Türkmenistanlı öğrenci, üniversite atağında 20’den çok kişinin kurtarılmasına yardım etmiş

dunyadan

Aktif Üye
Türkmenistanlı öğrenci, üniversite atağında 20’den çok kişinin kurtarılmasına yardım etmiş
Perm Devlet Ulusal Araştırma Üniversitesi basın dairesinden yapılan açıklamaya bakılırsa geçen pazartesi günü gerçekleştirilen, 6 kişinin öldüğü, 47 kişinin yaralandığı silahlı taarruz sırasında Türkmenistanlı bir öğrenci, 20’den çok kişinin binanın dışına tahliye edilmesine yardım etti.

Açıklamaya nazaran kimya fakültesi üçüncü sınıf öğrencisi olan Türkmenistanlı Ovezberdi Sabırov, akın sırasında birinci kattaydı ve derse girmeyi bekliyordu. Birden silah sesleri duyan Sabırov, bağırarak yanından koşarak geçen öğrencileri gördü. Güvenlik bakılırsavlisi de öğrencinin gözleri önünde yaralandı.

Açıklamada, “Ovezberdi, tıpkı yerde kalmanın son derece inançsız olduğunu ve acil çıkış aramak gerektiğini anladı. Öğrenci, Türkmen ve Rus arkadaşlarını topladı, birebir anda yakında bulunan herkesi alarak yedi numaralı binaya gerçek yöneldi” sözlerine yer verildi.

Yedi numaralı binada öğrencilere tahliye çıkışının gösterildiği belirtilen açıklamada, Sabırov’un bu türlü 20’den çok kişiyi dışarıya çıkarabildiği vurgulandı.

Metinde, “Yedi no.lu binanın acil çıkışının yanına gelen öğrenci, bir an evvel yardım çağırmak için kaçamayacağını gördü, çünkü çıkışta epey fazla insan vardı. Ovezberdi o anda birinci kattaki pencereden atlamaya karar verdi” denildi.

Sabırov’un yerleşkenin dışına çıktığı, yolda herkese tehlike ile ilgili haber verdiği ve polisi aradığı söz edilen açıklamada, Türkmenistan’da askerlik yapan öğrencinin bu tıp durumlarda nasıl hakikat hareket edilmesi gerektiğini bildiği vurgulandı.

Geçen pazartesi Perm Devlet Ulusal Araştırma Üniversitesi’nden kimliği bilinmeyen bir kişinin okula girerek tüfeğiyle ateş açması kararı 6 kişi hayatını kaybetmiş, 47 kişi yaralanmıştı. Saldırganın üniversitenin öğrencilerinden biri olduğu ortaya çıkmıştı.

Saldırganın 18 yaşında Timur Bekmansurov isimli bir öğrenci olduğu, akın ile ilgili toplumsal medya hesabında bir gönderi paylaştığı öğrenilmişti. Saldırgan, gözaltına alındığı sırada polise ateş açmış ve polisin karşılık vermesiyle yaralanmıştı.

Olayla ilgili ceza davası açılmış, 21 Eylül yas günü ilan edilmişti.

Haber Sitelerinden Alıntı Yapılmıştır.