Kompakt AI güncellemesi: G-Assist, Stabil Difüzyon 3, veri minimizasyonu, yürüyüş

Aramizda

Aktif Üye

1. Kompakt AI güncellemesi: G-Assist, Stabil Difüzyon 3, veri minimizasyonu, yürüyüş

Nvidia oyun için AI asistanlarını gösteriyor

Reklamcılık

Nvidia, oyuncular için “Project G-Assist” adı verilen yeni bir AI asistanını tanıttı. Chatbot'a oyun içi bir arayüz üzerinden ulaşılabilir ve performans ölçümlerine erişim imkanı vardır. Performansla ilgili soruları yanıtlayabilir ve oyun performansını optimize etmek veya belirli bir FPS sayısını hedeflemek için grafik seçenekleri veya GPU hız aşırtma gibi ayarları doğrudan değiştirebilir. Ayrıca yanlış yapılandırmaların belirlenmesine de yardımcı olmalıdır.

Ayrıca asistan, geliştiricilerin ilgili bilgi veri tabanını oluşturması koşuluyla oyunun kendisi hakkında da yardım sağlayabilir. Görüntü tanımayı kullanarak ekrandaki nesneleri tanımlıyor ve Ark'ta bir dinozorun nasıl evcilleştirileceği veya yeni başlayanlar için hangi silahların uygun olduğu gibi belirli ipuçları veriyor. Nvidia, Project G-Assist'i geleceğe bir bakış olarak tanımlıyor ancak kesin çıkış tarihi henüz bilinmiyor.

Stabil Difüzyon 3 12 Haziran'da çıkıyor

Stability AI, 12 Haziran'da Hugging Face'te “Stable Diffusion 3 Medium”un zayıflatılmış versiyonu için ağırlıkların yayınlanacağını duyurdu. 2 milyar parametreye sahip bu modelin, GPU'lar veya AMD'nin yeni Ryzen 300 AI CPU'ları gibi ilgili AI donanımına sahip bilgisayarlarda yerel olarak çalışması amaçlanıyor. Öncekilerle karşılaştırıldığında SD3 Medium, eller ve yüzler için daha iyi fotogerçekçiliğin yanı sıra gelişmiş tipografi vaat ediyor.

Ancak Stabilite Yapay Zekası şimdilik 8 milyar parametreli SD3 modelini geri tutuyor. Start-up'ın yüksek kayıplar yaşadığı bildirildiğinden, bunun finansal nedenleri de olabilir. Daha büyük SD3 modelleri bir API aracılığıyla ücret karşılığında mevcuttur.

ChatGPT & Co.: AB veri koruma görevlisi veri minimizasyonunu savunuyor

AB veri koruma komiseri Wojciech Wiewiórowski, AB yönetiminde üretken yapay zeka ve kişisel verilerin kullanımına ilişkin yönergeler yayınladı. Bunlarda, GDPR'nin veri minimizasyonu ilkesinin hiçbir şekilde geçerliliğini yitirmediğini vurguluyor. İşlenen veri miktarı gerekli olanla sınırlı olmalıdır. Bunun yerine, iyi sonuçlar için yüksek kaliteli, yapılandırılmış veri kümeleri çok önemlidir.

Ayrıca kişisel bilgilerin yapay zeka tarafından işlenmesi yasal bir temele dayanmalıdır. Etki değerlendirmesinin yanı sıra etkilenenlerin profil oluşturma ve otomatik kararlara ilişkin bilgileri de gereklidir. AB kurumları ayrıca yapay zeka sistemlerini “halüsinasyonlar” ve ayrımcılık açısından sürekli olarak kontrol etmelidir. Wiewiórowski, yönergelerle yapay zeka sektörünün veri korumanın gevşetilmesine yönelik taleplerine karşı çıkıyor.

Kişisel tanıtım uzmanı servisi Haberler KI PRO

Araştırma şunu gösteriyor: Yapay zeka performansı için yüksek kaliteli eğitim verileri çok önemli

Hugging Face'teki araştırmacılar, FineWeb web veri kümesinden yüksek kaliteli öğrenme içeriğini filtreleyen “FineWeb-Edu” adlı yeni bir veri kümesi oluşturdu. Yalnızca 1'den 5'e kadar bir ölçekte eğitim değeri en az 3 olan metin verileri dahil edildi. Bu, veri kümesini 15'ten 1,3 trilyon token'a düşürdü.

FineWeb-Edu üzerinde eğitilen dil modelleri, özellikle bilgi gerektiren görevlerde, filtrelenmemiş web verilerini kullanan modellerden önemli ölçüde daha iyi performans gösterdi.

Yapay zeka aslında ne kadar akıllı? Üretken yapay zekanın işimiz, boş zamanlarımız ve toplumumuz açısından ne gibi sonuçları var? Haberler'nin “Yapay Zeka Güncellemesi”nde The Decoder ile birlikte en önemli yapay zeka gelişmelerine ilişkin günlük güncellemeleri sizlerle buluşturuyoruz. Cuma günleri uzmanlarla yapay zeka devriminin farklı yönlerine ışık tutuyoruz.

Microsoft, İsveç'te yapay zeka altyapısına milyar dolarlık yatırım planlıyor

Microsoft, İsveç'teki bulut ve yapay zeka altyapısını genişletmek için önümüzdeki iki yıl içinde 3 milyar euro yatırım yapmayı planlıyor. Mevcut veri merkezlerinde AI eğitimi için 20.000 son teknoloji GPU kullanılacak. Microsoft, Nvidia, AMD ve kendi yarı iletkenlerinin çiplerini kullanacak.

Şirket ayrıca önümüzdeki üç yıl içinde İsveç'te 250.000 kişiye yapay zeka becerileri konusunda eğitim vermeyi planlıyor. Bu, toplam nüfusun yüzde 2,4'üne tekabül ediyor. Odak noktası, öğrenciler için teknik eğitim ve vasıflı işçiler için yeniden eğitim ve ileri eğitimdir. Microsoft Başkanı Brad Smith'e göre amaç, İskandinav bölgesinde yapay zekanın kullanılabilirliğini ve tanıtımını hızlandırmak. İsveç Başbakanı Ulf Kristersson bunu İsveç'in büyümesinin ve rekabet gücünün güçlendirilmesine bir katkı olarak görüyor.

AI drone kayıp yürüyüşçülerin yerini tespit edebilir

Glasgow Üniversitesi'ndeki araştırmacılar, engebeli arazide kayıp yürüyüşçüleri takip edebilen yapay zekaya sahip bir drone geliştirdi. Bunu yapmak için nehirler, yollar ve dağlar gibi coğrafi verileri, kaybolan yürüyüşçülerin kullandığı tipik rotalar ve başarılı aramalar hakkındaki bilgilerle birleştirdiler. Yaş, grup büyüklüğü ve ulaşım araçları da dikkate alındı.

Yapay zeka, bu verileri kullanarak, kaybolan bir kişinin izleyeceği en muhtemel rotaları tahmin etmek için derin takviyeli öğrenmeyi kullanarak kendini eğitti. Testte drone, bu yöntemi kullanarak kayıp kişilerin yüzde 19'unu bulmayı başardı; bu, bir alan üzerinde sistematik olarak uçmak gibi geleneksel arama yöntemlerine kıyasla önemli ölçüde daha fazlaydı. Araştırmacılar sistemi daha fazla veriyle geliştirmek istiyor. Kayıp insanları daha hızlı bularak hayat kurtarabileceğini umuyorlar.

Sony Pictures, üretken yapay zekayla film yapımında maliyetleri düşürmek istiyor

Sony Pictures CEO'su Tony Vinciquerra, film ve dizileri “daha verimli” üretmek için üretken yapay zekayı kullanmak istediğini duyurdu. Amaç, yapay zekaya üretim sürecinde önemli bir rol vererek üretim maliyetlerini azaltmaktır. Alphabet, Meta ve OpenAI gibi diğer teknoloji devleri de yapay zeka video oluşturucularıyla Hollywood'a kur yapıyor.

Stüdyolar teknolojinin olanaklarıyla ilgileniyor ancak aynı zamanda yapay zeka modellerini eğitmek için gerekli olan içerikleri üzerindeki kontrolü de ellerinde tutmak istiyor. Aktör ve yönetmen Tyler Perry yakın zamanda yapay zeka kaynaklı iş kayıpları endişesi nedeniyle büyük bir stüdyo yatırımını durdurdu. Bu işleri koruyacak düzenlemeler yapılması çağrısında bulunuyor.

Kişisel tanıtım uzmanı servisi Haberler KI PRO

(igr)

Haberin Sonu