Okulu yeniden düşünmek: matematik youtuber’ları Daniel Jung ve Semantha, AIEDN platformu oluşturuyor

Aramizda

Aktif Üye

1. Okulu yeniden düşünmek: matematik youtuber’ları Daniel Jung ve Semantha, AIEDN platformu oluşturuyor

“Beni Abitur’umdan kurtardığın için teşekkür ederim!” insanlar sokakta Daniel Jung ile karşılaştıklarında muhtemelen en yaygın tepkidir. Eğitim girişimcisi (New Learning), YouTube’dan birçok kişi tarafından bilinir. Son projesi, okul çocukları ve merak eden herkes için ücretsiz olarak erişilebilen anlamsal yapay zekaya sahip bir eğitim platformudur: Prototip artık tamamlandı ve şu anda pilot aşamadaki son adımlardan geçiyor. Haberler Developer, Jung ile kısa bir süre sonra ayrıca yayınlanacak olan ayrıntılı bir arka plan tartışması gerçekleştirdi.

Reklamcılık

AIEDN: Anlamsal Yapay Zeka için 3000 Matematik Videosu

AIEDN: Seçilmiş bilgi içeriği ve semantik yapay zeka içeren eğitim platformunun ilk prototipi yayınlandı.

AIEDN: Seçilmiş bilgi içeriği ve semantik yapay zeka içeren eğitim platformunun ilk prototipi yayınlandı.

(Resim: AIEDN – Eğitimde Yapay Zeka)

AIEDN, başlangıçta Karlsruhe AI start-up ThingsTHINKING GmbH ve Stuttgart Medya Üniversitesi’ndeki (HDM) Uygulamalı AI Enstitüsü’nün ortak bir araştırma projesidir. Her şeyden önce, semantik AI sistemini eğitmek için 3.000’den fazla matematik açıklama videosunu kullanıma sunan ve platform fikriyle uzun süredir ilgilenen Kuzey Ren-Vestfalya’dan matematik youtuber’ın bir girişimidir.

AI Semantha, kısa bir demoda gösterildiği gibi, ilgili video dizisinin yanı sıra ek betiklerle hedeflenen öğrenme videolarıyla matematik soruları sağlar. Proje yöneticilerine göre “[ist] Matematik sadece başlangıç”: Prensip olarak, sistem sadece resmi ve doğa bilimleri için değil, diğer dersler için de çalışır. Matematik görevleri kullanılarak, fayda yalnızca özellikle net bir şekilde ölçülebilir ve değerlendirilebilir. Baden-Württemberg eyaleti, araştırmasının Kasım 2023’te tamamlanması beklenen ortak araştırma projesi.

Matematiği anlamak: “AI çözümü gösterir”

Jung’un yeni EdTech projesi, yapay zeka ve beyin araştırmacıları ile bir işbirliğidir ve eğitimde devrim yaratabilir. EdTech, Eğitim Teknolojisi anlamına gelir ve AIEDN (Eğitimde AI), AI’nın eğitimde destekleyici kullanımını ifade eder. Geliştirici editör ekibi, platformun uygulamasını doğrudan denedi ve cebir, diferansiyel denklemler ve atomik molar kütlenin hesaplanması alanındaki matematik soruları hakkında ikna edici yardım aldı (fotoğraf galerisine bakın):

Reklamcılık

Molar kütleyi nasıl hesaplarım?

(Resim: AIEDN uygulaması)

AI herhangi bir sonuç üretmez, ancak küratörlüğünü yaptığı videolar ve komut dosyalarında uygun yerleri bulmak için anlamsal bir arama kullanır. Öğrencilerden anlayışın kendisini ve kendi çözüm yollarını almaz. Okul denemesinde, Baden-Württemberg’deki bir lisedeki lise öğrencilerinin uygulamayı yanlarında sınava götürmelerine izin verildi. Daniel Jung’un projesini “bir teknoloji adamı olarak” destekleyen, AI araştırmacısı ve ThingsTHINKING’in genel müdürü Dr. Sven J. Körner, “Çözüm değil, çözüm geliyor” diye açıklıyor.

Yıllar önce matematik youtuber, karmaşık matematik sorularını beyaz tahtada sadece birkaç dakika içinde “bilgi külçeleri” şeklinde açıklamak için bir yöntem geliştirdi. Deneyimli bir öğretmen olarak, kuruşun düşmesi için çoğu zaman bilgideki boşlukları kapatmakla ilgili olduğunu biliyor. Ancak Jung, Haberler ile yaptığı bir röportajda vurguladığı gibi “matematik bulanıklığından” çok daha fazlasıdır: Almanya’da eğitim eşitliği için savaşır. Formatları ve fikirleriyle, Almanya’daki zamanının genellikle birkaç yıl ilerisindeydi.

Araştırma projesi yapay zeka destekli öğrenmeyi inceliyor

Jung’un YouTube ve TikTok’taki açıklayıcı videolarında olduğu gibi, AIEDN (Eğitimde Yapay Zeka) platformu, proje sorumlularına “her yerde ve her zaman ücretsiz, bireysel öğrenmeyi” sağlamalıdır. YouTube’un aksine, eğitim platformunda dikkat dağıtıcı unsurlar ve kesintiler yoktur. Projeye bağımsız bir bilimsel çalışma eşlik ediyor ve bilgi boşluklarını doldurmak için yapay zeka destekli, kişiye özel öğrenme materyali bulmanın öğrenmeyi ne ölçüde hızlandırdığını ve öğrenilenlerin uzun vadede akılda tutulup tutulmadığını araştırıyor.

AIEDN ekibi: Mathias Landhäußer, Daniel Jung, Georg Müller, Abdelmalik El-Guesaoui, Sven Körner (soldan sağa), Jung hariç tüm semantha/thingsTHINKING çalışanları

(Resim: Sven Körner)

Remscheider ve meslektaşları pilot aşamaya iyimserlikle girdiler. Yerel basında bildirildiği üzere, test kullanıcılarından gelen geri bildirimler kısmen coşkuluydu (“Yapay zeka ile, hile yapmak aniden bunun bir parçası oldu”, Şubat 2023’te Heilbronner’ın sesi). Jung, uzun süredir makine öğrenimi ve yapay zeka ile ilgileniyor. Dört yıl önce, kurgusal olmayan kitabı “Eğitimden vazgeçelim”de, insanları yapay zeka yoluyla eğitim sisteminin dönüşümüne hazırlanmaya çağırdı. AI daha çok bir amaca ulaşmak için bir araçtır, çünkü Jung için odak noktası insanlardır – bilgi edinmek isteyenler ve onu aktaranlar. Kavramı “güvenilir öğretmen” olarak adlandıran Jung, “Küratörlü içerik güven yaratır” diyor.

Matematik, fizik, bilgisayar bilimi, kimya, biyoloji için uzman forumlarla genişlemenin bir sonraki aşaması

Jung için bir sonraki kapalı okul yazılımını “ayda bir on dolara” geliştirmemek önemlidir, bu durumda pek çok öğrenci bunu karşılayamaz. Projesi, eğitim eşitliğine kendini adamıştır ve YouTube’daki matematik videoları gibi, tüm içeriğin kullanıcılar için ücretsiz olması gerekir. Uzun vadede AIEDN, diğer öğretmenlerin videolarını da bir araya toplamalı ve örneğin vergi ve mali alanlarda, profesyoneller tarafından denenmiş ve test edilmiş açıklayıcı videolar yoluyla gençlere yalnızca yönlendirme sağlamakla kalmayan içerik toplamalıdır.

Bir sonraki genişletme aşamasında, önceki ana platform Mathefragen.de’ye ek olarak Daniel Jung’un uzman forumları ve öğrencilerin kendi kendine öğrenme konusunda rehberlik aldığı bilgisayar bilimi, fizik, kimya ve biyoloji soruları için ilgili forumlar birbirine bağlanacaktır. , ancak şüphe durumunda insan öğretmenlerden de destek alın. Çeşitli üniversite kurumlarıyla işbirliği planlanmaktadır, örneğin LMU Münih’in eğitim araştırma departmanı katılımını zaten onaylamıştır. AIEDN platformunun sadece kitaplardan ve videolardan öğrenmekten daha iyi bir anlayışa yol açıp açmadığı, öğrenme etkisine ilişkin araştırmaların konusudur. Kurgusal olmayan “Yeni öğrenme, anlamak demektir” kitabının yazarı beyin araştırmacısı Henning Beck, çalışmayı HDM adına denetliyor.

Önerilen Haber Amaçlı İçerik

İzninizle, harici bir YouTube videosu (Google Ireland Limited) buraya yüklenecek.

Her zaman YouTube videosunu yükle

YouTube videosunu şimdi yükle

dr Sven J. Körner: “Hiçbir fikriniz yok!” – Üniversite: Gelecek Festivali 2023, Yapay Zeka ve Teknoloji

Vizyon sahibi yatırımcılar aranıyor.

Her şey birbirine bağlı ve bundan daha önemli olamazdı: Başarılı bir bilgi yolculuğu, okul ve üniversite dereceleri ve eğitimin kendisi Almanya’da uzun vadede sahip olduğumuz en değerli varlıklardır, Jung bir röportajda vurguladı. Ortaya çıkan sanayisizleşme göz önüne alındığında, eğitimin önemi artmaya devam ediyor. Okul sistemini devirmek istemiyor, bunun yerine öğretmenlere ve öğrencilere öğretim, sınav hazırlığı, daha derin bir anlayış ve bilgiye susamışlık uyandırmak için uygun yeni bir araç vermek istiyor. Anlayış, cüzdandan veya sosyal arka plandan bağımsız olmalıdır ve yapay zeka ile anlama yolu hızlandırılabilir.

Jung’un vizyonu, Almanya’nın AI eğitimi alanında vurgular ve hatta belki de yeni standartlar belirleyebileceği Almanya çapında bir platformdur. Odak noktası, Almanya’da değer yaratma ve içeriğin şeffaflığıdır. Proje, araştırma projesinden kar amacı gütmeyen bir limited şirket olarak ayrılmıştır. Örneğin, şirketler ve şirketler için yaşam boyu öğrenme ve çalışanlar için dahili ileri eğitim alanındaki teklifler yoluyla reklamsız platformdan para kazanmak veya finanse etmek istiyor. Jung ve proje ortakları şu anda vakıflar ve potansiyel yatırımcılarla görüşüyor – derlenmiş, yüksek kaliteli bilgi içeriğiyle açık erişimli bir ulusal eğitim platformunu desteklemek isteyen destekçiler arıyor.

Önerilen Haber Amaçlı İçerik

İzninizle, harici bir YouTube videosu (Google Ireland Limited) buraya yüklenecek.

Her zaman YouTube videosunu yükle

YouTube videosunu şimdi yükle

Açılış Konuşması, Daniel Jung: “Eğitimsel Adalet ve Geleceğin EdTech Tutkusu” – Startup Academy WHU

AIEDN 1.0: AI Festivali Heilbronn’da Sunum

Teknik editör Silke Hahn ile yaptığı bir arka plan tartışmasında Jung, aklından geçenleri, neden kendi yapay zeka platformunu eğittiğini ve hangi fırsatların yanı sıra eğitim sektöründe yapay zeka açısından gördüğü eylem ihtiyacını ayrıntılı olarak açıklıyor. Almanya’da – röportaj kısa süre içinde yayınlanacak ve burada bağlantısı verilecek.

Heilbronn’daki AI Festivalinde Jung ve Körner, AIEDN’nin 1.0 sürümünü sunacak. KI Festivali 1 ve 2 Temmuz tarihlerinde gerçekleşir – program bilgi, spor, müzik, fuar ve yiyecek ve içecekler sunar, giriş ücretsizdir. Merak ediyorsanız, sitede bir izlenim edinebilir ve doğrudan Daniel Jung ile fikir alışverişinde bulunabilirsiniz. AIEDN hakkında daha fazla bilgi proje web sitesinde mevcuttur. AIEDN prototip uygulamasına da ücretsiz olarak erişilebilir ve matematik sorularıyla test edilebilir.

Not: Yazılım şu anda hala alfa sürümündedir. AIEDN ekibine göre geri bildirim almaktan mutlular.

(o)

Haberin Sonu