The Verge ile Röportaj: Sam Altman sınır dışı edilmesiyle ilgili konuşuyor

Aramizda

Aktif Üye
OpenAI, Sam Altman olmadan da çalışır. Kaotik hafta sonundan öğrendiği şey buydu. OpenAI’nin ona hiç ihtiyacı olmadığının farkına varılması olumlu bir durum çünkü bu farkındalık onu açıkça stresten kurtarıyor. “Bencilce bir açıdan bakıldığında bu iyi çünkü ya liderlik rolleri için harika insanları seçtim ya da onları iyi eğittim.”

Reklamcılık

Bu sözler, The Verge’ın Sam Altman’la yaptığı, aslında oldukça tembel bir röportajın sonu. Takip neredeyse artık gerçek röportajın bir parçası olarak görülemez çünkü The Verge’in yazdığı gibi, Altman’ın başlangıçta öğrendikleriyle ilgili son soruya bir cevabı yoktu, ancak daha sonra bunu sağlamak için tekrar aradı.

Altsman’ın stratejisi: Diğerlerine sorun

Neden kovulduğuna dair “odadaki fil” sorulduğunda Altman, bağımsız bir soruşturma yapılacağını ve bunu memnuniyetle karşıladığını söyledi. Bu konuda daha fazla söyleyeceği bir şey yok. Sonuç olarak Altman, soruların kendisi için yanlış yer olduğunu defalarca söylüyor. Örneğin: Denetleme kurulunun neden artık kendisine güvenmediğini daha iyi yanıtlaması gerekir. O zamanlar X’te yazdığı yanlış anlamalar? “Henüz bunun hakkında konuşmaya hazır değilim.” OpenAI Baş Bilimcisi Ilya Sutskever fikrini değiştirdi, ilk başta ihraçtan yanaydı, daha sonra taraf değiştirdi – sonra ne oldu? Daha önce özellikle sessizliğiyle dikkat çekmeyen Altman, “İlya’ya sormalısın” diye yanıtlıyor.

Örneğin, sınır dışı edilmesinden yalnızca iki gün önce Altman, teknoloji podcast’i Hard Fork’a verdiği bir röportajda yapay zekanın bugüne kadar geliştirilen en önemli teknoloji olduğunu ayrıntılı olarak açıkladı: “Ayrıca eğer bunu yapmazsak bunun çok yıkıcı olabileceğine de inanıyorum. onları düzenleyemiyorum.” OpenAI’nin patronu uzun süredir bu yönde ilerliyordu ve her zaman ve her yerde. Altman, ChatGPT’nin yayınlanmasından bu yana geçen birkaç ay içinde çok sayıda sahneye çıktı ve birçok politikacıyla görüştü.

OpenAI için çok zaman var

Dolayısıyla geri dönme nedenleri sorulduğunda Altman’ın şirkete çok zaman ayırdığını söylemesi şaşırtıcı değil. “Şirketi gerçekten sevdim ve son dört buçuk yıldır hayatımı tam zamanlı olarak bu işe adadım; dahası, çoğu zaman müsaittim.” AGI ve güvenlik açısından ve meslektaşları açısından kaydedilen ilerleme de onun geri aramayı kabul etmesinin nedenleriydi.

Bu, yönetim yapısının, sonuçta şirketin tüm yapısının yeniden yapılandırılacağının duyurusu olarak anlaşılmalıdır. Bunun tam olarak neye benzeyeceği henüz bilinmiyor. Şu ana kadar OpenAI’nin kar amaçlı ve kar amacı gütmeyen bir kolu var. Sınır dışı edilmeyle ilgili olarak bu alanlar arasında çatışmalar olduğu söyleniyor.

Bu arada, hemen hemen aynı sıralarda OpenAI, yönetim kurulunda Bret Taylor, Larry Summers ve Adam D’Angelo’nun da yer aldığını duyurdu. Microsoft da komitede yer alıyor.

Bir YGZ projesi olan ve ihraç edilme nedeni olarak değerlendirilen Q* hakkında soru sorulduğunda Altman, halkın proje hakkında henüz hiçbir şey bilmemesi gerektiğini söyleyerek soruyu yine oldukça temkinli bir şekilde yanıtlıyor. Süreci “talihsiz bir sızıntı” olarak tanımlıyor.

ayrıca oku

Daha fazla göster

daha az göster

(emw)

Haberin Sonu