Kremlin: Donbass ile ilgili referandum Ukrayna’nın iç sıkıntısıdır

dunyadan

Aktif Üye
Kremlin: Donbass ile ilgili referandum Ukrayna’nın iç sıkıntısıdır
Ukrayna Devlet Lideri Vladimir Zelenskiy’in Donbass konusunun halk oylamasına sunulmasına ait fikrini basın mensuplarına pahalandıran Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov referandum konusunun Ukrayna’nın iç sıkıntısı olduğunu tabir etti, “normal olarak, bu referandum konusunun nasıl formüle edilebileceğini bilmek farklı olurdu” dedi.

Peskov’a ayrıyeten Zelenskiy ile Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin içinde Donbass konusunda direkt müzakere için başka bir format oluşturma fikri hakkında ne düşündüğü soruldu. Kremlin Sözcüsü, “Donbass’ın Rusya ile Ukrayna içinde görüşülmesine gelince, Rusya’nın çatışmanın taraflarından biri olmadığını bir sefer daha hatırlatmak isteriz. Bu Ukrayna’nın ortasında olan bir çatışmadır. Bu sorun lakin barışçıl bir biçimde ve Kiev ile tek taraflı bağımsızlıklarını ilan eden cumhuriyetlerin temsilcileri içinde direkt temaslar kurularak çözülebilir” tabirlerini kullandı.

Daha evvel Ukrayna Devlet Lideri Zelenskiy, 1+1 televizyonuna demecinde, “Genel olarak Donbass ile ilgili referandum yapılması mümkünlüğünü dışlamıyorum. Ve buradaki sorun statü ile ilgili değil. hayatımızda bu biçimde bir şey olabilir, Donbass, Kırım ile ilgili (referandum) olabilir” açıklamasında bulunmuştu. Zelenskiy ayrıyeten Putin ile Donbass konusunda direkt müzakereler için farklı bir format mümkünlüğünü da dışlamamıştı.

Haber Sitelerinden Alıntı Yapılmıştır.