Kompakt AI güncellemesi: Tasarımla Güvenli, Rusya, Inflection-2, geri adım istemi

Aramizda

Aktif Üye

1. Kompakt AI güncellemesi: Tasarımla Güvenli, Rusya, Inflection-2, geri adım istemi

Yönetim danışmanları, yapay zekanın Almanya’daki vasıflı işçi eksikliğini giderebileceğini söylüyor. Bu arada hükümetler güvenli yapay zeka için yönergeler geliştirmeye çalışıyordu. Orada değil: Rusya’nın cumhurbaşkanının kendi planları var. Bunlar ve daha fazlası yeni AI güncellemesinde.

Reklamcılık

18 ülke yapay zeka sistemleri için “Tasarım Yoluyla Güvenli” yönergelerini imzaladı

Aralarında Almanya’nın da bulunduğu 18 ülke, güvenli yapay zeka sistemlerinin geliştirilmesine yönelik yeni yönergeler imzaladı. “Güvenli Yapay Zeka Sistemi Geliştirme Yönergeleri” öncelikle Birleşik Krallık, ABD ve diğer hükümetlerin ve özel sektörün temsilcileri tarafından geliştirildi ve Birleşik Krallık Güvenlik Zirvesi’nin sonuçlarına dayanıyor. Kılavuzlar bağlayıcı değildir ve daha çok tavsiye niteliğindedir, ancak yine de ortak bir yol ve ortak bir yön teşvik etmeyi amaçlamaktadır. GPT modelleri veya eklentileri gibi yapay zeka sistemlerini temel alan uygulamalar da dahil olmak üzere tüm yapay zeka uygulamalarını etkilerler.

Yönergeler, sistemlerin sıfırdan güvenli bir şekilde tasarlanması ve geliştirilmesi gereken siber güvenliğe ve “tasarımdan kaynaklanan güvenlik” ilkesine odaklanıyor. Anlaşmanın açıklanacağı resmi bir etkinliğin Pazartesi öğleden sonra yapılması planlanıyor. Microsoft gibi şirketler de katılıyor.

Putin Rusya için iddialı bir yapay zeka stratejisi planlıyor

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ülkesini önde gelen bir yapay zeka gücüne dönüştürmek istiyor. Moskova’daki bir AI konferansında Batı’ya bu alanda tekel vermemenin önemini vurguladı.

Reuters’e göre Putin, yapay zeka gelişimi için “iddialı bir Rus stratejisi” duyurdu ve teknolojinin etik ve sosyal kaygılar nedeniyle yasaklanmasının mümkün olmadığını savundu. Yapay zeka teknolojilerini yasaklaması halinde Rusya’nın geride kalacağı konusunda uyardı.

Putin, bazı Batılı arama motorlarının ve üretken modellerin Rus dilini ve kültürünü görmezden geldiğini, hatta ortadan kaldırdığını eleştirdi. Üretken yapay zeka ve büyük dil modelleri alanlarında temel ve uygulamalı araştırmaların genişletildiğini duyurdu.

Putin’e göre kapasitelerinin önemli ölçüde artırılması gereken süper bilgisayarlara Rus araştırmacılara daha iyi erişim sağlanması gerekiyor. Ayrıca yapay zeka alanındaki bilimsel eğitimler geliştirilmelidir.

Graphcore Çin’den çekiliyor

İngiliz yapay zeka çip üreticisi Graphcore, ABD’nin yeni ihracat düzenlemeleri nedeniyle Çin’den çekiliyor ve bu süreçte bilinmeyen sayıda işten çıkarılıyor.

Yapay zeka aslında ne kadar akıllı? Üretken yapay zekanın işimiz, boş zamanlarımız ve toplumumuz açısından ne gibi sonuçları var? Haberler’nin “Yapay Zeka Güncellemesi”nde The Decoder ile birlikte size hafta içi her gün en önemli yapay zeka gelişmelerine ilişkin güncellemeleri sunuyoruz. Cuma günleri uzmanlarla yapay zeka devriminin farklı yönlerini inceliyoruz.

2020 yılında değeri 2,8 milyar dolar olan şirket, yakın zamanda satışlarında yüzde 46’lık bir düşüş ve 204,6 milyon dolarlık zarar bildirdi.

Graphcore, sunucu çözümleri de dahil olmak üzere İstihbarat İşleme Birimleri adı verilen yapay zeka hızlandırıcıları geliştiriyor. Çin’den çekilmesine rağmen şirket, yapay zeka çiplerine olan talebin diğer ülkelerde artacağından emin. İngiliz çip üreticisi, diğerlerinin yanı sıra Alman yapay zeka start-up’ı Aleph Alpha ile çalışıyor.

Dönüş-2: Yapay zeka dil modeli rakiplerden daha iyi performans gösteriyor ve GPT-4’e yaklaşıyor

AI start-up’ı Inflection, testlerde gelişmiş gerçek bilgi, daha iyi stilistik kontrol ve önemli ölçüde geliştirilmiş argümantasyon gösteren yeni dil modeli Inflection-2’yi tanıttı. Temmuz ayında piyasaya sürülen selefi Inflection-1 ile karşılaştırıldığında Inflection-2, standart AI kıyaslamalarında Google PaLM-2 ve Claude 2 gibi rakiplerden daha iyi performans gösteriyor. GPT-3.5’in oldukça ilerisindedir ve bazı alanlarda GPT-4’e yaklaşmaktadır.

Inflection-2 yakında şirketin Pi.ai/talk adresinde test edilebilecek kendi sohbet robotu “Pi”ye güç verecek. Start-up, diğerlerinin yanı sıra LinkedIn’in kurucusu Reid Hoffman ve DeepMind kurucu ortağı Mustafa Süleyman tarafından kuruldu ve ilk kez Mart 2022’de halka açıldı. Haziran 2023’te Inflection, aralarında Microsoft ve Nvidia’nın da bulunduğu yatırımcıların bir yatırım turu gerçekleştireceğini duyurdu. toplam 1,3 milyar dolar ile şirketin değerlemesi 4 milyar dolara ulaştı. Yatırımın bir kısmı, 22.000 Nvidia H100 GPU’ya sahip en hızlı yapay zeka süper bilgisayarlarından birini oluşturmaya gitti.

Inflection-2 yalnızca 5.000 GPU üzerinde eğitildi ve şirket gelecekteki modelleri yeni GPU kümesinin tam kapasitesiyle eğitmeyi planlıyor. Bir sonraki yapay zeka modelinin yaklaşık on kat daha büyük olması ve yaklaşık altı ay içinde piyasaya sürülmesi bekleniyor.

Google DeepMind, daha kesin yapay zeka yanıtları için geri adım atma istemi geliştiriyor

Google DeepMind, PaLM-2L ve GPT-4 gibi büyük dil modellerinin doğruluğunu önemli ölçüde artırmayı amaçlayan “Geri Adım İstemi” adı verilen yeni bir yönlendirme yöntemini kullanıma sundu. Yöntem, yapay zekanın ilgili arka plan bilgisini almasına ve ana soruyu daha iyi çerçevelemesine olanak sağlamak için asıl görevden önce konu hakkında genel bir soru sormayı içerir. Örneğin, bir kişiye belirli bir eğitim durumu sorulduğunda geri adım atılacak soru şu olabilir: “Bu kişinin eğitim geçmişi neydi?”

Bu basit ayarlama, önceki düşünce zinciri yönlendirme yöntemiyle karşılaştırıldığında PaLM-2L ve GPT-4’ün doğruluğunda yüzde 36’ya kadar bir artışla sonuçlandı. En büyük ilerlemeler, özellikle fizik, kimya ve zamanla ilgili bilgi soruları gibi alanlarda birden fazla düşünme adımı gerektiren daha karmaşık görevlerde görüldü.

Yapay zeka, Almanya’daki vasıflı işçi sıkıntısını hafifletebilir

Yönetim danışmanlığı McKinsey & Company tarafından yapılan bir araştırma, sohbet robotları ve görüntü oluşturucular gibi üretken yapay zekanın (GenAI), Almanya’daki vasıflı işçi eksikliğini gözle görülür şekilde azaltabileceğini gösteriyor. 2004’ten bu yana açık iş pozisyonlarının sayısı 2022’de dört katına çıkarak 800.000’e yükseldi. GenAI sistemlerinin şirketlerde hızlı bir şekilde uygulanması bu eğilimi dengeleyebilir. Çalışma, GenAI’nin erken tanıtılması durumunda Almanya’nın gayri safi yurt içi hasılasının 2040 yılına kadar 585 milyar avroya veya yüzde 13’e kadar artabileceğini öngörüyor.

McKinsey’e göre Almanya’nın yapay zeka sektöründe Avrupa’da ve hatta dünya çapında lider olmak için sağlam bir temeli var. Ancak yapay zekaya yatırım eksikliği var. Federal İstatistik Ofisi tarafından yapılan bir anket bunu doğruluyor ve Alman şirketlerinin şimdiye kadar yapay zekayı nadiren kullandığını gösteriyor. Yapay zekayı kullanma konusundaki isteksizlik temel olarak bilgi eksikliğinden kaynaklanıyor, etik kaygılar ise küçük bir rol oynuyor.

ChatGPT Vikipedi’de huzursuzluğa neden oluyor

Wikipedia kurucusu Jimmy Wales, platformda makale yazmak için ChatGPT’nin kullanılmasıyla ilgili endişelerini dile getirdi. GPT-4 ile oluşturulan bir Wikipedia makalesini “korkunç” olarak nitelendirdi ve aynı zamanda yapay zeka eğitim verilerinin önemli bir kaynağı olarak da hizmet veren çevrimiçi ansiklopedide doğruluk ve tarafsızlığın önemini vurguladı.

Galler, GPT-4’ü birçok bilgiyi dışarıda bıraktığı, makul şekillerde hatalar yaptığı, kaynaklar icat ettiği ve genel olarak kaosa neden olduğu için eleştirdi. Endişelerine rağmen Galler, Vikipedi’nin daha da geliştirilmesinde yapay zekayı desteklemeye açık olmaya devam ediyor. Açık kaynak yapay zeka şirketleriyle ortaklık kurmayı ve makalelerdeki yanlışlıkları tespit eden araçları kullanmayı veya Vikipedi makalelerini çelişkiler ve bilgi boşlukları açısından kontrol etmek için yapay zekayı kullanmayı düşünüyor.

(igr)

Haberin Sonu