Rusya yaptırımlarının görüşüldüğü AB Doruğu 2. gününde: ‘Doğalgaz ithalat yasağı uzak ihtimal’

dunyadan

Aktif Üye
Rusya yaptırımlarının görüşüldüğü AB Doruğu 2. gününde: ‘Doğalgaz ithalat yasağı uzak ihtimal’
AB liderleri, Rusya’ya Ukrayna’daki özel askeri operasyon niçiniyle 6. paket yaptırımları kabul etti. Yaptırımlar, Macaristan’ı dışarıda tutarak Rusya’dan petrol ithalatına yasak getiriyor.

aynı vakitte başta Almanya olmak üzere beraberki büyük ekonomiler için doğalgaz ithalatına yasak getirilmesi tartışma konusu.

Estonya Başbakanı Kaja Kallas, Brüksel’de düzenlenen doruğun ikinci gününde yaptığı açıklamada, “Doğalgazın 7. pakette olması gerektiğini düşünüyorum fakat ben de gerçekçiyim, orada olacağını sanmıyorum” dedi.

‘Petrol telafi edilebilir, doğalgazda durum farklı’

Avusturya Başbakanı Karl Nehammer ise, ‘petrolü telafi etmenin epey daha kolay olduğuna’ dikkat çekerek, “Doğalgazda durum çok farklı. ötürüsıyla bir daha sonraki yaptırım paketinde de doğalgaz ambargosu kelam konusu olmayacak” tabirlerini kullandı.

Belçika Başbakanı Alexander De Croo, Brüksel’in yeni bir yaptırım tipi değerlendirmeye geçmedilk evvel ‘bir süre durması’ gerektiğini kaydetti. De Croo, “Doğalgaz açısından durum karmaşık. Yani bu kıymetli bir adım. Artık burada duralım, bakalım tesiri ne olacak” diye konuştu.

Öte yandan Polonya Başbakanı Mateusz Morawiecki, “Kimse barbar, hiç bir biçimde güvenilemeyecek bir ülke olan Rusya’dan güç satın almak istemiyor, yalnızca güvenilmez bir ortak değil, hem de hatalı bir devlet haline geldi” tezinde bulundu.

Morawiecki, “Sadece kömür yahut petrolden değil, hem de uzun vadede, bilhassa Almanya ve Avusturya olmak üzere kimi üye devletlerin vurguladığı üzere, uzun vadede gazdan da süratli bir biçimde nasıl uzaklaşabileceğimizi tartışıyoruz” değerlendirmesini yaptı.

Haber Sitelerinden Alıntı Yapılmıştır.