İçli Köfte (Elazığ İçi Dışı Etli İçli Köfte)

Aslıhan2312

Co-Admin
İçli Köfte (Elazığ İçi Dışı Etli İçli Köfte) Tanımı İçin Malzemeler

İçi için:

• 500 gram yağlı kıyma
  • 3 orta uzunluk soğan
  • 2 yemek kaşığı salça
  • 1 küçük çay bardağı pirinç
  • Yarım su bardağı iri çekilmiş ceviz
  • Karabiber, pulbiber, tuz
  • 1 paket margarin ( katıyağ )
  • Maydanoz
Dışı için:

• 750 gram yağsız kıyma
  • 600 gram bulgur
  • 1 adet yumurta
  • 1 su bardağı irmik (ben Elazığ da yarma dediğimizden kullandım fotoğraflarda paylaştım)
  • Kırmızı toz biber
Sosu için:

• 1 yemek kaşığı dolusu karışık salça
  • Bir ölçü yağ
  • Su
İçli Köfte (Elazığ İçi Dışı Etli İçli Köfte) Tanımı Nasıl Yapılır?

Not EkleTarifi Yazdır

1. İçli köftemizi içini hazırlayarak başlıyoruz.
  2. Kıymayı bir tavaya alıp kavurmaya başlıyoruz başka bir yerde pirinçimizin üzerine gelecek kadar su ekleyip haşlanmaya bakıyoruz.
  3. Kıymamıza katı yağımızı da ekleyip eritiyoruz, ince kıldığımız soğanları da katıp kavuruyoruz.
  4. Ardından salçayı, baharatları, cevizi ekleyip kavurup ve en sonda maydanozu ekleyip kapatıyoruz.
  5. İçi ne kadar yağlı olursa o kadar lezzetli olur ocağı kapatınca yağı bol bol görünmeli.
  6. Şimdi dışını hazırlayalım. Yoğuracağımız kaba ( ben çiğköfte leğeninde yapıyorum ) bütün dış gerecimizi koyup elimizi yanımıza aldığımız bir ölçü suya batıra batıra yoğuruyoruz.
  7. Macun kıvamında olunca içlerimizi de yanımıza alıyoruz hamurdan bir modül alıp elimizi yavaşça ıslatarak açıyoruz ortasından bir tane koyup güzelce kapayım yalvarıyoruz .
  8. Tepsiye üst üste gelmeyecek biçimde sıralıyoruz.
  9. Hepsi bitince tencereye yağımızı salçamızı alıyoruz kavurup sıcak suyumuzu ekliyoruz tuzu da ekleyip uygunca kaynatıyoruz.
  10. Köftelerimizi tek sıra olacak biçimde suyun içine yavaşça bırakıyoruz.
  11. Ocak tam açık bir biçimde 10 dk. Kaynatıyoruz.
  12. Köfteler bitine kadar tıpkı süreci yapıyoruz.
  13. Güzel bir salata ile servis ediyoruz. Afiyet olsun.
Not: ben içli köftenin içini daha önce hazırlayıp soğuduktan daha sonra bir köfte içine sığacak büyüklükte yuvarlak yapıp evvel bir tepsi ortasında bir birinden başka biçimde dondurup daha sonra saklama kabına alıp yine dondurucuya kaldırıyorum. bu biçimdece ne vakit yapmak istesem elimin altında hazır pratik oluyor.

İçli Köfte (Elazığ İçi Dışı Etli İçli Köfte) Tanımı Fotoğraflı Yapılışı