Okullarda yapay zeka: Mecklenburg-Batı Pomeranya’daki öğretmenler için Fobizz lisansı alındı

Aramizda

Aktif Üye
Mecklenburg-Batı Pomeranya, öğretmenlerine yapay zeka asistanlarının da entegre edildiği öğretmen ve eğitim platformu Fobizz için devlet lisansı veriyor. EdTech şirketi bunu bu hafta duyurdu. Mecklenburg-Batı Pomeranya bu adımı atan ilk federal eyalet oldu.

Reklamcılık

Fobizz aracılığıyla öğretmenler ChatGPT gibi çeşitli yapay zeka asistanlarına erişebilir. Kullanım GDPR uyumlu olacak şekilde tasarlanmıştır. Fobizz’in kurucusu Dr. Diana Knodel, Haberler Online ile yaptığı bir röportajda zaten şöyle açıklamıştı: “Yapay zeka, okullarda içerik öğrenmeli ve aynı zamanda teknolojiyi de öğrenmeli.”

Çalışma ve ileri eğitim platformu

Öğretmenler ayrıca Fobizz erişimini, öğrencilerin yabancı dillerde konuyla ilgili konuşmalar yapmak veya iş görüşmelerinde ilk deneyim kazanmak için yapay zeka asistanlarıyla çalışmasına izin vermek için de kullanabilirler. Bu amaçla kullanılan yapay zeka asistanları uygun yönlendirmelerle görevlerine hazırlanıyor. Öğretmenler ayrıca yapay zeka istemlerini kendi öğretim içeriklerine ve görevlerine daha fazla uyarlamak için nasıl değiştirebileceklerine dair ipuçları da alıyor.

Kendi öğretiminize yönelik araçlara ek olarak, Fobizz’i çevrimiçi eğitim kurslarına erişmek veya diğer öğretmenlerle öğretim materyalleri alışverişinde bulunmak ve bunları geliştirmek için de kullanabilirsiniz. Kullanılan yapay zeka asistanları artık görevlerin değerlendirilmesi ve düzeltilmesi konusunda da destek sağlayabiliyor. Knodel’e göre bu işlev bu yılın başında talep edilmişti.

Fobizz’in Mecklenburg-Batı Pomeranya’da kullanılmasıyla ilgili olarak Knodel şunları açıkladı: “Gelecekteki çalışma dünyamız, tüm sektörlerde yeni teknolojilerin ve yapay zekanın kullanımıyla şekillenecek. Gençleri bu geleceğe iyi bir şekilde hazırlamak okulların sorumluluğundadır. Dijital araçlarımız ve çevrimiçi eğitimlerle, öğretmenlerin öğrencilerine hayatlarının ilerleyen dönemlerinde ihtiyaç duyacakları pratik becerileri vermelerini sağlamak istiyoruz. Öğretmenler çocuklara eşlik etme ve onları yapay zeka teknolojilerinin kritik kullanımıyla erken bir aşamada tanıştırma fırsatına sahip oluyor. “

İlgi ve savunma

Şirkete göre diğer federal eyaletler eyalet lisansı almak isteyip istemediklerini araştırıyor. Bugüne kadar ülke çapında 60.000’den fazla öğretmen yapay zeka konularıyla ilgili eğitimlere katıldı. Fobizz ebeveynlerin ilgisinin yüksek olduğunu düşünüyor. Yapay zeka konuları ve Fobizz’in okullarda kullanımıyla ilgili dijital ebeveyn akşamlarına 1.000’e kadar kişi katılıyor. Şu ana kadar bu veli toplantıları 10.000’den fazla veliye ulaştı.

Knodel son olarak Birleşmiş Milletler kültür örgütü UNESCO’nun taleplerine karşı çıktı. Eylül ayının başında üretken yapay zekanın okullarda kullanımına ilişkin yönergeleri sundu. UNESCO bu konuda yapay zeka araçlarının sınıflarda kullanımı için en az 13 yaş sınırı getirilmesi çağrısında bulundu. Knodel, 13 yaş sınırının sürdürülmesinin pek mümkün olmadığını söyleyerek buna karşı çıkıyor; talep gerçekçi değil.

Haberler online ile yaptığı bir röportajda şöyle açıkladı: “Ancak çocukların Snapchat, Roblox ve diğer sosyal medya uygulamaları aracılığıyla sıklıkla 13 yaşından önce AI araçlarına erişebildiğinden endişeleniyorum. Bu nedenle bu konuları erkenden tartışmak önemlidir. Okullarda da tartışılacak. Öğretmenlerin rehberliği ve desteğiyle çocuklar yapay zekanın ne olduğunu ve onu nasıl bilinçli kullanabileceklerini anlama fırsatına sahip olacak. 13 yaşından önce çocukları yapay zekadan korumak mümkün olmayacak. Onları uzak tutarak “koruyun”. Burada gerçek farklı.”

(kbe)

Haberin Sonu