“Ferien Sparrow”: Polis dolandırıcı sitelerin işletmecilerini arıyor

Aramizda

Aktif Üye
Bielefeld polisi “Ferien Spatz eV” derneğinin internet sitesine el koydu ve halktan arama konusunda yardım istedi. Dernek, internet sitesinde iddia edildiği gibi çocuklara yönelik tatil etkinlikleri sağlayıcısı değildir; Daha doğrusu sitenin çocuk istismarına hazırlık amaçlı hizmet verdiğine dair şüpheler var.

Reklamcılık

Bielefeld kriminal polisinin 17 Alman eyaletinin gençlik yardım dairesine yazdığı bir mektupta, web sitesinin sahte, içerik ve aktörlerin ise uydurma olduğunu bildirdi. Çevrimiçi olarak yapılan bir çekte görüldüğü üzere, “Ferien Spatz eV” olduğu iddia edilen operatör, derneğin kayıtlarında yer almıyor. Polise göre, Bochum Gençlik Sosyal Yardım Bürosu, Haberler Online'ın araştırmasına göre en az 2022'den bu yana kayıtlı olan web sitesi hakkındaki şüphelerini dile getirdi.

Arama çağrısıyla birlikte “ferien-spatz.de” web sitesinin ekran görüntüsü

Polis, “Ferien Spatz eV” olduğu iddia edilen kişinin internet sitesine el koydu ve halktan yardım istiyor.

(Resim: Haberler çevrimiçi / cku)

El konulan alan adı için şimdi bir yardım çağrısı var: “Ferien Spatz” ile temas kuran, hatta iddia edilen tatil kamplarının teklifinden yararlanan herkesin aşağıdaki iletişim adresleriyle iletişime geçmesi gerekiyor:

“Spatz” soruşturma komisyonuna rapor verin.

Meşru teklifler dolandırıcılığa maruz kalıyor

Özellikle hain: Essen şehri, “Ferienspatz” adı altında, okul tatillerinde yapacak bir şeyler arayan çocuklar ve gençler için de fırsatlar sunuyor. Şehrin gençlik yardım dairesi basın sözcüsü Stefanie Kutschka, bunun bir işbirliği olmadığı sorulduğunda internette yanıt verdiğini doğruladı. Aksine, şüpheli dolandırıcılar Essen girişiminin popülaritesinden faydalanan bedavacılardı. Kutschka, olay karşısında şok olduklarını söyledi.

Çocuklar internette ama çoğu zaman güvende değiller

Küresel Siber Güvenlik Forumu'nun yakın tarihli bir raporuna göre, dünya çapında çocukların yüzde 72'si dijital tehdide maruz kalıyor. Araştırma, on iki yaşındaki çocukların yüzde 93'ünün halihazırda çevrimiçi tacize uğradığını ortaya çıkardı. Interpol ayrıca geçtiğimiz günlerde Davos Dünya Ekonomik Forumu'nda metaevrendeki yeni suç türleri konusunda uyardı; burada tımarlama, yani çocukları ve gençleri hedef alarak takip etme, tehlike oluşturmaya devam ediyor.

Çocuklarını korumak ve onları internetin tehlikelerine hazırlamak isteyen ebeveynler bu görevi okula devretmemelidir. Bunun yerine “İnternette Çocuklar Güvenli” rehberi gibi bilgilendirme önerileri aile konseyi tarafından evde mutfak masasında birlikte çalışılmalıdır.

(cku)

Haberin Sonu