Okula Gitmek İstemeyen Çocuğu Anlamak

Abide

Üye
Ebeveynlerden en sık gelen şikayetler içinde çocuğum bana eziyet ediyor okula gitmek istemiyor yer alıyor. Her gün binlercesi okula götürene dek akla karayı seçiyor. Bir kısmı vakit zaman pes bile ediyor zira okula gitmemek için uydurulan mazeretler ve sergilenen davranışlar usandırıp okula göndermemeye kadar devam ediyor.

Okula gitme vakti yaklaştığında baş dönmesi, karın ağrısı, göğüs ağrısı, öfkelenip ağlama, son anda gelen mide bulantıları üzere anne babaları endişelendirecek mazeretler sıralanabilir. Burada yapacağınız birinci şey çocuğunuza okula gitmeyeceğini söyleyip durumunda bir değişiklik olup olmadığını gözlemek olacaktır. İyileşme gözleniyorsa okulla alakalı bir sorun olduğu açıktır. İyileşme gözlenmiyorsa birkaç farklı doktora gdolayıp muayene ettirin. Teşhisten emin olun.

Çocuğum niye okula gitmek istemiyor sorusuna gelince, altında biroldukca sebep olabilir. Ayrılık telaşı bunlardan biridir. Günün neredeyse yarısını okulda geçirdiklerini düşünürsek orada ailelerinden uzak ve farklı bir ortamdalar. Anne babaya düşkün çocuklar için bu büyük sorun olabiliyor. Bu çocuklar okulla alakalı kabuslar bakılırsabilir sabah uykusuz kalabilir. Okula bırakan yakınına yapışıp okula onu da birlikte sürükleyebilir. Kusabilir, titreyip huzursuzlaşabilirler. Bunu önlemek için çocuğunuzla net bir konuşma yapın. Ona okula kaçta gidip kaçta çıkacağını söyleyin. Saat kavramını bilmiyorlarsa da onların anlayacağını lisanda anlatmanın yolunu bulun çünkü soyut kavramlar onları daha epeyce endişelendirebilir. Seni seviyorum ve seni tekrar görmek için sabırsızlanıyorum diyerek onlara değer verdiğinizi gösterin.

Bir diğer sebep, çocuğunuz okulda zorbalığa maruz kalıyor olabilir. Genelde ruhsaldır ancak fizikî zorbalıkla da bir ortada tekrar yine uygulanır. Depresif, pek fazla arkadaşı olmayan ötürüsıyla düşük özgüvenli çocuklar daha sık zorbalığa uğruyorlar. Artık telefonlarla bir arada internet sanal zorbalık için ortam yaratıyor. Utanç verici fotoğraflar, kaba yorumlar, aşağılayıcı görüntülere rastlamak mümkün. Ortalarından dışlayıp onunla uğraşırlar. İsim takarlar, tehdit bile ettikleri görülür. Çocuğunuzu karşınıza alıp onunla konuşun. Size zorbalığa dair ipucu verirse bunu önlemeye yardımcı olmak için ona tekliflerde bulunun. Zorbaların daha fazla çocuğu incitmesini engellemek için ihbar etmeyi ertelemeyin. Çocuğunuza zorbalığı tedbire konusunda gereğince yardım edemediğinizi düşünüyorsanız bir profesyonelden yardım alabilirsiniz.

Akademik baskı ve gerilimin yoğun olduğu bir devirde yaşıyoruz. Ailenin beklentileri arttıkça performans telaşı gelişebiliyor. İlkokul çocukları bile yarış halinde. Performans tasası belirtileri, başarısız olacağım, yanlış yaparsam herkes bana gülecek, herkes aptal olduğumu düşünecek, rezil olacağım üzere düşüncelerdir. Bunlar ortaya çıktığında eller titrer, ağız kuruluğu olur, kalp atışları hızlanır. Bu durumlarda okulda yaşadığı bir travma olması da mümkündür. Okuldan gitmekten kaçınan çocuklarda bunu aşmak için onunla âlâ bir iletişim kurmak, onun hislerini hissettiğinizi söz etmek âlâ birer adımdır.

Okulda öğretmenleri ile yaşadıkları da buna sebep olabilir. Bağırıp çağıran, onları aşağılayan öğretmenleri olan çocuklar önemli bir dehşet yaşıyor. Tek bir ders öğretmeni bile diğer derslerden ilgisinin kaybbulunmasına niçiniyet verip okulu bir kabusa çeviriyor. Ödevini yapmadığında yoğun eleştiri, hakaret işiten, arkadaşlarının önünde küçük düşen çocuklarda bu rahatlıkla fark ediliyor. Meskende ödevini yapmak istemiyor ve hırçınlaşıyor. Öfkesini çoğunlukla ebeveynine yansıtıyor. Onu okula gönderdirdikleri için kızgınlığını açıkça söz eden bu çocuklar aileleri tarafınca öfke hissinin anlaşılmasına gereksinim duyuyor.

Bu durumlarda yapacağınız onunla sık sık konuşarak olumlu ve olumsuz düşüncelerini duymak, kendini söz etmesine yardımcı olmaktır. Onun hislerini indirgemeyin, sakın ha suçlamayın. Onun bunun arkasında yatanı sizinle paylaşmasına müsaade verin. Fikrinizi belirtmedilk evvelden sakinliğinizi koruyarak onu kesmeden dinleyin. Onun kanılarının sizin için değerli olduğunu kafede edin. Çabucak okula gitmemesini kabul etmeyin. Onunla tatlı bir lisanla konuşarak akşam konuta geldiğinde yapacağınız hoşuna gidecek bir aktivite belirleyin. Ödevlerinde yardımcı olun. Onu okula gittiği için kucak kucak övün. Okula ısınana kadar onu cesaretlendirin.