Yapay Zeka Güncellemesi Derinlemesine İnceleme: Yapay zeka görüntü oluşturucuları hızlı bir ilerleme kaydediyor

Aramizda

Aktif Üye
C't testinde yedi görüntü oluşturucu

Reklamcılık

Yapay zeka destekli görüntü oluşturucuların dünyası nefes kesici bir hızla gelişiyor. Sadece iki yıl öncesine kadar hiç bilinmeyen Midjourney, Stable Diffusion ve DALL-E gibi isimler artık ana akımın bir parçası. c't'de fotoğrafçılık ve görüntü işleme uzmanı André Kramer, “İnanılmaz sayıda sağlayıcı var, ancak sonuçta hepsi benzer teknolojiyi kullanıyor” diye açıklıyor. Dergi için yedi görüntü oluşturucuyu test etti.

Kişisel tanıtım uzmanı servisi Haberler KI PRO

Son aylarda araçlar, görüntü kalitesi ve yaratıcı fikirlerin uygulanması açısından büyük ilerleme kaydetti. Kramer, “Artık hasta bir robotun doktor tarafından bakılması gibi daha sıra dışı motifler oluşturabilirsiniz” diyor. Ancak daha yakından bakıldığında yine de tipik zayıflıklar ortaya çıkıyor: “Bir elde çok fazla parmak, aslında köşe olması gereken yerlerde çarpık çizgiler ve harflerle ilgili sorunlar.”

Kullanım kolaylığı açısından da büyük farklılıklar vardır. Midjourney öncelikli olarak metin tabanlı istemlerle kontrol edilirken, Adobe Firefly veya Dream Studio gibi diğer sağlayıcılar, temeldeki açık kaynak modeli Stable Diffusion ile çok daha kullanışlı arayüzler sunar. c't editörü, “Ardından en boy oranlarına, stillere ve diğer parametrelere tıklayabilirsiniz; bu da özellikle yeni başlayanlar için faydalıdır” diyor. “Daha sade bir tarz tercih ediyorsanız belki DALL-E'yi veya Microsoft'un Copilot'unu deneyebilirim.” İkincisi ayrıca Microsoft'un Bing'ine entegre edilmiştir ve orada ücretsiz olarak denenebilir.

Eğitim verilerinde Vahşi Batı

Şimdilik, eğitim verilerinin yasal gri alanı önemli bir sorun olmaya devam ediyor. Kramer, “Hepsi hâlâ Vahşi Batı'da. Devam eden çok sayıda dava var, ancak henüz emsal yok” diye uyarıyor. Kendi görüntülerini kullanan Adobe Firefly ve Getty Images'in iStock AI oluşturucusu gibi büyük oyuncular burada açık bir avantaja sahip ve ayrıca ticari müşteriler için sorumluluk sınırlamaları da sunuyor.

Yapay zeka aslında ne kadar akıllı? Üretken yapay zekanın işimiz, boş zamanlarımız ve toplumumuz açısından ne gibi sonuçları var? Haberler'nin “Yapay Zeka Güncellemesi”nde The Decoder ile birlikte en önemli yapay zeka gelişmelerine ilişkin günlük güncellemeleri sizlerle buluşturuyoruz. Cuma günleri uzmanlarla yapay zeka devriminin farklı yönlerine ışık tutuyoruz.

Uzman, genel olarak bu gelişmeyi olumlu buluyor ancak aynı zamanda dikkatli olunması konusunda da uyarıyor: “Görüntü oluşturucuların yalnızca çok büyük miktardaki eğitim verisinden öğrendiklerini yeniden üretebileceğini unutmamalıyız. Gerçek yaratıcılık ve benzersizlik hâlâ insanlardan geliyor.” Yine de Kramer şuna inanıyor: “Yapay zeka tarafından oluşturulan görüntüler ve videolar yakında hem özel hem de profesyonel sektörün ayrılmaz bir parçası olacak.”

Kişisel tanıtım uzmanı servisi Haberler KI PRO

(igr)

Haberin Sonu