Göztepe-Altay maçındaki 18 sanığa tahliye sonucu

Bardakci

Yeni Üye
Spor Toto 1. Lig’in 15. haftasında Göztepe ile Altay içindeki maçın tatil edilmesiyle sonuçlanan olaylarda tribüne fişek atılarak taraftarın faydalanmasına niye olduğu teziyle tutuklanan 19 sanıktan 18’i isimli denetim koşuluyla tahliye edildi.
İzmir Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan 4’ü tutuksuz 23 sanık hakkındaki iddianameyi kabul eden İzmir 3. Ağır Ceza Mahkemesi, tutuklu sanıkların durumlarını kıymetlendirdi.
Mahkeme, tribünden fişeği atarak Mehmet Çakır’ın faydalanmasına niye olduğu savıyla hakkında “kasten öldürmeye teşebbüs”, “tehlike arz edebilecek aletleri spor alanlarına sokmak ve kullanarak karşılaşma nizamını bozmak” ve “genel güvenliğin taammüden tehlikeye sokulması” hatalarını işlediği argümanıyla mahpusu istenen F.E’nin tutukluluğunun devamına karar verdi.
“Kasten öldürmeye teşebbüs cürmüne yardım”, “tehlike arz edebilecek aletleri spor alanlarına sokmak” ve “tehlike arz edebilecek aletleri spor alanlarında kullanarak karşılaşma nizamını bozmak” kabahatlerinden cezalandırılmaları talep edilen 18 sanık ise mahkemece isimli denetim şartıla tahliye edildi.
Olay
Gürsel Aksel Stadı’nda 27 Kasım 2022’dekki karşılaşmada Altay taraftarları, 20. dakikada Göztepe seyircilerinin olduğu kısma yanıcı husus fırlatmış ve bir taraftar yaralanmıştı. Karşılaşmanın 22. dakikada durdurulmasının akabinde Göztepe taraftarı Mehmet Nihat A, eline geçirdiği korner bayrak direğiyle Altay kalecisi Ozan Evrim Özenç’e saldırmıştı.
Olaylar kararı hakemin isteğiyle futbolcular soyunma odasına gitmiş, yaklaşık 25 dakika beklemenin akabinde karşılaşma tatil edilmişti.
Mehmet Nihat A. “kasten öldürmeye teşebbüs” ve “Sporda Şiddet ve Düzensizliğin Önlenmesine Dair Kanun’a muhalefet” kabahatlerinden tutuklanmıştı. Tribüne fişek atılarak bir kişinin faydalanmasına ait soruşturmada ise gözaltına alınan 23 bireyden 19’u tutuklanmıştı.
İzmir Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede, sanık F.E’nin işaret fişeğinin binlerce kişinin bulunduğu Göztepe tribünlerine gerçek gaye gözetip ateşleyerek ‘kasten öldürmeye teşebbüs’, ‘tehlike arz edebilecek aletleri spor alanlarına sokmak ve kullanarak karşılaşma nizamını bozmak’, ‘genel güvenliğin taammüden tehlikeye sokulması’ hatalarından mahpusu istenmişti.
Diğer sanıkların da “kasten öldürmeye teşebbüs kabahatine yardım”, “tehlike arz edebilecek aletleri spor alanlarına sokmak”, “tehlike arz edebilecek aletleri spor alanlarında kullanarak karşılaşma tertibini bozmak” ve “genel güvenliğin taammüden tehlikeye sokulması” cürümlerinden cezalandırılmaları talep edilmişti