Saksonya: “Dijital kendi kendine öğrenme modülleri” aynı zamanda öğretmen eksikliğini gidermeyi amaçlıyor

Aramizda

Aktif Üye

1. Saksonya: “Dijital kendi kendine öğrenme modülleri” aynı zamanda öğretmen eksikliğini gidermeyi amaçlıyor

Saksonya Eğitim Bakanı Christian Piwarz (CDU) çocuğa doğrudan isim vermek istemiyor, ancak geçen yıl Milli Eğitim Bakanları Konferansı’nın (KMK) ve Milli Eğitim Bakanları Konferansı Daimi Bilimsel Komisyonu’nun (SWK) öngörülerini bir basın toplantısında açıklıyor. “Öğretmen Eksikliği ile nasıl başa çıkılacağına ilişkin” tavsiyeler kataloğu bu yıl da devam etti.

Reklamcılık

Saksonya’da bu okul yılında daha fazla “dijital kendi kendine öğrenme modülü” kullanılacak. Piwarz’a göre bunun nedeni, “bağımsız ve kendi kendine organize öğrenmenin giderek 21. yüzyılın kilit bir becerisi haline gelmesi. Gelecekte, öğrencilerin bağımsız olarak öğrenmelerini sağlamak giderek daha önemli olacak.” Ancak, öğretmenlerin yokluğunda dijital modüller de kullanılabilir. Bunun zaten artan öğretmen açığı nedeniyle olacağı açıktır.

Yardım için modüller

Şimdiye kadar 3 ila 13. sınıflarda 16 ders için 63 dijital modül bulunmaktadır. Şu anda 43 ek modül geliştirilmektedir. Bu, Eichstätt’tan Digitale Lernwelten şirketi ile işbirliği içinde yapılır. Bu nedenle, video öğretmenleri Bavyera aksanıyla da görünebilir. Bununla birlikte, modüllerin içeriği Sakson müfredatına dayalı olacaktır.

Piwarz, “analog ve dijital dünyaların anlamlı bir şekilde bir arada bulunmasına” ihtiyaç olduğunu vurguladı. Dijital modüller öğretmenlerin yerini alamaz. Ancak, öğrenciler daha bağımsız öğrenmeyi öğrenebilirler. Bakanlığa göre, modüllerin kullanılması öğretim kadrosunu ders hazırlarken de rahatlatıyor.

Genç insanlar için mevcudiyet, yaşlı insanlar için daha fazla kendi kendine öğrenme

2022’de KMK, okullarda büyük bir öğretmen sıkıntısı yaşandığını tespit etti, bu nedenle daha fazla dijital teklifin kullanılması gerekiyordu. Dönemin KMK başkanı Karin Prien (CDU), “tabuların olmadığı bir tartışma” çağrısında bulundu. SWK daha sonra bir öneriler kataloğu ile bunun pratikte ne anlama gelebileceğini belirledi. Orta seviye I’den itibaren, öğrencilerin daha az öğretmenle idare edebilmeleri için daha bağımsız ve kendi kendilerini organize ederek öğrenmeleri için güçlendirilmeleri gerekirdi. Daha küçük çocuklar için yüz yüze öğretim sağlanmalıdır ve gençler de dijital öğrenme araçları ve daha az personelle ilerleme kaydedebilir. ÖİV’nin bu amaçla geliştirdiği öneriler listesi, “öğretmen ihtiyacının belirli koşullar altında azaltılması” umudunu barındırıyor.

Saksonya Eğitim Bakanı Piwarz’ın temsilleri de artık bu tavsiye listesine uyuyor. dpa’nın bildirdiği gibi, bakan Saksonya’nın aslında daha fazla öğretmen kiralamak istediğini kabul etti.

Reklamcılık

Eğitim ve Bilim Sendikası (GEW), güvenilir öğretim kapsamı oluşturmak için bu hafta Saksonya için en az 3.000 ek öğretmene ihtiyaç olduğundan bahsetti. GEW ayrıca bakanlığın aritmetik hilelerine de atıfta bulundu: “Zaman çizelgesine göre düzenli dersler, Milli Eğitim Bakanlığı’nın planlama yaklaşımında şimdiden 1.000’den fazla öğretim pozisyonu azaltılıyor ve ardından istatistiklerde ‘planlanmış ders başarısızlığı’ olarak görünüyor.” MDR’nin bildirdiği gibi, bu okul yılı için 1000’den fazla ayarın yapıldığı söyleniyor.

dpa’ya göre Piwarz, mevcut işe alım sürecinde bile özel okul türlerinin ve bireysel bölgelerin ihtiyaçlarını karşılamanın mümkün olmadığını açıkladı. “Sadece başvuru eksikliği var”. Dersleri güvence altına almak yine büyük bir zorluk olacak. Bu ne ölçüde başarılı olursa, “Maalesef kristal küre bende yok” diyemez.

Yandan giriş yapanlar için engeller indirildi

Lise sorunlu bir çocuk olmaya devam ederken, ilkokullar hala personel açısından nispeten iyi görünüyor. Doğu Saksonya ve Ore Dağları’nda, Ore Dağları’ndaki ilkokullar dışında, kıtlık özellikle belirgindir. Öğretmen adaylarının çoğu yine de Dresden ve Leipzig’e gitmek isterdi. Gergin personel durumunu gidermek için daha fazla asistan işe alındı ve bu da 472 işi 172 artırdı.

Yatay giriş engelleri de azaltıldı: Sakson okul sisteminde sadece üniversite mezunları yatay giriş olarak istihdam edilirken, artık teknik kolej mezunu veya meslek akademilerinden mezun olanlar okul sistemine geçebilirler. Bakan, daha fazla nitelik kazanarak tam öğretmen olabileceklerini söyledi. “Daha geniş bir seçim yapmayı umuyoruz.” 161 yan giriş, yeni öğretim yılının başında hizmetlerine başlayacak.

artan öğrenci sayısı

Ön rakamlara göre, Saksonya’daki öğrenci sayısı yeni öğretim yılında 536.470’e yükselecek – bu, bir önceki öğretim yılına göre 27.589 daha fazla. Diğer federal eyaletlerde de öğrenci sayısında bir artış görülmektedir. Aşağı Saksonya’da Eğitim Bakanlığı 841.000 çocuk ve genç bekliyor. Bu, bir önceki okul yılına göre neredeyse 30.000 daha fazla.

(kbe)

Haberin Sonu