Okullarda yapay zeka: Rheinland-Pfalz ayrıca öğretmenler için Fobizz lisansları da satın alıyor

Aramizda

Aktif Üye
Mecklenburg-Batı Pomeranya’nın ardından Rhineland-Pfalz da eğitim ve öğretim platformu Fobizz için devlet lisansı almaya karar verdi. Platform, öğretmenlere diğer şeylerin yanı sıra ChatGPT veya Stable Diffusion gibi yapay zeka araçlarına erişim sağlıyor ve bunları öğrencilerinin kullanımına da sunabiliyor.

Reklamcılık

Fobizz’e göre, devlet lisansı artık 1.600’den fazla okuldaki tüm öğretmenlerin yanı sıra devlet enstitüsü ve Milli Eğitim Bakanlığı çalışanlarının da kullanımına sunuldu. Platformla nasıl çalışılacağını öğrenmek için okullara ve öğretmenlere yönelik ek atölye çalışmaları sunulmaktadır. Yazılım, yapay zeka araçlarının nasıl kullanılacağını öğrenme ve derslere entegre etme fırsatı sunmanın yanı sıra, idari ve organizasyonel faaliyetler için de kullanılabiliyor ve böylece öğretmenlerin iş yükünü hafifletiyor. Şirket, Fobizz aracılığıyla yapay zeka araçlarını kullanarak görevleri düzeltmenin bile mümkün olduğunu ve bunun da zamandan tasarruf sağlayabileceğini açıklıyor.

Rhineland-Pfalz Eğitim Bakanı Dr. Stefanie Hubig (SPD), eğitim platformunu “uygun platform” olarak görüyor[n] Okullar için Yapay Zeka dünyasının anahtarı. “Sadece ChatGPT’nin zaferinden bu yana açık bir şekilde ortaya çıkmadı: Yapay zeka dünyayı ve onunla birlikte okulların dünyasını da değiştiriyor. Yapay zekanın olanakları giderek daha net hale geliyor, ancak olası riskler de aynı şekilde. Bu yanıtlar gerektirir. Rhineland-Pfalz Eğitim Bakanlığı öğretmenlerin, öğrencilerin ve öğrencilerin öğrenirken yapay zeka araçlarına güvenli, güvenilir ve ücretsiz erişime sahip olmalarını ve aynı zamanda bunların nasıl doğru şekilde kullanılacağını anlamayı öğrenmelerini sağlıyor” diyor Hubig.

Bir “öğrenme teknolojisi” olarak yapay zeka

Fobizz’in kurucu ortağı ve genel müdürü Dr. Diana Knodel şunları vurguluyor: “Yapay zeka konusunu ilerletmek için Eğitim Bakanlığı ile birlikte çalışmaktan memnuniyet duyuyoruz. Uygulamaya yönelik dijital araçlar ve yüksek kaliteli çevrimiçi araçların birleşimi ile Eğitimde, öğretmenleri yapay zekayı sadece daha fazlası olarak kullanma konusunda destekliyoruz… “Öğretme konularını entegre etmek ve aynı zamanda bunları etkili bir öğrenme teknolojisi olarak günlük okul yaşamına tanıtmak.”

Geçmişte Knodel, UNESCO’nun yapay zeka araçlarının on üç yaşına kadar ergenlere sunulmaması yönündeki taleplerine karşı çıkmıştı. Knodel’e göre bu gerçekçi değil. Yapay zekanın okullarda hem öğrenme içeriği hem de öğrenme teknolojisi haline gelmesini sağlamaya kararlıdır. Ayrıca Fobizz kullanımının “Alman okullarında dijital eğitimin desteklenmesine önemli bir katkı” sağlayabileceğini de vurguluyor.

En son PISA sonuçlarından bu yana dijitalleşmenin eğitim performansını ne ölçüde etkilediğini belirlemeye yönelik girişimlerde bulunuldu. Günümüzde bilgisayar kullanımının yaygınlaşmasının ergenlerin okuma becerileri üzerinde olumsuz bir etkisi olup olmadığı son derece tartışmalıdır; özellikle de okullarında çok sayıda dijital olanak bulunan Estonya gibi ülkelerin PISA anketlerinde Almanya’dan önemli ölçüde daha iyi performans gösterdiği göz önüne alındığında.

(kbe)

Haberin Sonu