Kompakt AI güncellemesi: OpenAI, Babbel AI, Windows Terminal Sohbeti, MetaDreamer

Aramizda

Aktif Üye

1. Kompakt AI güncellemesi: OpenAI, Babbel AI, Windows Terminal Sohbeti, MetaDreamer

Bugünlerde yapay zeka sahnesi özellikle OpenAI ve Microsoft’u çevreleyen olaylardan etkileniyor. Ancak rapor edilmeye değer başka şeyler de var; örneğin metin açıklamalarından yapay zeka destekli 3 boyutlu modelleme

Reklamcılık

OpenAI personeli yönetim kurulunu istifaya çağırdı

OpenAI yönetim kuruluna gönderilen ve sosyal medyada dolaşan açık mektupta, yapay zeka şirketinin işgücünün neredeyse tamamı yönetim kurulunun istifasını istiyor. Aksi halde toplu işten çıkarma riski var. İsyanın nedeni, kurucu ortağı Greg Brockman ile beklenmedik bir şekilde Microsoft’a katılan OpenAI’nin eski CEO’su Sam Altman’ın ihraç edilmesidir. OpenAI’nin yönetim kurulu üyesi ve kurucu ortağı Ilya Sutskever, Altman’ın feshedilmesindeki rolü nedeniyle özür diledi ve ayrıca Altman ve Brockman’ın geri dönmesini talep eden açık mektubu imzaladı.

Altman uzlaşmacı davrandı ve ekibin iyi işbirliğini vurguladı. OpenAI’nin yeni geçici CEO’su Emmett Shear, X/Twitter’da Altman’ın işten çıkarılmasıyla ilgili olayları araştırmak için bağımsız bir araştırmacı atayacağını duyurdu. Shear ayrıca yönetim ve liderlik ekibini yeniden yapılandırmayı planlıyor ve önceliğin müşteri memnuniyeti olduğunu vurguluyor. Altman’ın kovulmasına ilişkin süreç ve iletişimin kötü yönetildiğini ve çok fazla güvene mal olduğunu kabul ediyor.

OpenAI’nin Anthropic ile birleşme görüşmeleri yaptığı söyleniyor

Araştırma dergisi The Information’a konuşan bir kaynağa göre, Sam Altman’ın kovulmasının ardından OpenAI’nin yönetim kurulu, Anthropic CEO’su Dario Amodei ile iki AI şirketi arasındaki olası bir birleşmeyi tartıştı. Amaç, Amodei’yi OpenAI’nin yeni CEO’su olarak işe almaktı. Ancak Amodei bunu reddetti.

İptalin ardından yönetim kurulu, geçici CEO pozisyonunu doldurmak için GitHub CEO’su Nat Friedman ve Scale AI CEO’su Alex Wang da dahil olmak üzere diğer yöneticilere yöneldi. Sonunda bu pozisyon için eski Twitch CEO’su Emmett Shear seçildi. OpenAI’nin, bir AI start-up’ı ve OpenAI’nin az çok istemsiz bir yan ürünü olan Anthropic ile birleşme arayışında olması, OpenAI’deki devasa kaosu oldukça iyi gösteriyor.

Dil öğrenme uygulaması Babbel artık yapay zeka desteğiyle

Dil öğrenme platformu Babbel, kullanıcıların yabancı dil öğrenmesine yardımcı olmak için iki yapay zeka tabanlı özelliği uygulamasına entegre etti. “Gündelik Konuşmalar” özelliği, yapay zeka ile günlük konuşma durumlarının alıştırmasını mümkün kılıyor. Kullanıcılar önceden tanımlanmış çeşitli senaryolar arasından seçim yapabilir. Bu özellik Android ve iOS için mevcuttur ve öncelikle İngilizce veya İspanyolca öğrenen yeni başlayanlara yöneliktir. Fransızca içerik Kasım ayında eklenecektir.

İkinci işlev olan “konuşma tanıma”, kullanıcıların telaffuzunu iyileştirmeyi amaçlamaktadır. Kullanıcı mikrofona konuşur ve uygulamadan telaffuz doğruluğuna ilişkin anında bir değerlendirme alır. Yapay zeka modeli, Babbel’in ses kütüphanesindeki doğru ve yanlış telaffuz, farklı aksanlar, lehçeler ve ses tonlarını içeren milyonlarca kayıt üzerinden eğitildi. AI konuşma tanıma beş dilde mevcuttur: İngilizce, Fransızca, Almanca, İtalyanca ve İspanyolca. Android’de mevcut ve yakında iOS’a da gelecek.

Microsoft, AI chatbot’u Windows Terminaline entegre ediyor

Microsoft, yapay zeka destekli “Terminal Sohbeti” sohbet robotunu Windows Terminaline yerleştirdi. Canary sürümünün kullanıcıları işlevi etkinleştirebilir ve Windows ile doğal dilde iletişim kurabilir.

Yazılım, kendi Büyük Dil Modelini (LLM) kullanmak yerine Azure OpenAI Hizmetini kullanır. Kullanıcıların bu özelliği kullanabilmeleri için bir erişim anahtarı sağlamaları gerekir.

Terminal Sohbeti, doğal dil talimatlarından, bir fare tıklamasıyla komut istemine eklenebilecek komutlar oluşturur. Yapay zeka, Powershell’in mi yoksa Windows Terminalindeki klasik komut isteminin mi kullanıldığını dikkate alır. Bununla birlikte, benzer bir Linux komut satırı aracı olan Shell GPT’nin test edilmesi zaman zaman hatalı komutlar önerdiğinden, komutları çalıştırmadan önce dikkatli bir kontrol yapılmalıdır.

MetaDreamer: Metin açıklamalarından yapay zeka destekli 3D modelleme

MetaApp AI Research’ten ve Çin’deki çeşitli üniversitelerden araştırmacılar, metin açıklamalarına dayalı olarak hızlı bir şekilde 3D modeller oluşturmaya yönelik bir yapay zeka aracı olan MetaDreamer’ı geliştirdi. Ekip, bu araç için üretim sürecini iki ana aşamaya ayırdı: İlk olarak MetaDreamer, tüm açılardan doğru temsili sağlamak için 3 boyutlu nesneyi şekillendiriyor ve ardından gerçekçi bir görünüm için doku aşamasında ayrıntılar ve dokular ekliyor. Bu yaklaşımın amacı, 3 boyutlu modeller oluştururken farklı perspektiflerden tutarsızlıklar ve yavaş işlem süreleri gibi yaygın sorunları aşmaktır.

Yapay zeka aslında ne kadar akıllı? Üretken yapay zekanın işimiz, boş zamanlarımız ve toplumumuz açısından ne gibi sonuçları var? Haberler’nin “Yapay Zeka Güncellemesi”nde The Decoder ile birlikte size hafta içi her gün en önemli yapay zeka gelişmelerine ilişkin güncellemeleri sunuyoruz. Cuma günleri uzmanlarla yapay zeka devriminin farklı yönlerini inceliyoruz.

Testlerde MetaDreamer, metin açıklamalı modellerin hızı, kalitesi ve tutarlılığı açısından diğer metinden 3D’ye dönüştürme yöntemlerine (Google’ın Dreamfusion ve Nvidia’nın Magic3D’si gibi) göre daha iyi sonuçlar verdi. Araç aynı zamanda 3D modellerin kalitesini ölçmek için kullanılan bir standart olan T3Bench kriterlerinde de en yüksek puanı elde etti. Ancak MetaDreamer, örneğin birden fazla nesne içeren sahneler oluştururken zayıflıklar gösterir. Araştırmacılar, nesnelerin 3 boyutlu alanda nasıl etkileşime girdiğine ilişkin modeli daha iyi anlayarak bu sorunu çözmeyi planlıyor.

3D için üretken yapay zeka, film yapımında, oyun endüstrisinde veya ürün tasarımında süreçleri önemli ölçüde hızlandırma potansiyeline sahiptir. Google ve Nvidia’nın yanı sıra Midjourney ve OpenAI de bu tür sistemler üzerinde çalışıyor. Şu anda ücretsiz alfa testinde olan ilk ticari teklif, Luma AI Genie ile birlikte sunuluyor.

(igr)

Haberin Sonu