatandaşın Türkiye’ye getirildiğini açıklarken, Ukrayna’da eğitim için bulunanların öğrencilerin akıbetleri şu ana kadar belirlenmemişti.

Bugünse Ukrayna’dan Türkiye’ye dönüş yapan üniversite öğrencilerine yönelik Yükseköğretim Konseyi (YÖK) tarafınca kıymetli bir karar belirtildi. YÖK, paylaştığı yazılı açıklamada Ukrayna’daki tahsillerini yarıda bırakmak zorunda kalan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı öğrencilerin, eğitim ve öğretim hayatlarının aksamaması için alınabilecek tedbirler üzerinde çalışıldığını duyurdu.

Savaştan kaçan öğrenciler, eğitimlerine Türkiye’de devam edebilecek

YÖK, Ukrayna’ya giden öğrencilerden ülkedeki bir yükseköğretim programına yatay geçiş için gereken kaideleri sağlayanların talep ve tercihleri dikkate alınarak yatay geçiş yapabilmeleri konusunda her türlü kolaylığın sağlanacağını paylaştı. YÖK’ün bu kuralı karşılamayan öğrencilere dair de bilgi sunduğu açıklaması şöyleydi:

“Ukrayna’ya giden öğrencilerimizden ülkemizdeki bir yükseköğretim programına yatay geçiş için gereken kuralları sağlayanların, talep ve tercihleri dikkate alınarak, yatay geçiş yapabilmeleri konusunda her türlü kolaylık sağlanacaktır. Yatay geçiş kaidelerini karşılayamayan öğrencilerimize ise, 2021-2022 tahsil yılı bahar periyodu başlamış bulunmasına karşın Türkiye’deki üniversitelerde özel öğrenci statüsünde eğitim ve öğretimlerine devam etme imkan ve fırsatı verilecektir. Bu kapsamda Ukrayna’dan ülkemize dönen öğrencilerin, özel öğrencilik imkanından nasıl faydalandırılacağı hususu Yükseköğretim Heyetimiz tarafınca önümüzdeki günlerde kamuoyu ile paylaşılacaktır. Öğrencilerin, özel öğrenci statüsünden faydalanabilmesi için, Yükseköğretim Şurası tarafınca hazırlanan temas adresine ulaşarak istenen ayrıntıları doldurmaları gerekmektedir.

Müracaat temas adresi: https://ukraynabilgiformu.yok.gov.tr/”