Çocuklarla Ruhsal Danışmanlık Süreci Nasıl Başlar, Nasıl Devam Eder?

Abide

Üye
Çocuğunuz için ruhsal danışmanlık süreci hakkında bilgi almak istiyorsanız evvela yaş kümesine bakılırsa başlıkları takip ederek okumaya devam etmelisiniz.

Okul Öncesi Periyottaki Çocuklarda Ruhsal Danışmanlık

Çocuğunuz çabucak hemen ilkokula başlamadıysa birinci görüşmeye kesinlikle yalnızca anne ve babayı alarak ilerlemekte yarar görüyorum. Bu görüşmeye çocuğun gelmemesi sürecin devamı açısından çok kıymet gösterir. Yaş prestiji ile küçük olması niçini ile bekleme salonunda ben aile ile görüşürken yalnız kalması, benim aile ile görüştüğümü görmesi ve bu süreçleri izlemesini tercih etmiyorum zira ilerde kişisel olarak yalnızca çocuğunuzla ilerlemeye karar verirsek benimle kuracağı alakada direnç gösterebilir.

Birinci seansta ebeveynler ile ayrıntılı görüştükten daha sonra aileden alacağım bilgilere göre sürecin ilerleyişi farklılık gösterir. Çocukla çalışma yapılacağı üzere çocuk odaklı aile danışmanlığı halinde de görüşmelere devam edebilir.

Okul öncesi periyotta aileler daha epeyce; alt ıslatma davranış sorunları, uyku sıkıntıları, kardeş kıskançlığı, gelişimsel gerilik, konuşma bozukluğu, dikkat dağınıklığı, öfke nöbetleri, içine kapanıklık, anaokulunda yaşanılan sıkıntılar, tuvalet eğitimi, teknoloji bağımlılığı, mevt ile ilgili yaşantılar, cinsel oyunlar ya da davranışlar hakkındaki tasalar, çocuğun epey dertli olması, endişeler, fobiler ya da takıntılı davranışlar niçini ile randevu almaktadır.

bu vakitte husus ne olursa olsun kapsamlı bir kıymetlendirme yapmak için Gelişim Testi uygulanmasında yarar vardır.

Okul Periyodundaki Çocuklarda Ruhsal Danışmanlık

Okula başlamış olan çocukları için ruhsal danışmanlık takviyesi almak istendiği takdirde birinci seansta kesinlikle anne baba ve çocuk ile görüşüyorum. Birinci seanstaki içeriğe bağlı olarak ruhsal kıymetlendirme sürecinin nasıl devam edeceğine karar verilir. Burada sorunun ne olduğu, ailenin beklentileri, çocuğun ritmi belirleyici faktörlerdir.

Ruhsal kıymetlendirme sürecinde birçok vakit çocuk için bir kıymetlendirme testine muhtaçlık duyulur. Tüm bu evrelerden daha sonra ne sıklıkta ve nasıl ilerleneceği belirlenir.

İlkokul periyodunda aileler daha epey; akademik sorunlar, davranış sorunları, okula ahenk meseleleri, alt ıslatma, korku, özgüven, takıntılı davranışlar, dikkat eksikliği ve hiperaktivite, akran zorbalığı, teknoloji bağımlılığı, cinsel eğitimin nasıl verileceği hakkında tasalar, içe kapanıklık, toplumsal fobi, aile içi irtibat meseleleri, özel öğrenme kuvvetliğü, ilgi ve yetenekleri keşfetme, palavra söyleme, zeka testi yaptırma üzere mevzular hakkında randevu almaktadır.

Çocuğunuz için ruhsal danışmanlık dayanağı almak istiyorsanız, unutmamanız gereken en değerli konulardan birisi; ruhsal kıymetlendirme süreci ile tedavi sürecinin farklı etaplar olduğudur.