Fırında Bütün Tavuk

Aslıhan2312

Co-Admin
Fırında Bütün Tavuk Tanımı İçin Malzemeler

• 1 adet bütün tavuk
  • 3 adet patates
  • 2 adet havuç
  • 1 adet soğan
Sosu için

• 1 yemek kaşığı biber salçası
  • 1 yemek kaşığı domates salçası
  • 3 yemek kaşığı yoğurt
  • Toz pul biber
  • Kekik
  • Az karabiber
  • Tavuk çeşnisi baharat
  • Sıvı zeytin yağı
  • Tuz
Fırında Bütün Tavuk Tanımı Nasıl Yapılır?

Not EkleTarifi Yazdır

1. Öncelikle tavuğun sosunu hazırlıyoruz.Salçaları yoğurdu yağını ve baharatları harmanlayalım. Zevkinize göre baharat ekleyebilir yada çıkartabilirsiniz.
  2. daha sonrasında tavuğun kuyruk ve kanat uç kısımlarını keserek atalım.
  3. Daha kolay pişmesi için göğüs kısmından yaralım ve butlarıyla bir arada büsbütün açalım.
  4. Hazırladığımız sosa buluyalım her yerini güzelce sosladıktan daha sonra 2 saat ağzı kapalı biçimde buzdolabında dinlendirelim.
  5. O sırada sebzelerimizi doğrayabiliriz. Ben patatesleri ve soğanı 4e böldüm.
  6. Dinlenmiş tavuğumuzu güzelce açarak fırın tepsimizin ortasına yerleştirelim.
  7. daha sonra kabın tabanında kalan sosa hazırladığımız zerzevatları atıp karıştıralım ve bu zerzevatları tavuğun etrafına dizelim. Siz zevkinize bakılırsa sebzelerin sayını azaltabilir yada çoğaltabilirsiniz.
  8. 1 su bardağı suyu tepsinin tabanına dökelim ve tereyağından küçük kesimler alarak tavuğun üzerine yerleştirelim.
  9. Üzerini folyoyla kapladığımız tavuğu bu türlü evvelde ısıttığımız 190 derece fırında 1 saat pişirdikten daha sonra folyoyu alalım ve tavuğu orta ara çevirerek büsbütün kızarana kadar pişirelim.
Resimlerde tavuğun uygun piştiğini ve kemiklerinden ne kadar kolay ayrıldığını görmeniz için dağıttım.Şimdiden afiyet olsun
☺
.

Fırında Bütün Tavuk Tanımı Fotoğraflı Yapılışı