Kısaca bilgilendirildi: Eğitim dönemi, Tempo 30, rejim eleştirisi, Airbus DragonFly

Aramizda

Aktif Üye

1. Kısaca bilgilendirildi: Eğitim dönemi, Tempo 30, rejim eleştirisi, Airbus DragonFly

Nitelikli işçi sıkıntısına karşı eğitim süresi

Almanya’daki vasıflı işçi eksikliği göz önüne alındığında, çalışanlar gelecekte kariyerleri boyunca ücretli eğitime katılabilmelidir. Federal Çalışma Bakanı Hubertus Heil’e göre, bunun Avusturya modeline dayanması gerekiyor. Orada çalışanlar, eğitim veya ileri eğitim için en fazla bir yıl kariyer molası verebilir veya iki yıla kadar yarı zamanlı eğitim alabilirler. Gelecekte, çalışanlar ve işverenler önceden kararlaştırmışsa, bu Almanya’da da mümkün olacaktır. Geçim, Federal İş Kurumu fonları tarafından, işsizlik parası düzeyinde, yani bekarlar için yüzde 60, çocuklu yüzde 67 ile sağlanmaktadır.

Önerilen Haber Amaçlı İçerik

Harici içerik, izninizle buraya yüklenecektir.

Harici içeriği şimdi yükle

Leipzig’de Tempo 30

Leipzig’de, 30 km/s’lik standart bir şehir içi hızın etkilerini belirlemek için geniş çaplı bir test yapılıyor. Test, “trafik açısından çok karmaşık bir proje olduğu için henüz hazırlık aşamasında”. Bunu yapmak için trafik ışıkları ve otobüs ve tramvay planları dikkate alınmalıdır. Taraftarlar, kaza riskinin azaldığını vaat ediyor. Ek olarak, Federal Çevre Ajansı tarafından yapılan bir araştırma, Tempo 30’un nüfus için “muazzam bir gürültü azaltma” ile sonuçlanacağını göstermiştir. Sanayi ve Ticaret Odası’ndan Leipzig’deki planlara yönelik sert eleştiriler geldi. Düşen ortalama hız ile zanaatkarlar arabada daha uzun süre kalır ve müşteriyle daha sonra birlikte olur.

Hafta içi haber podcast’imiz günün en önemli haberlerini 2 dakikaya sıkıştırılmış olarak sunar. Amazon Alexa veya Google Asistan gibi dil asistanlarını kullanan herkes oradaki haberleri de duyabilir veya görebilir. Beceriyi Alexa ile etkinleştirmeniz veya Google Asistan’a “Play Haberler Top” demeniz yeterlidir.

Rejim eleştirmeni ölüm cezasıyla karşı karşıya

Suudi Arabistan’da tanınmış bir hukuk profesörü, diğer şeylerin yanı sıra, “Twitter hesabına sahip olmak” ve WhatsApp ve Telegram aracılığıyla krallık hakkında “düşmanca” haberler yaymak nedeniyle ölüm cezasıyla karşı karşıya. Bu, İngiliz gazetesi “The Guardian” tarafından Awad Al-Qarni aleyhindeki iddianameye atıfta bulunularak bildirildi. Gazete, sanık avukatının o zamandan beri İngiltere’ye kaçan oğlunun mahkeme belgelerini aldı. Awad Al-Qarni, Twitter hesabını her fırsatta fikrini ifade etmek için kullandığını “itiraf etti”. İddianamede idam cezası istenmesine rağmen mahkeme henüz bir karar vermedi.

Airbus otonom inişi test ediyor

Otopilotlar uzun zamandır uçaklarda yaygın bir şekilde kullanılıyor. Ancak şimdiye kadar, genellikle yalnızca insan pilotu rahatlatmak ve rotada kalmak için kullanıldılar. Airbus şimdi teknolojiyi iyileştirmek istiyor ve acil durumlarda bir insan pilot olmadan yakındaki bir havaalanını otonom olarak seçebilen, bir inişi yönetebilen ve aynı zamanda bir yolcu uçağını iniş desteği kullanarak yerde güvenli bir şekilde kapıya getirebilen bir sistem olan DragonFly’ı sundu.

(igr)

Haberin Sonu