HGS Bakiye Öğrenme Nasıl Yapılır?

ahmetbeyler

Yeni Üye
Otoyollar, köprüler yahut tüneller, seyahatlerimizde vakit zaman ömrümüzü kurtaran bir hal alıyor. Lakin olağan olarak bu yolları kullanabilmek için aşikâr bir ölçü fiyat ödemek zorundayız. Zira bu yollar, sıklıkla olağan D100 karayollarına bakılırsa daha yüksek sürat limitlerine, daha geniş yollara, daha kusursuz asfaltlara sahip oluyorlar. Bu yolları rahatlıkla kullanabilmek için, gişelerden duraksamadan geçmenizi sağlayan HGS (Hızlı Geçiş Sistemi) kartına sahip olmanız ve içerisinde bakiye yüklü olması gerekiyor. Şayet yakın vakitte bir otoyola giriş yapmak, fiyatlı köprülerden geçmek istiyorsanız, sizler için HGS bakiye öğrenme rehberini hazırladık. Bu sayede süratli ve kolaylıkla Süratli Geçiş Sistemi kartınızın bakiyesini öğrenebilir, seyahate çıkabilirsiniz.

HGS sistemi ülkemizde yıllardır kullanılmaya devam ediliyor. Süratli Geçiş Sistemi’ndilk evvel, ülkemizde OGS (Otomatik Geçiş Sistemi) yaygın olarak kullanılıyordu. Emsal nazaranvlere sahip olmaları ile birlikte, HGS daha önce kullanılan KGS sisteminin yerine geldi. Zira KGS sisteminin yaygın olarak kullanıldığı devirlerde gişelerde pek uzun kuyruklar meydana geliyor, kullanıcılar gitmek istedikleri yere fazlaca daha gecikerek gidebiliyorlardı. Fakat HGS sistemi daha sonrasında bu sorun ortadan kalktı ve araba şoförleri basitçe gişelerden geçebiliyor. Dilerseniz lafı hiç uzatmadan, HGS bakiye öğrenme rehberimize geçelim.

ilk vakit içinderda, HGS nedir?

HGS yahut uzun adıyla Süratli Geçiş Sistemi, arabaların otoyol yahut köprü fiyatlarını süratli bir biçimde ödeyerek, hiç beklemeden seyahatlerine devam edebilmesini sağlayan bir geçiş sistemidir. Örneğin İstanbul’dan, İzmir’e seyahat edeceğinizi düşünün. Seyahat sürenizi önemli manada düşüren Osmangazi Köprüsünü kullanmak istiyorsunuz. Aracınızda bulunan HGS etiketi yardımıyla, Osmangazi Köprüsü’nün gişelerinden hiç durmadan süratli ve kolay bir biçimde geçebiliyorsunuz.

HGS bakiye öğrenme nasıl yapılır?

• Adım #1: HGS’nin web sitesine gidin
  • Adım #2: Müşteri Hizmetleri Giriş butonuna tıklayın
  • Adım #3: HGS hesabınıza giriş yapın
  • Adım #4: PttBank bilgilerina ilerleyin
  • Adım #5: Hesap bakiyenizi, geçişlerinizi ve ihlallerinizi görüntüleyebilirsiniz
Adım #1: HGS’nin web sitesine gidin

ilk vakit içinderda PTT’ye bağlı HGS web sitesine giriş yapmanız gerekiyor. Bu site üzerinden HGS etiketinizin bakiyesini öğrenebilir, geçişlerinizi ve ihlalli geçişlerinizi sorgulayabilir, birkaç dakika içerisinde hesabınıza bakiye yükleyebilirsiniz. tıpkı vakitte, HGS sistemi hakkında kısa bilgilendirmeleri okuyarak, sistem hakkında daha da ayrıntılı bilgilere erişebilirsiniz.

Adım #2: Müşteri Hizmetleri Giriş butonuna tıklayın

Ana sayfanın sağ üst kısmında bulunan Müşteri Hizmetleri Giriş butonuna tıklayın. Buradan hesabınıza giriş yapabilir, yeni bir HGS hesabı oluşturabilir yahut ayrıntılarını unuttuğunuz hesabınıza erişmek için güvenlik adımlarını uygulayabilirsiniz. birebir vakitte, E-Devlet yönlendirmelerinden yararlanarak kolay bir biçimde HGS bakiyenizi öğrenebilirsiniz. HGS bakiyesini öğrenmek istediğiniz araba şayet sizin üzerinize kayıtlı ise, E-Devlet seçeneğini tercih ederek epeyce daha süratli süreç yapabilirsiniz.

Adım #3: HGS hesabınıza giriş yapın

HGS bakiyenizi öğrenebilmek için kesinlikle bir HGS hesabınız olması gerekiyor. Aksi takdirde, üzerinize kayıtlı olmayan HGS etiketlerinin bakiyelerini öğrenemezsiniz. Şayet bir HGS hesabına sahip değilseniz, sadece hesabınıza bakiye yükleyebilirsiniz. Bakiyenizi öğrenmek için birinci vakit içinderda bir adet HGS hesabı oluşturmanız ve sonrasındasındasında o hesabı kullanmanız gerekiyor. HGS hesabınızı oluşturduktan daha sonra, e-postanıza gelen aktivasyon postasını onaylayın. Aksi takdirde HGS etiketlerinizi direkt olarak görüntüleyemeyebilirsiniz. Şayet HGS hesabı oluşturmak istemiyorsanız, mevcut E-Devlet hesabınızı kullanarakta HGS bakiyenizi görüntüleyebilirsiniz.

E-Devlet üzerinden etiket görüntülemek istiyorsanız, etiketini sorgulamak istediğiniz arabanın sizin üzerinize olması gerekmektedir. Aksi takdirde diğerine ilişkin bir etiketi, kendi e-devlet hesabınız üzerinden ne yazık ki görüntüleyemezsiniz.

Adım #4: PttBank bilgilerina ilerleyin

Hesabınıza giriş yaptıktan daha sonra karşınıza PTT Bank seçeneği gelecek. Şayet daha evvel banka hesabınızdan otomatik ödeme talimatı verdiyseniz, PTTBank’ın altında bulunan banka seçeneğini de kullanabilirsiniz. Lakin en gerçek seçenek, PttBank seçeneği. Bu seçenek, hesap bakiyenizi görüntüleyebilmeniz için son seçenek olmakla birlikte, PttBank hesap bilgilerina ilerlediğinizde direkt olarak karşınıza ayrıntılar çıkacaktır.

Adım #5: Hesap bakiyenizi, geçişlerinizi ve ihlallerinizi görüntüleyebilirsiniz

Direkt olarak karşınıza HGS bilgilerinız çıkacaktır. Bu sekme üzerinden HGS bakiyenizi rahatlıkla görüntüleyebilir, son geçişlerinizi denetim edebilir ve HGS etiketinize fiyat ekleyebilirsiniz. birebir vakitte son eklediğiniz bakiyeleri de çarçabuk görüntüleyebilirsiniz.

HGS bakiye öğrenme süreçlerini üstteki adımları takip ederek çarçabuk yapabilirsiniz. Üstteki adımları uygularken dikkat etmeniz gereken en değerli ayrıntı, bir HGS hesabına sahip olmanız gerekiyor olması. Zira T.C kimlik numaranızla bir HGS hesabı oluşturmadan, mevcut HGS etiketinizin bilgilerina erişemezsiniz. HGS hesabınız ve HGS etiketiniz tıpkı T.C kimlik numarasına kayıtlı olduğu için, hesabınızı oluşturup, aktive ettikten daha sonra direkt olarak HGS etiketinizin bilgilerina ulaşabilirsiniz. Sizler HGS bakiye öğrenme süreci için hangi adımları uyguluyorsunuz? Yorumlarda bizlerle paylaşmayı unutmayın.