Kompakt AI güncellemesi: OpenAI Çerçevesi, AGI’ye yönelik adımlar, tıp, kar derinlikleri

Aramizda

Aktif Üye

1. Kompakt AI güncellemesi: OpenAI Çerçevesi, AGI’ye yönelik adımlar, tıp, kar derinlikleri

Eski bir başbakan, yapay zekanın yardımıyla hapishaneden kampanya yürütüyor ve kar derinlikleri yapay zekayla daha iyi belirlenebiliyor. Yeni AI güncellemesi bunu ve daha fazlasını sunuyor.

Reklamcılık

OpenAI, AI modellerinin risk değerlendirmesi için güvenlik konsepti geliştiriyor

OpenAI, yapay zeka modellerinin risk değerlendirmesi için sürekli bir güvenlik konsepti olarak hizmet veren bir “Hazırlık Çerçevesi” sunar. Yapay zekanın yol açtığı yıkıcı risklere ilişkin bilimsel araştırmalar şu anda yeterli değil. Bu nedenle şirket, riskleri tartmak için proaktif olarak bir çerçeve geliştirmek istiyor.

Konsept risk temelli bir yaklaşımı izliyor ve dört kategoriyi inceliyor: siber güvenlik, kimyasal, nükleer, biyolojik ve nükleer tehditler, ikna (insanları ikna etmek için yapay zeka modellerinin nasıl kullanılabileceği) ve model özerkliği (kendini geliştiren yapay zeka kavramları). OpenAI, ilgili riskleri değerlendirmek ve ayrıca gelecekte henüz bilinmeyen riskleri hesaba katmak için değerlendirme ve izleme çözümleri geliştirmeyi planlıyor.

Yüksek riskli yapay zeka modellerinin daha da geliştirilmesine izin veriliyor ancak pazara sunulmuyor; orta ve düşük riskli modeller ise kabul edilebilir. Yaklaşım, daha yüksek riskli yapay zeka modelleri için gereklilikleri de belirleyen Yapay Zeka Yasasının risk temelli yaklaşımına benzer. Ancak OpenAI’nin yaklaşımıyla ilgili olarak hangi spesifik güvenlik mekanizmalarının uygulanacağı, risk tespit edilmesi durumunda nasıl hareket edileceği gibi pek çok soru cevapsız kalıyor.

Meta Yapay Zeka Baş Bilimcisi, insanüstü yapay zekayı geliştirmeye yönelik adım adım yaklaşımı özetliyor

Meta AI Baş Bilimcisi Yann LeCun, yakın zamanda genel yapay zekaya (AGI) ulaşmak için adım adım bir süreç sundu. Bu, birkaç aşamadan oluşur: Öncelikle yapay zeka, yavru hayvanlara benzer şekilde dünyanın nasıl çalıştığını öğrenmek için dünya modelleri geliştirmelidir. Daha sonra odak noktası güvenlik korkulukları içerisinde çalışan hedefe yönelik sistemler olmalıdır. Amaç, karar almayı iyileştirmek için hiyerarşik planlamayla desteklenen, mantıksal olarak planlayabilen ve düşünebilen yapay zeka sistemleri geliştirmektir. Bir sonraki adım, makine zekasını fare veya sıçan seviyesinden daha yüksek seviyelere çıkarmaktır. Son olarak, neredeyse her alanda insanlardan daha akıllı bir yapay zeka sistemi yaratmak için çok yönlü eğitim ve ince ayar yapılması gerekiyor.

LeCun, gelişmiş yapay zeka sistemlerinin entelektüel açıdan üstün olsalar bile insan kontrolünde kalması gerektiğini vurguluyor. Bunu yaparken, insanüstü zekaya sahip sistemlerin kontrol edilebileceğinden şüphe duyan görüşlerle çelişiyor. Adım adım yaklaşımı, yapay zekanın belirli bir noktada sıçramalar ve üstel artışlarla geliştiği, dolayısıyla kontrolümüz dışında olduğu bir “Yapay Zeka yükselişi” fikrine karşı bir argüman olarak da görülebilir.

Araştırmacılar tıpta yapay zekaya açık kaynak yaklaşımı çağrısında bulunuyor

Bilim insanları, Google ve Microsoft gibi büyük teknoloji şirketlerinin sağlık hizmetlerinde üretken yapay zekanın geliştirilmesinde ve uygulanmasında hakimiyet kurabileceğine dair endişelerini dile getirdi. Nature dergisindeki bir makalede, tıp profesyonellerinin ve açık kaynaklı büyük dil modellerine (LLM’ler) sahip konsorsiyum liderliğindeki yaklaşımların şeffaflığı ve veri korumayı sağlamak için gelişmeyi yönlendirmesi gerektiğini savunuyorlar.

Sağlık hizmetlerinde üretken yapay zekadaki büyük teknoloji hakimiyeti, tıbbın kontrolünü şeffaf olmayan ticari çıkarlara bırakabilir ve hasta bakımını, mahremiyetini ve güvenliğini tehlikeye atabilir. Araştırmacılar, önceden haber verilmeden değiştirilebilecek veya sonlandırılabilecek, değerlendirilmesi zor LLM’lere güvenmenin yanı sıra önyargıların olası pekiştirilmesi gibi potansiyel sorunlara işaret ediyor.

Açık kaynaklı sağlık yüksek lisansı geliştirmek ve modellerin işbirliğine dayalı olarak değerlendirilmesini sağlamak için dünya çapında sağlık kurumları, akademik araştırmacılar, doktorlar, hastalar ve teknoloji şirketleri arasında işbirliği yapılmasını öneriyorlar.

Eski Pakistan Başbakanı, hapishaneden seçim kampanyası için yapay zekanın ürettiği sesi kullanıyor

Eski Pakistan Başbakanı Imran Khan, hapsedildiği sırada kampanya yürütmek için yapay zekayı kullandı. Khan’ın partisi PTI, “sanal bir miting” için dört dakikalık bir konuşma oluşturmak üzere AI firması ElevenLabs ile çalıştı.

Yapay zeka tarafından oluşturulan ses, Khan tarafından sağlanan metne dayanılarak onun imzasını taşıyan konuşma stiline dönüştürüldü. PTI’ye göre bu adım, Khan’ın hapiste olması nedeniyle gerekliydi. Ağustos ayında, 2018’den 2022’ye kadar olan görev süresi boyunca hediye satışından elde edilen geliri beyan etmediği için üç yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Mahkumiyetinden bu yana Khan’a karşı, sırlara ihanet ve şiddetli protestolar da dahil olmak üzere 100’den fazla suçlama yapıldı. Khan iddiaların siyasi amaçlı olduğunu düşünüyor ancak yetkililer bunu reddediyor. Sanal mitingin 4,5 milyondan fazla izleyiciye ulaştığı bildirildi.

Yapay zeka sistemi Alplerde kar derinliği ölçümünü iyileştiriyor

ETH Zürih’ten bir araştırma ekibi, Alplerdeki kar derinliğini önceki yöntemlere göre daha kesin bir şekilde belirleyen, yapay zekaya dayalı bir sistem geliştirdi. Teknoloji halihazırda iki kışta başarıyla test edildi ve kış turizmi ve hidroelektrik santrallerin işletilmesi için faydalı veriler sağlıyor.

Sistem, ESA’nın Copernicus dünya gözlem programından alınan milyonlarca uydu görüntüsü ve İsviçre’den gelen kapsamlı arazi verileri kullanılarak eğitildi. Yapay zeka, bunu sahadaki gerçek verilerle karşılaştırdıktan sonra öncelikle kaba örgülü bir kar haritası oluşturuyor. İnce ayar için WSL Kar ve Çığ Araştırma Enstitüsü’nden (SLF) alınan ayrıntılı veriler kullanılır.

Geliştirilen teknoloji, uydu görüntüleri ve daha hassas topoğrafik haritalara dayalı olarak kar derinliğinin 10 x 10 metreye kadar doğrulukla belirlenmesine olanak sağlıyor. Önceki haritaların etkin çözünürlüğü yalnızca 250 x 250 metreydi. Bu teknoloji halihazırda Outdooractive, Strava, Skitourenguru, Hüttenbuch veya swisstopo gibi yüksek çözünürlüklü kar haritaları için çeşitli uygulamalarda kullanılıyor.

Yapay zeka aslında ne kadar akıllı? Üretken yapay zekanın işimiz, boş zamanlarımız ve toplumumuz açısından ne gibi sonuçları var? Haberler’nin “Yapay Zeka Güncellemesi”nde The Decoder ile birlikte size hafta içi her gün en önemli yapay zeka gelişmelerine ilişkin güncellemeleri sunuyoruz. Cuma günleri uzmanlarla yapay zeka devriminin farklı yönlerini inceliyoruz.

(igr)

Haberin Sonu