Novak: Petrol talebinde büyük bir artış olursa, OPEC+ süratli biçimde cevap verebilir

dunyadan

Aktif Üye
Novak: Petrol talebinde büyük bir artış olursa, OPEC+ süratli biçimde cevap verebilir
OPEC+ ülkeleri bugün bir toplantı yaparak pazardaki durumu ve petrol üretimini artırma davetlerini kıymetlendirdi.

Toplantı kararında ülkeler, bilhassa ABD’den gelen baskıya karşın üretim artışına gitmeyerek Aralık ayında petrol üretimi artışının planlandığı üzere günlük 400 bin varilde tutma sonucu aldı.

Toplantının akabinde basın toplantısı düzenleyen Novak, “Dönemsel faktöre karşın talebin kıymetli ölçüde artacağını görürsek, süratli bir biçimde cevap vermek için şüphesiz her türlü imkanımız olacak” dedi.

OPEC+ ülkelerinin Aralık ayında günlük üretim artışını 400 bin varilde tutma sonucunı petrol talebinin dönemsel olarak azalmasıyla açıklayan Novak, “Piyasanın toparlandığını anlıyoruz, ayrıyeten piyasaya ek kapasiteler sunuyoruz. tıpkı vakitte bildiğiniz üzere, dördüncü ve birinci çeyrekte dönemsel olarak talepte düşüş var” sözlerini kullandı.

Tüm OPEC+ ülkelerinin piyasada istikrarın sağlanmasına bağlılığını koruduğunu anlatan Novak, “Küresel talep, değerli tüketici bölgelerdeki ‘delta’ virüsünün baskısı altında ve kimi ülkelerde kimi kısıtlayıcı tedbirler devam ediyor. Bu niçinle, tüm bu artı ve eksilere dayanarak, üzerinde çalışılan ve yaklaşık 400 bin varillik bir artışı önnazarann bu stratejinin talebin düşük olduğu bir devirde bile gerçek olduğuna inanıyoruz” diye konuştu.

Novak, Ocak ve Şubat 2022’de de günlük üretim artışının 400 bin varil olarak kalacağını beklediklerini ekledi.

ABD Lideri Joe Biden, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgının tedarik zincirini etkilemesi niçiniyle fiyat artışlarının meydana geldiğini tabir etti.

Artan petrol ve gaz fiyatları için ise Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü’nü (OPEC) suçlayan Biden, petrol ve gaz fiyatlarındaki artışın “OPEC ülkelerinin daha fazla petrol pompalamayı reddetmesinin bir kararı” olduğunu söylemişti.

OPEC+, Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü üyeleri ile örgüte üye olmayan 10 ülkeyi kapsıyor. Rusya, OPEC üyesi olmamasına karşın Rusya ve Suudi Arabistan’nın iktisadında ziyan veren 2014 yılındaki ekonomik sakinlik daha sonrası petrol tedarikini ve meblağlarını sınırlamak için OPEC’le yakın işbirliği yapmaya başlamıştı.

Haber Sitelerinden Alıntı Yapılmıştır.