Moskova’daki olay sayılarında yüzde 50 düşüş

dunyadan

Aktif Üye
Moskova’daki olay sayılarında yüzde 50 düşüş
Rossiya 24 televizyonunda konuşan Rakova, “İzin günlerinin bitmesinden bu yana hadise sayılarında yüzde 50, hastaneye yatma durumlarında da yüzde 45 oranında bir düşüş var” tabirlerini kullandı.

Bu durumun hastanelerdeki yükü azalttığını, bu biçimdelikle kimilerinin olağan çalışma tertibine geri dönebileceğini belirten Rakova, “Şu an prestijiyle bin 400 yatak boşalmış durumda” dedi. Rakova, kent sakinlerine aşı olmaları ve kısıtlamalara uymaları daveti da yaptı.

Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin, hadise artışları niçiniyle daha evvel Başbakan Yardımcısı Tatyana Golikova’nın getirdiği öneriyi destekleyerek, 30 Ekim-7 Kasım devrini fiyatlı müsaade haftası ilan etmişti. Bu ortada bölgelere gerektiği takdirde müsaade günlerini 23 Ekim’den başlatabilmeleri tarafında yetki verilmişti.

Başşehir Moskova’nın yanı sıra, Moskova, Kaliningrad ve Smolensk üzere birtakım bölgelerde müsaade günlerinin 28 Ekim-7 Kasım tarihlerinde uygulanması sonucu alınmıştı. Voronej, Niynıy Novrogod, Novgorod, Samara, Kursk ve Perm bölgelerinde de 25 Ekim-7 Kasım periyodu müsaade günü olarak belirlenmişti. bu vakitte Moskova’da Şirket ve kurumlar çalışmayı durdurdu. Yalnızca marketler, eczaneler ve temel muhtaçlık gereçlerini satan dükkanlar açık kaldı. Hoşluk salonları, kozmetik mağazaları, spa, masaj ve spor salonları bu günlerde faaliyet gösteremedi. İlköğretim okulları ve anaokulları kapalıydı. Fakat öğrencilerin ulaşım kartları bloke edilmedi. Yüksek öğretim kurumları uzaktan eğitim gördü. Tiyatro ve müzeler yüzde 50 kapasite ile, ziyaretçilerin aşı sertifikası göstermesi ve maske takması şartıyla açık kaldı.

Haber Sitelerinden Alıntı Yapılmıştır.