Patlıcan Kapama

Aslıhan2312

Co-Admin
Patlıcan Kapama Tanımı İçin Malzemeler

• 500 gram kuş başı et
  • 4-5 yemek kaşığı sıvı yağ
  • 2 adet kırmızı biber
  • 2 adet yeşil biber
  • 1 adet soğan
  • 1 diş sarımsak
  • 1 tatlı kaşığı biber salçası
  • Tuz
  • Karabiber
  • Pul biber
  • 4 adet patlıcan
  • 2 adet patates
  • 2 adet domates
  • 1 su bardağı sıcak su
Patlıcan Kapama Tanımı Nasıl Yapılır?

Not EkleTarifi Yazdır

1. Uygun bir tencereye etlerimizi doğrayıp suyunu salıp çekene kadar kavuralım.
  2. daha sonra daha sonra yağını ,salçasını, biberleri ,soğanı ve sarımsağı da ek edip karıştırmaya devam edelim.
  3. Baharatını da ek ettikten daha sonra kapağını kapatıp biber ve soğanlar yumuşayana kadar pişirelim, yumuşadıktan daha sonra altını kapatabiliriz.
  4. sonrasındasındasında patlıcanları zebra soyarak ince dilimler halinde keselim uzun olacak biçimde tuzlu suda bekletip acı suyunu bırakmasını bekleyelim ve ısıttığımız yağda kızarması için atalım, önlü artlı olacak biçimde kızartalım.
  5. Kağıt havlu üzerine koyarak fazla yağını alabiliriz.
  6. sonrasındasındasında kelepçe kek kalıbınız var ise yada sıkı tutacak kalıbınız var ise kullanabilirsiniz ben borcam tercih ettim kalıbım olmadığı için .
  7. Patlıcanları yarısı dışta yarısı içte kalacak biçimde yerleştirelim ve patatesleri epeyce kalın ve ince olmaya biçimde dilimleyip tabanına yerleştirelim.
  8. Domatesleri rendeleyelim ve patatesleri üzerini kapatacak biçimde etleri yerleştirelim .
  9. Rende yaptığımız domatesi de ek ederek daha sonrasında yine patates yerleştirip patlıcanları kapatmaya başlayalım .
  10. Bir bardak sıcak suda ekleyip 200 derece ısıtılmış fırına gönderelim, üzeri kızarıncaya kadar pişirelim.
  11. Fırından çıkardıktan daha sonra kelepçe kalıp işe kelepçesini açıp çıkarabilirsiniz ben borcam da kullandığım için çıkarmadım isteğinize bağlı deneyecek olanlara şimdiden afiyet olsun:).
Patlıcan Kapama Tanımı Fotoğraflı Yapılışı