Thermomix gibi, sadece bira için | Testte tahıl babası

Aramizda

Aktif Üye
Reklamcılık

850 Euro karşılığındaki Grainfather G30 V3 bira hazırlama sistemi, yüksek düzeyde otomatik bira yapımı vaat ediyor. c’t 3003, cihazın önceden bilgi olmadan çalıştırılıp çalıştırılamayacağını test etti.

Videonun transkripti

(Not: Bu transkript yukarıdaki videoyu izleyemeyen veya izlemek istemeyen kişiler için hazırlanmıştır. Metin, görsel parçadaki bilgilerin tamamını yansıtmamaktadır.)

Bakın, bira yapımı konusunda hiçbir fikrim olmamasına rağmen bira yapmaya çalışıyorum. Bu cihazın Grainfather G30 V3’ü mümkün kılması bekleniyor. Bu, Bluetooth aracılığıyla bir uygulamaya bağlanan bir demleme sistemidir. Ve uygulamada açık kaynaklı bira tariflerini aratabiliyorum, onlara dokunabiliyorum ve sistem bana adım adım ne yapmam gerektiğini söylüyor. Yani “Şimdi 35 gram Tettnanger aromalı şerbetçiotu dökün” gibi bir şey.

Grainfather G30 V3 tek seferde 25 litre bira üretebiliyor ve fiyatı 850 euro.

Şimdi bizi ilgilendiren şey: Bu şeyin kullanımı gerçekten o kadar kolay mı ki, bira yapımı hakkında hiçbir bilgim olmadan içilebilir bir şey elde edebilecek miyim? Bu videoda bunu denedim. Bizi izlemeye devam edin!

Sevgili bilgisayar korsanları, sevgili internet sörfçüleri, buraya hoş geldiniz…

Şimdi meslektaşım Jan Mahn’a gidelim, o bira yapımı hakkında çok şey biliyor ve ben de onunla Tahılbaba’yı deneyebilirim.

[Brauvorgang: Wir bieten für diesen Teil kein Transkript an, da man der Audiospur ohne Bild inhaltlich nicht folgen kann.]

Çözüm

Şunu söylemeliyim ki bira yapımını oldukça kolay buldum. Çalışma adımlarının yaklaşık %90’ının, bunları uygulamadaki talimatları kullanarak kolayca uygulayabileceğim şekilde olduğunu tahmin ediyorum. Bununla birlikte, Jan’a veya birkaç şey için talimatlara ihtiyacım vardı; örneğin, malt sepetini bu metal çubukla yukarı çekebilir ve daha sonra bunun gibi bir bükülme ile tepeye asabilirsiniz. Ayrıca uygulamada sondaki şıra soğutucusu adımı eksikti.

Ancak elbette büyük tencereleriniz ve termometreniz varsa ve saatlerce karıştırmak istiyorsanız bunu manuel olarak da yapabilirsiniz. Ama dürüst olmak gerekirse, bununla ilgilenmezdim. Tahılbaba ile bunu kesinlikle bir hobi olarak yapmayı hayal edebiliyordum, kesinlikle keyif aldım. Ancak: 850 euro elbette çok para. Bu arada, onlar da dahil

• Pompa ve ısıtıcı ile demleme su ısıtıcısı
  • Malt sepeti (su ısıtıcısına koyduğunuz süzgeç parçası)
  • Wort soğutucu (bu, içinden sıcak şıranın aktığı ve aynı zamanda musluktan soğuk suyun aktığı bir boru yapısıdır)
  • ve ayrıca ihtiyacınız olan tüm hortum ve borular
Tabii malt, şerbetçiotu ve maya gibi malzemeleri de satın almanız gerekiyor ki bu da 25 litre için 40 avro civarında. Ayrıca biranın bir hafta boyunca mayalanabileceği bir kaba ve sonunda onu dolduracak bir şeye, yani bir fıçı veya şişelere ihtiyacınız var.

Yani sadece düzenli olarak bira üretmeyi gerçekten istediğinizi zaten biliyorsanız, o zaman bunun gibi bir Grainfather yatırımı tam size göre olabilir diyorum. Özellikle uygulama bağlantısıyla ilgili birkaç olumsuz şey bulsak bile bu pratik bir cihaz. Örneğin test cihazlarımız yani cep telefonları ve tabletlerimiz demleme sırasında bazen bağlantının kopması; Ayrıca tarif veri tabanındaki incelemeler en azından şu anda pek kullanışlı değil. 17.000 bira tarifi olmasına rağmen en çok yorum alan tarif yalnızca 51 beğenildi. Yani bu, hangi tariflerin iyi, hangilerinin kötü olduğunu değerlendirmek için yeterli değil.

Ama dediğim gibi: Tahılbaba sizin için gerçekten çok iş yapıyor, böylece çok daha rahat bir şekilde demleme yapabilirsiniz ve sürekli onun yanında durup karıştırmanıza ve sıcaklığı ve sıcaklığı kontrol etmenize gerek kalmaz. yakında. Tam olarak ucuz değil. Veya nasıl görüyorsunuz?

c’t 3003, c’t’in YouTube kanalıdır. c’t 3003’teki videolar bağımsız içerik olup c’t dergisindeki yazılardan bağımsızdır. Editörler Jan-Keno Janssen ve Lukas Rumpler ile video yapımcıları Şahin Erengil ve Pascal Schewe her hafta bir video yayınlıyor.

(jkj)

Haberin Sonu