Dijital engelleri yıkmak: Kolay Okuma yardımcı oluyor ve yardım istiyor

Aramizda

Aktif Üye
Web sitelerini engelsiz hale getirmek için kaynak koduna sabitlenen ve bu nedenle sağlayıcı tarafından desteklenmesi gereken katmanlar vardır. Kolay Okuma biraz farklı bir yaklaşım benimsiyor. TU Dortmund’da oluşturulan proje, web sitelerini kullanıcıların bireysel ihtiyaçlarına göre uyarlamayı amaçlayan bir çerçevedir. Bu, sağlayıcının engelsiz araçlar sağlayıp sağlamadığına bakılmaksızın, ziyaret edilen tüm web sitelerinin aynı biçimde görüntülenebileceği anlamına gelir.

Reklamcılık

Kolay okuma araçları arasında kontrast ayarları, yazı tipi boyutu değişiklikleri, okuma yardımcıları, sembol ve kelime arama seçeneklerinin yanı sıra anlaşılması zor dil için kelime açıklamaları ve daha fazlası bulunur. Çerçeve herhangi bir HTML tabanlı sayfada kullanılabilir, ancak yalnızca bu sayfalarda. Easy Reading engelli insanlara yardım etmek istiyor. Bunlar yalnızca ileri derecede engelli kişiler değil, aynı zamanda daha az görüşe sahip olan yaşlı insanlar veya kolay dile güvenen mülteciler gibi farklı bir anadili olan kişilerdir.

Easy Reading uluslararası bir araştırma projesinde oluşturuldu. Bilişsel bozukluğu olan kişiler hem geliştirme hem de test süreçlerine dahil edildi. Proje şu anda Federal Eğitim ve Araştırma Bakanlığı tarafından finanse edilmektedir. Bu fon gelecek yıla kadar devam edecek. Ancak çerçeveyi uzun vadeli olarak sunabilmek için uzun vadeli bir ortağa da ihtiyaç vardır. Bu nedenle ekip, itirazda da belirtildiği gibi hem finansal hem de teknolojik olabilecek destek arıyor. Örneğin, “çerçevenin bakımı ve yazılımın güncellenmesi” ile ilgilidir ve sunucuların maliyetlerinin de karşılanması gerekir. Tüm gereksinimler ve ihtiyaçlar, ekiple nasıl iletişime geçileceğine dair bilgilerin de yer aldığı bir kataloğa kaydedilir.

TU Dortmund’dan proje yöneticisi Bastian Pelka, “Easy Reading bir prototip, bu yüzden onu kullanırken sorunlar ortaya çıkabilir” diyor. Kolay Okuma yalnızca HTML tabanlı web sitelerinde çalışır. Bu nedenle, bir web sitesinin mevcut HTML standardına uymaması durumunda hatalar meydana gelebilir. “Hata oluşursa geri bildirim almaktan memnuniyet duyarız. Bu şekilde Kolay Okumayı daha da geliştirebilir ve web sitelerinde sorun olması durumunda yardımcı olabiliriz.” Haberler online, Easy Reading’in medya ortağıdır.

(emw)

Haberin Sonu