Pedagog Zierer okullardaki “dijitalleşme çılgınlığını” eleştiriyor

Aramizda

Aktif Üye
Augsburg okul eğitimi profesörü Klaus Zierer, okullarda bir “dijitalleşme çılgınlığı” görüyor. Bu değerlendirmeyle, CSU’nun 2028 yılına kadar Bavyera’daki tüm öğrencilerin dersler için bir tabletle donatılması gerektiğine dair duyurusuna tepki gösterdi.

Reklamcılık

Zierer, ekonomik sıkıntıların, demokrasinin erozyona uğradığı ve eğitim krizinin yaşandığı bir dönemde kurtarıcının dijitalleşmede nasıl aranacağının anlaşılmaz olduğunu söyledi. Bahsedilen sorunlardan kısmen bu sorumludur. “Her şey bir dijitalleşme çılgınlığına benziyor!” Fransa, İsveç veya Hollanda gibi diğer ülkeler halihazırda çalışma durumuna göre yeniden düşünüyorlar.

“Öğrenirken analog için söylenecek çok şey var”

Augsburg Üniversitesi’ndeki okul eğitimi profesörü, eleştirisini dijital medyadaki eğitim araştırmalarının bulgularının açık olduğu gerçeğiyle haklı çıkardı. Buna göre, basılı ders kitapları didaktik olarak dijital versiyonlardan daha değerlidir. Zierer, “Dijital medya daha fazla olanak sunsa bile: Öğrenme söz konusu olduğunda, analog için söylenecek çok şey var” diye vurguladı.

Cep telefonlarının, tabletlerin veya bilgisayarların sık kullanımının çocukların kelime dağarcığını azalttığı ve metin üretme yeteneklerini engellediği konusunda uyardı. Zierer, Dortmund Teknik Üniversitesi’nin dördüncü sınıf öğrencileri üzerinde yaptığı bir araştırmaya atıfta bulunuyordu. 2022’nin sonunda yayınlanan araştırma, “Sonuçlar, nadiren kitap okuyan ve dijital cihazları sıklıkla kullanan çocukların kelime dağarcığı açısından en fazla desteğe ihtiyaç duyduğunu gösteriyor” diyor.

Zierer, tabletlerin ülke çapında sağlanmasının çocuklara yarardan çok zarar getireceği konusunda uyardı. Politikacılar dikkatlerini merkezi eğitim politikası zorluklarına çevirmelidir. Örneğin, “öğretmen açığını gidermek için etkili önlemlerden” bahsetti.

Reklamcılık

CSU Genel Sekreteri Martin Huber, en geç beş yıl içinde Özgür Eyalet’teki tüm çocuklara ders için tablet verilmesi gerektiğini açıklamıştı.

(kbe)

Haberin Sonu